ZkSync airdrop'unu alan devlerin neredeyse yarısı satışa sunuldu

Pazartesi günü yeni zkSync (ZK) tokenını alan büyük cüzdanların neredeyse yarısı, uçağa yatırılan tüm paraları elden çıkardı. Bu, piyasaya sürülmesinden bu yana ZK fiyatında %34,5'lik bir düşüşe katkıda bulundu.

Blockchain analiz firması Nansen'den elde edilen veriler, izlenen adreslerin yaklaşık %41'inin airdrop'un tamamını sattığını, %29,2'sinin ise tokenlerinin bir kısmını sattığını gösteriyor. Her iki grupta da satılan toplam tutar 486 milyon ZK'nın üzerindedir.

Airdrop'u alan en büyük cüzdanların %30'undan biraz fazlası ZK tokenlarını tutmaya karar verdi.

Veriler, ZK airdropunu alan “ilk 10.000 adresi” kapsıyor. Ancak bu sayı, zkSync'in geçen hafta 3,7 milyar ZK tokeni airdrop'una uygun olduğunu söylediği 695.232 cüzdanın yalnızca %1,4'ünü temsil ediyor.

Nansen, ZK airdrop'unu alan “ilk 10.000 adresi”, satılan (yeşil) ve kısmen satılan (sarı) adresleri takip etti. Kaynak: Nansen

Geçen hafta zkSync geliştiricileri Matter Labs tarafından kurulan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan zkSync Vakfı, ağ sorunlarını anlattı.

Matter Labs veri bilimcisi Landon Gingerich tarafından derlenen verilere göre, 491.000'den fazla cüzdan, yayınlandığı sırada havaya yayılan ToM'nin yaklaşık %75'ini talep etti.

CoinGecko'ya göre ZK, son 24 saat içinde değerinin %34,5'ini kaybederek lansmandan kısa bir süre sonra 0,32 dolara ulaştı ancak yaklaşık 0,20 dolara düştü.

Son 24 saatte ZK tokeninin fiyatı %33,5 düştü. Kaynak: CoinGecko

Tokenın toplam arzı 21 milyar birim olup, tamamen seyreltilmiş değeri 4,4 milyar doların üzerindedir.

Ancak şu anda piyasadaki toplam arzın yalnızca %17,5'i el değiştiriyor. Dolaşımdaki arzların toplam değeri kısa sürede 1,1 milyar dolardan 700 milyon dolara düştü.

En iyi airdrop cüzdanlarından gelen büyük satışlar, zkSync'in airdrop politikalarına yönelik eleştirilere karşı kendisini savunmasının ardından geldi. Bazı yatırımcılar, kuruluşların airdrop'ları artırmak için birden fazla cüzdan kullanmasını engellemeyi amaçlayan Sybil karşıtı tedbirleri çok gevşek olmakla eleştirdi.

Proje, Sybil'in agresif önlemlerinin yanlışlıkla gerçek kullanıcıları sınırlayabileceğini ve bu nedenle en fazla sayıda organik kullanıcıyı ödüllendirmeyi amaçlayan “benzersiz bir airdrop tasarımı” hazırladığını belirten bir belgeyi 15 Haziran'da güncelledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir