Ethereum deflasyonu nasıl olur?

Deflasyonist kripto para birimi nedir?

Kripto para birimleri sıklıkla bir yatırım fırsatı olarak tanıtılsa da asıl amaçları aslında alternatif bir para birimi olarak hizmet etmekti. Bu anlatı göz önüne alındığında, arz ve talep kuralları, tıpkı fiat para birimlerinde olduğu gibi kripto para birimleri için de geçerlidir.

Bir iktisat lisans öğrencisi paranın, ekonominin ve piyasa güçlerinin temelinin arz ve talep dengesi olduğunu söyleyebilir. Bir varlığın dolaşımdaki miktarı ve talep edilen miktarı (bu varlığı kaç kişinin istediği) fiyatının belirlenmesine yardımcı olur. Bu arz ve talep denklemi tüm ekonomilerin temelidir ve aynı zamanda kripto para birimleri için de geçerlidir.

Deflasyonist bir kripto para birimi, arzın azalması veya durgunluğu nedeniyle kripto para biriminin değerinin arttığı bir kripto para birimidir. Bu, madalyonun piyasa değerinin daha fazla insanın yatırım yapması için cazip olmasını ve bir değer deposu olarak kullanılmasını sağlar. Deflasyonist kripto para birimleri daha çekici görünse de hepsi bu şekilde tasarlanmamıştır.

Birçok popüler kripto para birimi deflasyonist değildir. Ayrıca bu kripto para birimleri için genel olarak herhangi bir arz limiti bulunmuyor. Bazıları dezenflasyonisttir çünkü tokenomik olarak enflasyon zaman içinde kademeli olarak azalır. Örneğin Bitcoin (BTC), 21 milyon coinin tamamı çıkarılana kadar deflasyonist hale gelmeyecek. Ether (ETH), Eylül 2022'deki “Birleşme”ye kadar deflasyonist değildi.

Ethereum diğer deflasyonist tokenlarla karşılaştırıldığında nasıl performans gösteriyor?

Token geliştiricileri, tokenin arkasındaki ekonomik modeli tasarlarken deflasyon mekanizmaları yaratır. Ekonomik model – tokenomik – paydaşların bir Web3 ekosistemine nasıl değer kattığı ve biriktirdiği konusunda merkezi olabilir.

Bir tokenin arz ve talep dinamiklerine geliştirme aşamasında karar verilir. Yakma mekanizmaları gibi deflasyonist özelliklere, tokenin temel ekonomik modelinin geliştirilmesi sırasında karar verilir. Bu, Bitcoin'de olduğu gibi anlık bir süreç olabileceği gibi, Ethereum'da olduğu gibi gelişen bir mekanizma da olabilir.

Satoshi Nakamoto, Bitcoin'i yarattığında arzın yalnızca 21 milyonla sınırlı olduğundan emin oldu. 21 milyon Bitcoin çıkarıldıktan sonra yeni BTC oluşturulamaz. Bu sınırlı arz, merkez bankalarının para politikaları nedeniyle arzı artan fiat para birimleriyle karşılaştırıldığında Bitcoin'in gerçek bir değer deposu olduğu anlatısını destekledi.

Buna karşılık, Ethereum başlangıçta enflasyonist bir arza sahipti. Ether arzı yıllık %4,5 oranında artıyordu. Ancak, iş kanıtından hisse kanıtına geçiş yapan Ethereum birleşmesinin ardından, yanma oranı sayesinde artık enflasyonist olmayan bir varlık haline geldi. Ağı çalışır durumda tutmak için yakılan Ether miktarı, dolaşıma giren Ether miktarından daha fazladır.

EIP-1559 protokolünün uygulanması, işlem başına gas ücretlerinin bir kısmının yakılmasını sağlayarak Ethereum tokeninin ekonomik yapısını değiştirdi. Sonuç olarak bazı uzmanlar Ethereum'un Bitcoin'den daha deflasyonist hale geldiğini savunuyor.

Deflasyonist tokenlar daha iyi bir değer deposu olarak kabul edildiğinden, hem protokol hem de uygulama katmanları için oluşturulan yeni tokenlar deflasyonist olacak şekilde tasarlanabilir.

Ethereum'un deflasyonist bir tokena dönüşümü onu daha çekici bir varlık haline getirdi mi?

Deflasyonist kripto para birimi yatırımları, yatırımcılar için büyüme ve getiri sağlayabilir. Ancak sadece deflasyonist olması daha iyi bir yatırım olarak tanımlanması için bir kriter olmayabilir.

Arz limiti nedeniyle deflasyonist tokenlar genellikle sahipleri ve yatırımcılar tarafından daha değerli olarak algılanıyor. Bu aynı zamanda, NFT'lerin nadirliğinin genellikle fiyatlarını belirlediği, misli olmayan tokenlerin (NFT'ler) yükselişiyle de kanıtlanıyor. Sınırlı arz, bazı üç haneli ENS isimlerinin 100 ETH'den fazla fiyata satıldığı Ethereum Name Service (ENS) fiyatlarını da artırdı.

Ethereum deflasyonist hale geldiğinde mutlaka daha iyi bir varlık olarak sınıflandırılmayabilir. Ethereum, zincirdeki işlemleri yönlendiren zengin bir ekosisteme sahiptir ve bu süreçte daha fazla Ether yakıldığından deflasyona neden olur. Kullanılmayan bir Ethereum blok zinciri bu ekonomik başarıya ulaşamazdı.

Ethereum'un bir yatırım olarak gelişmesi için zincirin temellerinin güçlü kalması gerekiyor. Güçlü bir temele sahip bir zincir, genellikle kullanıcılar tarafından geniş çapta benimsenen birçok uygulama yaratacak geliştiricilerden oluşan bir ekosisteme sahiptir. Kullanıcılar bu uygulamalara akın ettikçe geliştiriciler de yenilik yapmaya devam etmeleri konusunda teşvik ediliyor.

Ortaya çıkan ağ etkisi Ethereum'u deflasyonist hale getirecek ve onu daha çekici bir yatırım varlığı haline getirecek.

Ethereum Ekosisteminde Enflasyonu Kim Kontrol Ediyor?

Geleneksel sermaye piyasalarında varlık fiyat enflasyonu genellikle merkezi düzenleyici kurumlar tarafından yönetilmektedir. Web3'te de durum aynı mı? Adil oyunu kim garanti eder?

Amerika Birleşik Devletleri'nde Federal Rezerv (Fed), faiz oranlarını değiştirmek, tahvil satın alma programları, para basmak gibi araçları uygulayarak enflasyonu makul seviyelerde tutma sorumluluğunu üstleniyor. Bu yükümlülük genellikle diğer birçok ülkede de benzerdir. Web3'te enflasyon, merkezi olmayan yönetim aracılığıyla protokolün topluluk tarafından belirlenen para politikası tarafından kontrol ediliyor.

Ekosistemin oluşturulması sırasında deflasyonist mekanizmalar tokenomiklere entegre edildi. Sınırsız miktarda token arzı olduğunda, token ekosistemi olgunlaştıkça bunları yakma fırsatları artacaktır. Bu nedenle, tokeni yöneten kuruluşun bu fırsatları proaktif olarak belirlemesi ve arzı azaltmak için bunları tokenomiklere dahil etmesi gerekir.

Ethereum erimesi, Ethereum'a yönelik arz ve talebin onu deflasyonist hale getirmek için nasıl manipüle edildiğinin iyi bir örneğidir. Bu tür önemli tokenomik değişiklikler genellikle tokenı ve arkasındaki platformu yöneten merkezi olmayan özerk bir kuruluş (DAO) tarafından teklif edilir, onaylanır ve yürütülür.

Bu sembolik değişiklikler daha sonra ekosistem kuralları olarak akıllı sözleşmelere dahil edilir. ”Ekosistemin yeni iş kurallarını ve ekonomik modelini yönlendiriyor. Sonuç olarak DAO'lar, tokenlerin verimli ve etkili bir şekilde yönetilmesini sağlamada önemli bir rol oynayabilir.

Merkezi olmayan yönetim, blockchain dünyasının temel ilkelerinden biri olduğundan, kurucu ekipler, yatırımcılar, risk sermayedarları ve balinalar tarafından kontrol edilmeyen bir ekonomik sistem, sağlam iş modellerine dayalı sürdürülebilir tokenomiklerin sağlanması açısından çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir