Kirazın faydaları nelerdir? Kiraz hangi hastalıklara iyi gelir?

Kiraz birçok insanın sevdiği bir yaz meyvesi türüdür. Çoğunlukla koyu kırmızı renkte görülen bu meyvenin şekli yuvarlaktır. Antioksidanlar ve çeşitli vitaminler açısından zengin olan kiraz, aynı zamanda önemli mineralleri de içerir. Faydaları nedeniyle en çok tüketilen meyvelerin başında gelen kiraz, çeşitli rahatsızlıkların giderilmesinde etkin rol oynuyor.

Kirazın faydaları nelerdir?

Kiraz sarı, kırmızı, beyaz gibi çeşitli renklere sahip, insan sağlığı açısından önemli vitamin ve mineralleri bünyesinde barındıran bir meyve türüdür. Kiraz bol miktarda C vitamini içermesine rağmen aynı zamanda A vitamini, K vitamini ve B vitamini gibi vitaminleri de içerir. Ayrıca manganez, magnezyum, bakır ve potasyum gibi çeşitli vitaminleri de içerir. Ayrıca melatonin adı verilen uyku ile ilgili sorunları ortadan kaldıran önemli bir bileşeni de içerir. Kirazın faydaları genel olarak şu şekildedir:

 • İçerdiği C vitamini sayesinde immün sistemi uyarıcı etkiye sahiptir.
 • Sinir fonksiyonları üzerinde olumlu etkiler yaratır.
 • Beyin sağlığını koruyucu özelliği ile zayıflama etkisi de kirazın aç karnına faydalarından biridir.
 • Bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Vücutta oluşan enfeksiyonların giderilmesinde etkilidir.
 • Gut hastalığında görülen şiddetli eklem ağrılarının giderilmesinde etkilidir.
 • Kiraz sapının faydaları arasında idrar yolu enfeksiyonlarını ortadan kaldırma etkisi ve vücutta biriken zararlı toksinlerin atılmasındaki etkisi yer alıyor.
 • İçerdiği melatonin maddesi sayesinde uyku kalitesini artırma özelliğine sahiptir.
 • İçerdiği polifenolik madde sayesinde kan basıncını dengeleyici etkiye sahiptir.
 • Kansere karşı koruyucu işlevi de sarı kirazın faydaları arasındadır.

Kiraz hangi hastalıklara iyi gelir?

Kiraz en sevilen meyveler arasında yer alsa da aynı zamanda yaygın olarak tüketilen bir meyvedir. Birçok vitamin ve minerali bünyesinde barındıran bu meyve aynı zamanda antioksidan ve lif açısından da zengindir. Kirazın düzenli tüketimi çeşitli hastalıklara karşı olumlu faydalar sağlar. Antiinflamatuar özelliği sayesinde vücuttan ödem ve toksinlerin atılmasında etkilidir. Bağışıklık sistemini desteklemesinin yanı sıra vücuda enerji de sağlar.

Uykusuzluğun giderilmesinde etkin rol oynayan kirazın, antiinflamatuar özelliği sayesinde diyabet, kalp hastalıkları, obezite ve kanser gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkmasını önlediği söyleniyor. Bu noktada kirazın kanı arındırıp temizlemediğini merak edebiliriz. Böbrek ve cilt sağlığı üzerinde birçok olumlu etkisi bulunan kirazın aynı zamanda antikoagülan etkisi de bulunmaktadır.

Günde kaç tane kiraz yemeliyiz?

Kiraz insan sağlığına önemli faydalar sağlar. Her gün düzenli olarak kiraz yemenin vücut üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. Birçok uzman gün içinde 1 bardak kiraz tüketilmesini öneriyor. Aşırı tüketildiği takdirde fayda yerine zarar verebilir. Bağırsak sağlığına olumlu etkileri olan kiraz, düzenli tüketildiği takdirde kabızlık gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur. Bu nedenle gün içerisinde 10 ila 12 adet kiraz tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Kirazın yararları ve zararları nelerdir?

Kirazın yararları ve zararları bu meyvenin doğru tüketimi açısından mutlaka bilinmesi gereken bir konudur. Kiraz ölçülü tüketildiği takdirde oldukça faydalı bir besindir. Ancak bu meyvenin aşırı miktarda tüketilmesi istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Belirtilen veya tavsiye edilen miktardan fazla ve uzun süre tüketilmesi halinde bağırsak sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bağırsak florasının bozulmasıyla ishal sorunları ortaya çıkabiliyor. Ayrıca kirazın içerdiği potasyum minerali kanı sulandırıcı etkiye sahip olduğundan kanama problemi olan veya tansiyon ya da kalp ile ilgili kronik hastalıkları olan kişilerin bu meyveyi yemeden önce uzman bir doktora danışması önemlidir. .

Kiraz sapı çayının faydaları nelerdir?

Kiraz ağacının gövdesi de meyvesi kadar önemlidir. Kirazın saplarının sağlık açısından çeşitli faydaları vardır. Çay genellikle bu meyvenin sapından demlenir ve içilir. Kiraz sapı çayının hazırlanması son derece kolaydır. Öncelikle 1 bardak suyu kaynatın. Kaynayan suya yaklaşık 1 yemek kaşığı kiraz sapı eklenir. Daha sonra 5-10 dakika demlenmeye bırakılıp içilir. Bu bağlamda kiraz sapı çayının faydaları genel olarak şu şekildedir:

 • İdrar yolunun toksinlerden temizlenmesine yardımcı olur.
 • Kilo verme sürecini olumlu yönde destekler.
 • Uykusuzluk sorununun hafifletilmesinde etkilidir.
 • Adet sancılarını ve şişkinlik gibi sorunları azaltır.
 • Böbreklerde kum ve taş oluşumunu engellemeye yardımcı olur.
 • Sivilce, sivilce ve cilt lekeleri gibi sorunlara faydalıdır.
 • Vücuttaki ödemi azaltır.
 • Depresyon ve stres gibi olumsuz durumlarda sakinleştirici etkisi vardır.
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Dezenformasyonla mücadele merkezi "Bakan Şimşek şunları söyledi: Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, “Bakan Şimşek şöyle dedi: 'Önümüzde 1,5 yıllık çok zorlu bir süreç var'” iddiasını yalanladı
Samanyolu'nun merkezinde yer alıyor! İlk kez en net fotoğraf paylaşıldıSamanyolu'nun merkezinde yer alıyor! İlk kez en net fotoğraf paylaşıldı
Kütahya'da korkunç cinayet! 3 aylık hamile eşini ziyarete gittikleri evde öldürdüKütahya'da korkunç cinayet! 3 aylık hamile eşini ziyarete gittikleri evde öldürdü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir