Bitcoin madencilik şirketi Bitdeer, Ohio'da bir tesis inşa etmek için harekete geçiyor

28 Haziran'da Bitcoin madencilik şirketi Bitdeer, Clarington, Ohio'daki Hannibal Endüstri Parkı'nda bulunan bir tesis için Monroe County Liman İdaresi ile 30 yıllık bir kira kontratını duyurdu.

Şirketin açıklamasına göre, daha önce alüminyum fabrikasının bulunduğu bu bölge, Bitdeer'in madencilik faaliyetleri için gerekli enerji altyapısına sahip.

Bitdeer, ilk 266 MW'ın 2025'in üçüncü çeyreğinde teslim edilmesi ve geri kalan 304 MW'ın kamu hizmeti yetkilileri tarafından incelendikten sonra kullanıma sunulmasıyla birlikte iki aşamada sahaya 570 MW'a kadar ek güç sağlamayı hedefliyor.

Bitdeer sektörün ilgisini çekiyor

Mart ayında analist Mark Palmer, Bitdeer'e olan güvenini dile getirerek Bitcoin madencilik şirketinin kilovat saat başına ortalama 0,04 dolar ile sektördeki en düşük enerji maliyetlerinden birine sahip olduğunu belirtti.

Daha sonra mayıs ayında, stablecoin ihraççısı Tether, Bitdeer'e 150 milyon dolarlık yatırım yaptığını ve 18 milyondan fazla hisse satın aldığını duyurdu. Şirketin ayrıca hisse başına 10 dolardan 5 milyon ek hisse satın alma hakkı da bulunuyor.

Bitcoin yarılanması ve madencilik endüstrisi

Nisan 2024'teki yarılanmanın ardından madencilerin yüksek enerji maliyetleri ve blok ödülünde 3.125 Bitcoin (BTC) tutarındaki düşüşle mücadele etmesi nedeniyle, madencilerin kârlılığına ilişkin endişeler daha da belirgin hale geldi.

Mevcut Bitcoin madenciliği zorluğu. Kaynak: CryptoQuant

Finansal hizmetler firması Cantor Fitzgerald tarafından yürütülen araştırma, Nisan ayındaki yarılanmanın ardından birkaç Bitcoin madencilik şirketinin, tek bir Bitcoin madenciliğinin tüm maliyetleri nedeniyle kârsız hale gelebileceğini ortaya çıkardı. Raporda, potansiyel olarak etkilenen 11 madencilik şirketi için BTC başına 43.913 ila 62.276 dolar arasında değişen yüksek madencilik maliyetleri tespit edildi.

Cantor Fitzgerald'ın araştırmasında Argo Blockchain Mining, 62.276 dolarla Bitcoin için en yüksek madencilik maliyetine sahip madencilik şirketi olarak öne çıkarken, tek bir kripto para madenciliği için 60.360 dolarla Hut8 onu yakından takip etti.

Ancak Cantor Fitzgerald araştırması kârlılık eşiğini belirlemek için 40.000 dolarlık bir piyasa fiyatı kullanıyor ve bölünme sonrasında bu fiyat seviyesine bir dönüş henüz görülmüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir