Banyoda belirtiler gösteriyor! Bu 3 renk hemen doktora gitmeniz gerektiğini gösteriyor

Tuvalete gittikten sonra yapılacak basit bir kontrol, gizli bir sağlık durumunun tespit edilmesine yardımcı olabilir. İdrar yapma, atık ürünleri ortadan kaldırmak, sıvı dengesini korumak ve böbrek fonksiyonunu değerlendirmek için gerekli olan önemli bir bedensel fonksiyondur.

Ortalama bir kişi 24 saat içinde altı ila yedi kez idrara çıkar, ancak dört ila on tanesi hala sağlıklı kabul edilir. Gün içinde tükettiğiniz sıvı miktarına bağlı olarak idrarınızın rengi farklı görünecektir; Birçoğumuz koyu sarı renk tonunun dehidrasyonu gösterebileceğinin farkındayız. Benzer şekilde, idrarın tamamen berrak olması, çok fazla su içtiğiniz anlamına gelir ve su zehirlenmesi riski altında olabilirsiniz. Ancak idrarda alarma neden olabilecek bazı renkler vardır.

Üroloji cerrahı Bay Hamid Abboudi, idrarda göz ardı edilmemesi gereken üç spesifik renk konusunda uyardı. Express.co.uk'ye konuşan cerrah şunları söyledi: “İdrarınızın rengi sağlığınız hakkında size çok şey söyleyebilir, bu nedenle sifonu çekmeden önce her zaman bir göz atmaya değer.”

3 RENKTEN DİKKAT EDİN!

Hamid'e göre özellikle dikkat edilmesi gereken renkler turuncu, pembe ve kırmızıdır. Turuncu idrar ciddi bir karaciğer probleminin göstergesi olabilir. “Çok koyu veya turuncu idrar, özellikle de dışkınız soluk veya beyazsa, ciddi dehidrasyon veya karaciğer probleminin işareti olabilir. Bu her zaman doktora gitmeyi gerektirir.” dedi.

adet dönemi karın ağrısı kadın hastalıkları2

Sözlerine şöyle devam etti: “İdrarınızdaki kırmızı veya pembe renk tonu, kanın varlığını temsil edebilir ve bu da sizi mutlaka doktorunuza veya üroloğa başvurmanızı gerektirmelidir. İdrarınızda kan, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları, böbrek hastalığı gibi belirtilere neden olabilir. .” , prostatın kanserli olmayan büyümesi ve bazı ilaçlar. “Çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Ayrıca prostat, böbrek veya mesane kanserini dışlamak da önemlidir. Doktorunuz veya ürologunuz, kanamanın bu nedenlerden herhangi birine bağlı olmadığından emin olmak için basit testler yapabilir.

Hamid, bir sağlık sorunuyla ilişkilendirilebilecek diğer idrar renklerini ve türlerini sıraladı.

İDRAR AÇIK SARI

Normal idrarın rengi soluk sarıdır; Bu, muhtemelen doğru miktarda su içtiğiniz ve yeterince su içtiğiniz anlamına gelir.

iStock-855143122

KOYU SARI İDRAR

Koyu sarı idrar konsantredir ve bu da dehidrasyonun bir işareti olabilir.

Şöyle söyledi: “Dehidrasyonun böbrekler üzerinde olumsuz etkileri olabilir ve böbrek taşları gibi diğer tıbbi sorunlara yol açabilir. Böbrek taşları son derece acı verici olabilir, bu nedenle yeterince sıvı tüketmek önemlidir.”

erkek prostat hastalıkları

Berrak VEYA RENKSİZ İDRAR

Cerrah, aşırı sıvı alımının da sorunlara neden olabileceğinden çok fazla su içmemenin önemli olduğunu söyledi. “Çok fazla su içmek kanınızdaki sodyum seviyesinde dengesizliğe neden olabilir, bu da böbrek hasarına, nöbetlere ve hatta ölümcül sonuçlara yol açabilir. Neyse ki bu nadir görülen bir durumdur.” dedi.

iStock-1370436712

BULUTLU İDRAR

Bulanık idrar veya gözle görülür tortu, idrar yolu enfeksiyonuna işaret edebilir.

Hamid şunları ekledi: “Bulanıklığa idrar yaparken yanma hissi ve/veya ateş eşlik ediyorsa enfeksiyon olasılığı daha yüksektir ve doktorunuza danışmalısınız. Enfeksiyonlar yaygınsa veya tedavisi zorsa doktorunuz muhtemelen sizi bir üroloğa yönlendirecektir. daha fazla bilgi için.” uzman ziyaretleri ve tedavileri.”

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
15 yıl sonra aynı yerden paylaşıldı! 15 yıl sonra aynı yerden paylaşıldı!
Yangınla ilgili beklenen rapor geldiYangınla ilgili beklenen rapor geldi
AK Parti'den şok kararAK Parti'den şok karar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir