Sağlık Bakanlığı'ndan “Cilt Kanseri” Uyarısı: Bu belirtiler varsa doktora başvurun! 25 yaşından sonra ortaya çıkan benlere dikkat

Bakanlık yetkililerinin aldığı bilgiye göre cilt kanserleri “bazal hücreli karsinom (BCC)”, “skuamöz hücreli karsinom (SHK)” ve “melanom” olmak üzere üç ana türe ayrılıyor.

Cilt kanserinin en sık görülen türleri olan BHK ve SHK genellikle güneşe maruz kalan bölgelerde ortaya çıkar. Melanom cilt kanserinin en tehlikeli türü olarak biliniyor.

Kötüleşen çevresel faktörlerin etkisiyle cilt kanserlerinde son yıllarda artış görülebileceğini belirten yetkililer, cilt kanserinde erken teşhisin hayati önem taşıdığını vurgulayarak vatandaşların düzenli olarak ciltlerini kontrol etme alışkanlığı edinmelerini tavsiye ediyor.

Cilt kanseri

Cildinizde yeni lekeler, çillerde değişiklik veya mevcut benler fark ederseniz doktora başvurmanızı öneririz. Vücuttaki benlerin genel olarak zararsız olduğunu anlatan yetkililer, bu benlerden herhangi birinin farklı görünmesi veya 25 yaşından sonra yenisinin ortaya çıkması durumunda doktora başvurulmasını öneriyor.

CİLT KANSERİNDEN KORUNMAK İÇİN ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Bakanlık yetkilileri cilt kanserlerinden korunmak için alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

iStock-1326845873

“Güneşe maruz kalma süresini azaltın. Güneşin yoğun olduğu sabah 11.00 ile öğleden sonra 3.00 arasında açık havada olmaktan kaçının. Güneşe çıkmadan 30 dakika önce cildin açıkta kalan bölgelerine güneş koruyucu uygulayın ve sıkı dokunmuş giysiler, geniş kenarlı şapkalar giyin. ve UV ışınlarına karşı koruyucu gözlük kullanarak cildinizi koruyun. Gölge, kendinizi güneşten korumanın en basit ve en etkili yollarından biridir. O yüzden gölgede kalın.”

iStock-1249768304 (1)

Vatandaşların özellikle yaz aylarında bu önlemleri alıp güneşten korunmaları halinde cilt kanserine yakalanma riskini önemli ölçüde azaltacakları iddia ediliyor. (AA)

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Kurye olarak çalışırken vahşice öldürüldü!  Davaya ilişkin geçici kararKurye olarak çalışırken vahşice öldürüldü! Davaya ilişkin geçici karar
Yer: Balıkesir!  Kimse ne olduğunu anlamadı, caminin önünde elbiselerini çıkardıYer: Balıkesir! Kimse ne olduğunu anlamadı, caminin önünde elbiselerini çıkardı
Motosikletli Kurye Cinayeti Davasında Mahkemeden Şaşırtıcı 'İndirim' ve 'Beraat' Kararı! Motosikletli Kurye Cinayeti Davasında Mahkemeden Şaşırtıcı 'İndirim' ve 'Beraat' Kararı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir