Saç ekiminde “gizli” tehlike! “Gençlerde daha ölümcül ve sonuçları daha kötü”

Uzmanlar, son yıllarda gündeme gelen ve dünya çapında etkili olan Kovid-19 salgını sonrasında sıklığı artan antikoagülanlara karşı uyarıda bulunuyor. Çeşitli kalp sorunları olan kişiler için gerekli olsa da antikoagülanların tıbbi denetim olmadan gelişigüzel kullanılmasının insanların hayatını riske atabileceği belirtiliyor. Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Erdal Belen de vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

Yerli ve yabancı pek çok vatandaşın yaptırdığı saç ekiminin kan sulandırıcı etkisinden bahseden Prof. Dr. Belen, işlem nedeniyle kişilerin kendi kendilerine antikoagülan ilaçlarını bırakması veya başlatması konusunda sıkıntı yarattığını bildirdi.

AW244493_02

“DOKTORUNUZA SORULMADAN DURDURMAK VEYA DEVAM ETMEK HATADIR”

Kardiyoloji Uzmanı Prof., antikoagülanların hayati etkileri olduğunu, doktora danışmadan kullanılmasının veya kesilmesinin yanlış olduğunu belirtiyor. Dr. Erdal Belen, “Antikoagülan konusu çok hayati, kimine göre hayat kurtarıcı, kimine göre bunaltıcı olabiliyor. Çeşitli antikoagülanlar vardır; Çok daha hafifleri ve daha ağırları var. Bacağınızda kardiyovasküler, serebrovasküler veya damar tıkanıklığı varsa, stent yerleştirildiyse veya bypass yapıldıysa ömür boyu antikoagülan kullanmamız gerekir. Ayrıca bazı kalp ritim bozukluklarında, bacaklardaki damar tıkanıklıklarında ve akciğer pıhtılarında ömür boyu, bazen de 6 aydan 1 yıla kadar kendi belirleyeceğimiz bir süre boyunca kullanmak zorunda kalıyoruz. Şu sıralar en sık karşılaştığımız şey; gereksiz kullanım. 60 yaş üzerinde misiniz, antikoagülan mı kullanmalısınız, hipertansiyon veya şeker hastası mısınız, hayır saydığım hastalıklara sahip değilseniz asla kullanmamalıyız, neden? En basiti kendimizi kestiğimizde kanama durmuyor, ciltte morluklar oluyor ama mide ve bağırsaklarda kanama daha çok oluyor ve en tehlikelisi beyin kanaması. Örnek vermek isterim; Kovid son zamanlarda çok meşhur oldu. Kovid ve diğer enfeksiyonlarda kalp hastalığı riski artıyor ama rutin antikoagülan kullanımımız bunu azaltmıyor, yaygın kullanımı kanamayı önemli ölçüde arttırıyor. Bu yüzden istediğimiz gibi kullanmamalıyız. Ne yazık ki sosyal medya büyük bir sorun. Özellikle doktor olmayan veya alanında çalışmayan kişilerin, enjeksiyon formundakilerin yanı sıra, tablet formundaki basit antikoagülanları da önerdiğini görüyoruz. Bunları kesinlikle dinlememeliler. 45-50 yaşına ulaştınız, kullanın ya da şöyle şeyler duyuyoruz; 'Yürürüm, çabuk yorulurum', 'Bacaklardaki kan dolaşımını hızlandırın, antikoagülan alın', bu çok ciddi bir hatadır. Başka bölümlere gittiğimizde 'Çok fazla antikoagülan yazıyorsunuz' diye bize kızıyorlar. Aslında biz yazmıyoruz, insanlar istediği gibi kullanıyor. “Doktorunuza danışmadan durmak veya devam etmek hatadır” dedi.

AW244493_03

“KALP ENFARKUSLARI SAÇ EKİMİ MASASINDAN GELİR”

Antikoagülanların saç ekimi sürecindeki etkisine değinen Prof. Dr. Belen, şunları söyledi: “İlginçtir ki son zamanlarda şunu tespit ettik: Saç ekimi ülkemizde çok iyi yapılıyor ve yükselişte. Saldırılar saç ekim masasından geliyor, belki de bilinçsizce kullanılması gerekiyor.” belki yetkiliye haber verilmeden kesiliyordur. Bunlar da artar, mutlaka işlem yapılır.” Doktorun ortak karar vermesi gerekiyor. Saç ekimi yapılması gerektiği için kanlı ve biraz acı veren bir yöntemdir. Ancak hasta kesmeye karar verir ama bu da neden olur. Kalp krizi ve ölümcül sonuçlar. Bir örnek vereyim: Bu durum nasıl bir durum, antikoagülan kullanmak ciddi olduğunu gösteriyor, uygun bir antibiyotiği almadan önce bin kere düşünmek zorundayız, gıdayla etkileşimi. Bu kan sulandırıcıyı kullanıyorum.Belirli bölgelerde neden bazı gıdalar çok fazla tüketiliyor, bu durum kanamayı ya da pıhtılaşmayı arttırabiliyor” dedi.

iStock-1297398866

Profesör. Belen, şöyle konuştu: “Hem yurt dışından hasta görüyoruz, hem de burada hasta görüyoruz. Bu hastalar arasında stent takılanlarda, daha önce kalp krizi geçirenlerde, bypass geçirenlerde veya bacak damarları tıkananlarda bir hastalık olabilir mi? İletişim eksikliği, yetkililere haber vermiyorlar ve antikoagülan almayı bırakmıyorlar, kesmeyen kişi kalp krizi geçirecek çünkü uzun bir işlem, acıyla birlikte adrenalin de artacak. ve strese gireceğiz, bu normal bir şey. Bu kalp hastalığı riskini artıracaktır. Maalesef antikoagülan uygunsuz alınırsa, genç hastalar saçı koroner yoğun bakım ünitesine gitmek zorunda kalıyor, maalesef durum bu. Genç hastaların yan damarları çok gelişmediği için daha kötüdür ve biraz daha yaşlı olanların yan damarları gelişmektedir ve bir bölge tıkalı olsa bile gençlerde daha ölümcül ve daha kötü olabilir.

AW244493_04

“Ailemde Alzheimer ya da demans var”, “Beyne giden kan akışının artması için antikoagülanları düzenli kullanmalısın” diye düşünüyorlar. Çok çok ölümcül sonuçlar doğurabilir, bunları yapmamalıyız. “Gereksiz yere kullanan hastaya fayda sağlamadığı gibi kanama riski de olacaktır. Spor ve egzersiz kan sağlığımızı artırır” dedi.

AW244493_05

(IHA)Bu içerik Enes Çırtlık tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
Evlenecek tüm kadınlarla ilgili!  Önceki soyadını kullanmak mümkün mü? Evlenecek tüm kadınlarla ilgili! Önceki soyadını kullanmak mümkün mü? “Yönetmeliklerimiz bunu gerektiriyor”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir