Halving sonrasında Bitcoin madencilerini neler bekliyor?

Acheron Trading CEO'su Laurent Benayoun, Cointelegraph'a verdiği röportajda, Bitcoin (BTC) arzındaki %50'lik düşüşe rağmen Bitcoin madenciliğinin karlılığının yaklaşan Bitcoin halvinginden sonra mutlaka azalmayacağını söyledi:

“Dolar bazında madencilerin halving sonrasında daha kötü durumda olup olmayacağı belli değil. Aslında madencilik ödüllerindeki düşüş, ağ ücretlerindeki artışla telafi edilecek.”

Bitcoin yarılanması, 20 Nisan'da blok ödüllerini 6,25 BTC'den 3.125 BTC'ye düşürecek. Önceki yarılanmaların ardından, daha küçük madencilik şirketleri, blok ödüllerinin azalması nedeniyle piyasadan çekildi.

Ancak Benayoun, Cointelegraph'a, Ordinals kayıtlarından ve Bitcoin'e özgü merkezi olmayan finanstan (DeFi) veya BTCFi'den kaynaklanan ağ ücretlerinin artması nedeniyle 2024 yarılanmasından sonra durumun farklı olacağını söyledi:

“Bitcoin blok zincirinde NFT'lerin ortaya çıktığını gördük ve Bitcoin ağı üzerinde DeFi oluşturmaya çalışan bir dizi proje gördük. Dolayısıyla tüm bu unsurlar, ağ ücretlerinin artmasına yol açıyor.”

Bitcoin ağ ücretleri, madencileri bir sonraki bloğa bir işlem eklemeye teşvik etmek için ödenen işlem ücretleridir.

Ortalama Bitcoin işlem ücretleri, bir ay önce 5 Mart'ta işlem başına 16,13 dolardan şimdi işlem başına 4,88 dolara düştü. YCharts'a göre Bitcoin işlem ücretleri geçtiğimiz yıl %86'dan fazla arttı.

Bitcoin Ortalama İşlem Ücreti Tablosu. Kaynak: YCharts

Bitcoin madencilik şirketleri, Bitcoin'in fiyatı 70.000 dolar seviyesinin üzerinde kalırsa genellikle kar elde edecek. NiceHash'ın CMO'su Joe Downie Cointelegraph'a şunları söyledi:

“Fiyat 70.000 doların üzerinde kalırsa çoğu madenci kârlı olmaya devam edecek çünkü mevcut blok ödüllerinde 35.000 doların üzerinde bir BTC fiyatından kâr elde ediyorlar… Daha düşük bir değer olursa muhtemelen para kaybedecekler.”

Bitcoin fiyatı önceki hafta %4,3 düşerek 13:22 UTC'de 66.851 dolara yerleşti. CoinMarketCap verilerine göre BTC, 1 Nisan'dan bu yana 70.000 dolar seviyesinin altında seyrediyor.

BTC/USDT, günlük grafik. Kaynak: CoinMarketCap

Bitcoin'in fiyat hareketinin ötesinde bir madencilik şirketinin karlılığı, madencilik ekipmanının kalitesine ve enerji verimliliğine bağlı olacaktır. Downie şu ifadeleri kullandı:

“[Bitcoin halving] Makine tarafından gerçekleştirilen iş için alınan tazminatın azalması nedeniyle birçok eski ekipman parçasını daha az karlı hale getirir. Ancak daha yeni, enerji açısından daha verimli modeller karlı olmaya devam edecek; Bu nedenle bu, madencilik çiftliğinin büyüklüğüne değil, madencilik ekipmanının türüne bağlıdır.”

Bitcoin madencilerinin geliri, Bitcoin fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.200 doların üzerine çıkmasından bir gün sonra, tarihin en iyi ikinci günü olan 6 Mart'ta 75,9 milyon dolara ulaştı.

Acheron Trading'den Benayoun, Bitcoin'in artan fiyatı ve artan ağ ücretleri sayesinde geçmiş döngülere kıyasla daha az sayıda madencilik şirketinin iflas etmek zorunda kalacağını söylüyor:

“Önceki döngülerde, 2017 ve 2021'de, daha az verimli madencilik operasyonlarının işten çıkarmaya zorlandığını gördük. Ağ ücretlerindeki bu artış nedeniyle bu sefer durumun böyle olacağını düşünmüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir