Siyasi iletişimci Evren Barış Yavuz tutuklandı! Krize yol açan “jet yakıtı” iddiasının ardından yeni gelişme

Siyasi iletişimci Evren Barış Yavuz, sabah saatlerinde evinden alınarak polis merkezine götürüldü. Gözaltına alınan Yavuz hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlamasıyla soruşturma açıldı.

NE OLDU?

Ticaret Bakanlığı, 9 Nisan'da İsrail'e ihracatı kısıtlanan 54 ürün grubu arasına havacılık benzini ve jet yakıtını da dahil etti. Bu durum sosyal ve siyasi çevrelerde geniş yankı buldu. Evren Barış Yavuz, Twitter'da Filistinlilerin gösterisine ait bir fotoğraf paylaşarak, “Jet yakıtı sattılar” dedi. Fotoğrafta ayrıca Boğaziçi Naci İnci Üniversitesi Rektörü ve insansız hava aracı üreticisi Baykar'ın sahipleri Selçuk Bayraktar ve kardeşi Haluk Bayraktar da görülüyordu.

HALUK BAYRAKTAR EKREM İMAMOĞLU'NU HEDEFLEDİ

Baykar CEO'su Haluk Bayraktar, Evren Barış Yavuz'un İsrail'e jet yakıtı ihracatını eleştiren Twitter paylaşımına sert tepki gösterdi. Yavuz'un paylaşımının ekran görüntüsünü Twitter hesabından paylaşan Bayraktar, Yavuz'un İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun ekibinde yer aldığını söyledi. İmamoğlu'nu da hedef alan Bayraktar, şunları söyledi: “Bu PKK'lıları besleyen Ekrem İmamoğlu'na soruyorum: tasmalı köpeklerinizle saldırmayın. “Yalan dışında söyleyeceğiniz bir şey varsa cesurca yüzüme söyleyin, cevap veririz” dedi. Ayrıca Yavuz'un bir internet sitesinde yayınlandığı söylenen “Alevilerin neden PKK'sı olması gerekirdi” başlıklı yazının ekran görüntüsünü de paylaşarak Yavuz'a yönelik eleştirilerini sürdürdü.

İBB'NİN AÇIKLAMASI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bayraktar'ın açıklamalarını “yalan ve iftira” olarak nitelendirerek suç duyurusunda bulunacağını duyurdu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ramazan ayında bile iftira ve kumpastan kaçınmayanların, aynı kötü davranışları bayramda da sürdürmelerine şaşırmıyoruz. Bu kişi ve onun gibiler, sosyal medyadaki yanlış bilgileri toplumu kutuplaştırmak için kullanıyor. “Bu millet 31 Mart'ta sizin şeytani aklınıza bir ders verdi ve vermeye de devam edecek.” Söylendi.

YAVUZ'A SORUŞTURMA

İstanbul Savcılığı, Yavuz hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ve “suç işlemeye tahrik” suçlarından soruşturma başlattı.

“ŞEYTANIN BİLE DİKKATE ALMADIĞI ZORLAMA BİR BAĞ”

Evren Barış Yavuz, soruşturma açıldıktan sonra bir açıklama yaparak yazının başkası tarafından yazıldığını iddia etti: “Bana atfedilen yazı, 11 yıl önce işlettiğim bir sitede başkası tarafından yazılan yazıdır. Artık arşiv çöplüğü haline gelen ve yazarların isimleri silinince yöneticilerin isimleriyle karşımıza çıkan bu içerikten dolayı beni terörist ilan ettiklerini görmek şok oldu. Şeytanın bile aklına gelmeyecek bir zorlama bağlantıyla birdenbire düşman ilan edildim. Bu iftira ve iftiranın faillerine karşı tüm hukuki haklarımı kullanacağım.

“ŞANSSIZ GÖRSEL SEÇİM”

Söz konusu fotoğrafta özellikle Bayraktarları kastetmediğini ekleyen Yavuz, şöyle konuştu: “Özellikle Bayraktar ailesini veya Baykar Holding'i hedef alma gibi bir niyetim yoktu. Ticaret Bakanlığı'nın resmi “kısıtlama” duyurusunu gerekçe göstererek “Gazze Rallisi”nin çokça paylaşılan bir fotoğrafını paylaştım. Görüntüde çok sayıda kişinin yanı sıra Bayraktar ailesinden iki kişi de yer aldığı için onların gücenmelerini, gücenmelerini doğal buluyorum. Burada sadece talihsiz bir görsel seçim var. “Başka bir niyet veya art niyet yok” dedi.

EVET

“İBB İLE HERHANGİ BİR TİCARİ İLİŞKİM YOKTUR”

Şöyle devam etti: “Bunun benimle ilgili olmadığını biliyorum. Seçim yenilgisinden sonra ülkenin her köşesinde büyük bir ders alan iktidar tarafından Sayın Ekrem İmamoğlu'na saldırmak için bahane olarak kullanıldığımı da biliyorum. Belirtildiği gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı hiçbir birimde çalışmadım. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile bir kuruş şöyle dursun, hiçbir ticari alışverişim olmadı. Bu beyanını ispatlayamayan şikâyetçidir. Bu konuda yasal haklarımı sonuna kadar kullanacağım. Pek çok çevreyi rahatsız eden bu zafere gönüllü olarak katılan 16 milyon İstanbulludan sadece biriyim. Sayın Ekrem İmamoğlu benim gelecek cumhurbaşkanımdır. Raporumun amacı bu. dedi.Bu içerik Hande Dağ tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Profesör.  Dr. Osman Bektaş, Bursa'ya dikkat çekti: Profesör. Dr. Osman Bektaş, Bursa'ya dikkat çekti: “Yine olabilir”
Bir aydır öksürüyordu!  Bak ne olduBir aydır öksürüyordu! Bak ne oldu
Kurban Bayramının faturası ağır oldu!Kurban Bayramının faturası ağır oldu!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir