Microsoft, OpenAI'nin yönetim kurulundaki gözlemci koltuğundan vazgeçti

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

ChatGPT'nin ana destekçisi Microsoft, işbirliğinin antitröst düzenleyicileri tarafından inceleme altına alınması nedeniyle OpenAI'nin yönetim kurulundaki gözlemci pozisyonundan vazgeçeceğini duyurdu.

REKLAM

Küresel teknoloji devi Microsoft, ChatGPT'nin arkasındaki startup ve lider yapay zeka teknoloji şirketi OpenAI'nin yönetim kurulundan çekilme kararı aldığını duyurdu.

Haberi Salı günü geç saatlerde OpenAI'ye gönderdiği bir mektupta duyuran Microsoft, yönetim kurulundaki gözlemci pozisyonundan vazgeçti. Financial Times'a göre mektupta istifanın “derhal yürürlüğe gireceği” belirtildi.

Microsoft'un geçen yıl Kasım ayında elde ettiği gözlemci statüsü, şirketin yönetim kurulu toplantılarına oy hakkı olmadan katılmasına ve hassas bilgilere erişmesine olanak tanıdı. Bu durum Avrupa, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) antitröst gözlemcileri arasında endişelere yol açtı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, CEO Sam Altman'ın önceki yıl yeniden göreve getirilmesinin ardından geçen yıl yeniden yapılandırılan OpenAI'nin yeni yönetim kurulunda önemli ilerleme kaydedildiği belirtildi. Şirket ayrıca OpenAI'nin “harika bir kültür” oluşturmaya kararlı olduğu için doğru yolda olduğunu söyledi.

OpenAI'nin yönetim kuruluna 10,2 milyar euro yatırım yaparak hisselerini satın alan Microsoft'tan yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Bütün bunlar göz önüne alındığında artık gözlemci rolümüzü gerekli görmüyoruz.”

ABD Federal Ticaret Komisyonu söz konusu ortaklığı araştırırken, İngiltere Rekabet ve Piyasalar Otoritesi bunun “devralmaya” yol açıp açmadığını tespit etmeye çalışıyor.

Avrupa Komisyonu, şirketin OpenAI'deki yatırımına ilişkin resmi bir birleşme incelemesi yapmaya karar vermemiş olsa da anlaşmadaki münhasırlık maddelerini incelemeye devam ediyor.

İngiliz hukuk firması Fladgate'ten Alex Haffner, Microsoft'un yönetim kurulundaki koltuğundan vazgeçme kararının, büyük teknoloji şirketlerinin artan incelemelerinden ve bunların yapay zeka startuplarıyla olan bağlarından etkilendiği sonucuna varmanın zor olmadığını söyledi.

“Gözlemcilerin 'Büyük Teknoloji'nin yapay zeka girişimleriyle sahip olduğu karmaşık ilişkiler ağına odaklandığı açık; bu nedenle Microsoft ve diğerlerinin bu anlaşmaları gelecekte nasıl yapılandıracakları konusunda dikkatli düşünmeleri gerekiyor” diye ekledi.

Open AI şu anda yeni bir iletişim yaklaşımını benimsiyor ve paydaşların ilerleme kaydetmesini ve daha uygulanabilir emniyet ve güvenlik ortaklıkları kurmasını sağlamak için sık sık toplantılar düzenleyerek kilit stratejik ortaklarla etkileşim kurma çabalarını sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir