En son haberler | Erdoğan'dan Kayseri olaylarına 'siyasi karıştırıcı' açıklaması! “Esad bize yaklaştığı anda bu yaklaşımı göstereceğiz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya dönüşünde gazetecilere açıklamalarda bulunarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Dün geceki maça ve Merih Demiral'e verilen penaltıya ilişkin mesajları dikkat çeken Erdoğan, Gazze'deki son duruma da değindi. Kayseri ve Suriye'deki olaylara ilişkin konuşan Erdoğan, “Beşar Esad, Türkiye ile ilişkileri geliştirmeye yönelik bir adım atar atmaz biz de ona bu yaklaşımı göstereceğiz.”

“GAZZE'DE OLUMLU GELİŞMELER VAR”

Erdoğan'ın gazetecilere yönelik değerlendirmeleri ve mesajları şöyle:

  • Son iki üç gündür Gazze konusunda ciddi anlamda olumlu gelişmeler yaşanıyor. Doha'da MoSSAD başkanı ile Hamas yetkilileri arasında görüşmeler sürüyor. Görüşmelerde kalıcı ateşkes öngören bazı olumlu adımlar atıldı. Artık ateşkese “an be an” diyorlar. Yani zaman zaman oradan kesin haberler gelebiliyor. Ancak bu tamamen Netanyahu'nun tutumuyla ilgili bir mesele. İsrail'in bu katliamı ve vahşeti daha fazla sürdürmemesi gerekiyor. İsrail'in bu katliamları sürdürmekte ısrar etmekten vazgeçmesi ve bu insanlık dışı saldırılara son vermesi gerekmektedir. Bu konuda uluslararası toplumun ve özellikle Batılı ülkelerin İsrail üzerindeki baskıyı artırması elzemdir. Saldırıda ısrar eden ve katliamları bugüne kadar sürdüren İsrail'dir. İnsan haklarını ve uluslararası hukuku ayaklar altına alan İsrail'dir. Şimdi Lübnan'ı çatışmayı bölgeye yaymak ve rahatlama sağlamakla tehdit ediyorlar. İsrail, çatışmayı bölgeye yayma niyetinden vazgeçmeli. Batılı ülkelerin, özellikle de ABD'nin bu noktada İsrail'e verdiği destekten vazgeçmesi gerekiyor. Türkiye ilk andan itibaren barıştan yanaydı. Bu çatışmaların sona ermesi gerektiğini, 1967 sınırlarında iki devletli çözümün kalıcı barışı sağlayacağını en güçlü şekilde söyleyen ülke Türkiye'dir.

“İRAN CUMHURBAŞKANI'NDAN TEBRİK OLACAĞIM”

  • Mesut Pezeşkiyan aslında Azeri asıllı bir Türk'tür. Mesela Tebriz'de Türkçe konuşuyor. Ama Kürt bölgelerine gittiğinde orada da Kürtçe konuşabiliyor. Farça'ya da iyi derecede hakimdir. Bunu bu şekilde de söyleyebilir. Geri döndüğümüzde onunla iletişime geçeceğim ve onu tebrik edeceğim. Türkiye ile İran arasındaki ilişkilerin gelecekte daha da gelişeceği ümit ediliyor. Ayrıca bölgede İran'la en iyi ilişkilere sahip olan ülke Türkiye'dir. İran tarihi ve kültürel bağlarımızın olduğu önemli bir komşumuzdur. Yeni dönemde Türkiye-İran ikili ilişkilerinin olumlu yönde ve artan bir hızla gelişmesini bekliyorum.

İNGİLTERE'DE SEÇİMLER: DÖNÜŞÜMÜZDE ARAYACAĞIM

  • Bana göre Rishi Sunak'ın kaybının en önemli nedeni bugüne kadar uygulanan politikalar ve İngiltere'nin yaşadığı ekonomik zorluklardı. Solda ise İşçi Partisi İngiltere'de 14 yıldır hiçbir sonuç elde edemedi. Ama şimdi bu seçimde 411 milletvekili kazandılar. Bugüne kadar İşçi Partisi Tony Blair döneminde bile bu rakamlara ulaşamadı. Şimdi İşçi Partisi bu milletvekili sayısına ulaşarak İngiltere'de ikinci kez böyle bir güce ulaştı. Henüz İşçi Partisi lideri Keir Starmer'ı arayıp tebrik edemedim. Şimdi geri döndüğümüzde yapacağımız ilk şeylerden biri onu aramak olacaktır. Avrupa Birliği'nden ayrılan bir ülke olarak yeniden katılmaya niyetinin olmadığını söylüyor. Toplantımızda şunu soracağız: “Bundan sonra Türkiye-İngiltere ilişkilerini nereye götüreceğiz?” Bunları da konuşacağız. Türkiye ile İngiltere arasındaki ikili ilişkiler son derece köklüdür. İktidarda olduğumuz dönemde hem İşçi Partisi hem de Muhafazakar Parti'den başbakanlarla çalıştık. Önemli olan iki ülkenin ortak çıkarları doğrultusunda çalışmaktır. Yeni dönemde de müttefikimiz İngiltere ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmeye devam edeceğiz. Önümüzde önemli gündem maddeleri var ve bunları ele alarak ilişkilerimizin olumlu seyrini sürdürme niyetindeyiz.

AA-20230915-32154372-32154371-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

KAYSERİ'DEKİ OLAYLAR: BU TÜR OLAYLARDA SİYASİ KARIŞTIRICILARIN OLMAMASI MÜMKÜN

  • Kesinlikle orada bir mikser var. Dolayısıyla bu tür olaylarda siyasi bir karışımın olmaması mümkün değil. Konuyu ne kadar gündeme getirmeye çalışsalar da biz güçlü bir devlet olarak hemen yüzlerine tokat attık. Bundan sonra da yayına devam edeceğiz. Türkiye'nin gücü sayesinde PKK'yı, PYD'yi, KCK'yi, FETÖ'yü devirdiğimiz gibi, onları da devireceğiz. Ama yeter ki politikacılarımız bu konuda akıllı davransınlar. Bildiğiniz gibi artık ana muhalefet yok. Bu muhalefet provokasyona devam ediyor ve yerinde durmuyor. Hala kalkıp mültecilerle ilgileniyor. Ülkemizde şu anda 3 milyondan fazla Suriye'den gelen mülteci bulunuyor. Artık öyle bir noktaya geldik ki, Beşar Esad Türkiye ile ilişkileri geliştirmeye yönelik bir adım atar atmaz biz de ona bu yaklaşımı göstereceğiz. Dün Suriye'nin düşmanı olmadığımız için ailece Esad'la görüştük. Davetimizi yapacağız. Umuyoruz ki bu davetle Türkiye-Suriye ilişkilerini geçmişte olduğu noktaya getirmek istiyoruz. Davetimiz her an gerçekleşebilir. Sayın Putin'in Türkiye'de toplantı yapma yaklaşımı var. Irak Başbakanı'nın bu konuda kendi görüşü var. Her yerde arabuluculuktan bahsediyoruz ama neden sınırımızdakilerle, komşularımızla olmasın?Bu içerik Hazar Saygın tarafından yayınlanmıştır.
    Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Bolu Dağı'nın rutini bozuldu: Belediye Başkanı Özlü'ye sosyal medyadan destek geldi! "Adı yanlış biliniyor, burası Düzce Dağı."Bolu Dağı'nın rutini bozuldu: Belediye Başkanı Özlü'ye sosyal medyadan destek geldi! “İsmi yanlış biliniyor, burası Düzce Dağı”
Kuzey Irak ve Suriye'de teröre ağır darbe!  MSB bildirimiKuzey Irak ve Suriye'de teröre ağır darbe! MSB bildirimi
Yaklaşık 40 kişi birbirine saldırdı!  Tekmeler ve tokatlar havaya uçtuYaklaşık 40 kişi birbirine saldırdı! Tekmeler ve tokatlar havaya uçtu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir