Uzun bir aradan sonra Bitcoin ETF'lerine dönüş

Bitcoin (BTC), boğaların önemli bir direnç bölgesini kırmasının ardından 25 Mart gecesi 69.000 doların üzerinde kapandı.

Bitcoin fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

BTC fiyatı, ETF'nin gücü sayesinde 10 günün en yüksek seviyesine ulaştı

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView'den elde edilen veriler, BTC'nin on gün içindeki en yüksek günlük kapanışını kaydettiğini ortaya çıkardı.

Wall Street'teki erken ticaret seansındaki yükseliş, gün içinde 4.600 dolara kadar yükselen BTC'nin fiyat gücünde bir değişiklik yarattı.

Bu güç kapanıştan sonra da devam etti ve Bitcoin bu yazının yazıldığı an itibarıyla 71.000 dolar seviyesini aştı.

Son piyasa olayları hakkında yorum yapan finans yorumcusu Tedtalksmacro, ABD Bitcoin spot borsa yatırım fonlarının (ETF'ler) net girişlere geri döndüğünü kaydetti.
Bunlar, önceki hafta boyunca zayıf alımların yanı sıra Grayscale Bitcoin Trust'tan (GBTC) rekor çıkışlarla birlikte “kırmızı” akış günleri görmüştü.

Tedtalksmacro, X hesabında “Arka arkaya 5 gün süren kırılmanın ardından, spot Bitcoin ETF'leri Pazartesi günü +15,4 milyon dolarlık giriş gördü. Fidelity'den +262 milyon” dedi.

“ETF’ler geri döndü.”

Bitcoin ETF akışları (ekran görüntüsü). Kaynak: Farside

İngiltere merkezli yatırım şirketi Farside'ın verilerine göre, GBTC çıkışları 350 milyon dolarda önemli bir seviyede kalmayı sürdürürken, BTC/USD yukarı yönlü engellerden kaçınmayı başardı.

Geleceğe dair tipik bir iyimser bakış açısına sahip popüler trader ve analist Matthew Hyland, altı haneli BTC fiyat bölgesinin yeniden açılmasının yolunu gördü.

X, takipçilerine “Eğer bu, Bitcoin için bu son alanın tasfiyesiyle sonuçlanırsa, o zaman 100.000 dolara çıkma olasılığını artırır” dedi.

Daha önce Hyland, klasik BTC fiyat karşılaştırmasının, Bitcoin'in 40.000 dolardan işlem gördüğü Ocak ayının sonlarında görülen seviyelere sıfırlandığını açıklamıştı.

20 Mart'ta günlük Göreceli Güç Endeksi (RSI) değerlerinin 50 seviyesinin altına düşmesinin toparlanma için “iyi bir işaret” olduğu sonucuna vardı.

Bu yazının yazıldığı sırada günlük RSI 60'ın biraz üzerindeydi. Söz konusu parametre 70'in üzerindeki klasik yükseliş bölgesinin altında seyrediyor.

RSI ile BTC/USD günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Yatırımcılar Bitcoin Vadeli İşlemleri Boşluğunu Vurguluyor

Bu arada, olumsuz olasılıkları göz önünde bulunduran CME Grubundan analist arkadaşı Mark Cullen, Bitcoin vadeli işlem piyasalarında “boşlukların” varlığını kabul etti.

İlgili: Bitcoin Fiyatı Bugün Neden Yükseldi?

Bunlar genellikle kısa vadeli BTC fiyat hedefleri olarak hizmet ediyor ve Cointelegraph'ın haberine göre hafta sonu 64.000 doların altında kalan fiyat boş kalıyor.

Cullen, “$BTC için diğer bir seçenek, üst CME boşluğunu doldurduktan sonra alttaki boşluğu doldurmak ve daha yükseğe çıkmadan önce onu bir üçgen şeklinde konsolide etmektir” dedi.

Büyük CME vadeli işlem açığına sahip BTC/USD grafiği. Kaynak: Mark Cullen/X

Ancak tüccar Daan Crypto'nun BTC fiyatında yeni bir düşüş konusunda endişelenmesine gerek yok.

Tüccar, Bir yazınızda “Uzun zamandır ilk kez ciddi bir boşluk bıraktık ve bunu hemen kapatmadık” dedi.

“Fiyat çok uzaktayken bu açığı çok yakından takip etmem. Büyük kırılmalar sırasında genellikle bu gibi boşlukları geride bırakırız.”

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir