Altcoinlerde kan gölü! Düşüşün nedeni nedir?

Kripto para piyasaları sarsıldı ve bazı altcoinler %10'dan fazla kayıp yaşadı. Ancak bir borsa Cointelegraph'a “altcoinlerin düşüşünün arkasında net bir neden olmadığını” söyledi.

Son 24 saat içinde kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri %3,5 düşüşle 2,46 trilyon dolara geriledi. CoinGecko'nun verilerine göre Shiba Inu (SHIB) ve Avalanche (AVAX), 17 Haziran'da piyasa değerine göre sırasıyla yüzde 12,7 ve 10,6 kayıpla ilk 20 arasında en çok etkilenen altcoinler oldu.

Uniswap (UNI) ve Dogecoin (DOGE) de çift haneli düşüşler kaydederken Solana (SOL) %9,4 düştü. Ripple (XRP) sadece %0,1 artışla yeşile dönen tek kripto para birimi oldu.

Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) son 24 saatte sırasıyla %1,3 ve %4,4'lük düşüşler kaydetti.

Piyasa değerine göre ilk 15 coinin son saat, 24 saat ve 7 günlük fiyat değişimleri. Kaynak CoinGecko

Varlık yöneticisi Apollo Crypto'nun baş yatırım sorumlusu Henrik Anderrson, piyasadaki düşüşün ana nedenini tam olarak belirleyemediğini ancak spot Bitcoin borsada işlem gören fonlara olan ilgideki son düşüşün bundan sorumlu olabileceğini söyledi.

“Görebildiğim kadarıyla net bir katalizör yok, ancak BTC ETF'lerine olan negatif akışlar, Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin'deki kaldıraçlı tüccarların tasfiyelerini tetikleyen temel zayıflığa yol açmış gibi görünüyor.”

Farside Investors'ın verilerine göre, spot Bitcoin ETF'leri son altı işlem gününün beşinde çıkış gördü.

Dijital varlık şirketi 10xResearch ayrıca altcoin'deki son çöküşü geçen hafta Bitcoin ETF'lerinin spot akışlarındaki düşüşe bağladı.

10xResearch, “Zayıf enflasyon verilerine rağmen Bitcoin'in yükselişinin başarısız olması sürprizdi ancak Ethereum ve altcoinlerin çöküşü öngörülebilirdi” yorumunu yaptı.

Bitcoin Düşüyor, BTC Madencilik Hisse Senetleri Yükseliyor

Bir endüstri analisti, Bitcoin madencilik hisselerinin son haftalarda güçlü bir performans sergilediğini ve Nisan ayındaki yarılanmanın ardından yaşanan kayıpları telafi ettiğini söyledi.

Blockware Solutions'ın baş analisti Mitchell Askew, Cointelegraph'a şöyle konuştu: “Madencilik hisseleri yarılanma sonrası kârlılığa ilişkin endişeler nedeniyle düşük performans gösterdi.”

İle ilgili: Altcoin'lere ilişkin tartışma büyüyor: Başka bir ralli olacak mı?

Ancak o zamandan beri bu korku azaldı ve madencilik stokları dengeye döndü.

Askew, Valkyrie Bitcoin Miners WGMI borsa yatırım fonunun yarılanma olayından bu yana yaklaşık %54 arttığını ve bunun da madencilik sektörüne piyasa güveninin geri döndüğünün bir işareti olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir