Yüzyıllardır süren bir gelenekte 4 yıllık nostalji sona erdi! Çevre illerden geldiler! Manisa'da Mesir makarna festivali heyecanı

4 yıldır süren dilek, Manisa'nın neredeyse 5 asırlık geleneği olan mesir makarna festivaliyle sona erdi. Uluslararası festival için çevre illerden çok sayıda kişi Manisa'ya geldi. UNESCO'nun somut olmayan kültürel miras listesinde yer alan Mesir Makarna Festivali'nin bu yıl 484'üncüsü düzenlenecek.

Yavuz Sultan Selim'in eşi Hafsa Sultan'ın her yıl baharın gelmesiyle birlikte halka dağıtılmasını istediği mesir macunu, 484'üncü yıl dönümü nedeniyle düzenlenen şenlik kapsamında Manisa'daki Sultan Camii'nin kubbe ve minarelerinden saçıldı. şifa niyetiyle, vakit.

UNESCO'nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi'nde yer alan ve bu yıl 484'üncüsü düzenlenen Manisa Mesir Uluslararası Makarna Festivali kapsamında kortej yürüyüşü düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı'ndan kortej eşliğinde başlayan yürüyüşe, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Vali Enver Ünlü, Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, milletvekilleri ve yabancı heyetler de katıldı.

Manisa'da beylik yapan Osmanlı padişahları, Hafsa Sultan ve nedimeleri ile mesir makarnasının mucidi Merkez Efendi'yi dönem kıyafetleriyle canlandıran tiyatro oyuncularının katıldığı yürüyüşte halk oyunları ekipleri de sahne aldı.

Festival için bestelenen “Eller Havada, Eller Şifada” adlı şarkının seslendirildiği yürüyüş, Sultan Camii'nde sona erdi.

AA-20240428-34405385-34405380-ULUSLARARASI_MANISA_MESIR_MACUNU_FESTIVALI

7 TON MESİR MAKARNA ÖLÇEKLENDİRİLDİ

Öğle ezanının okunmasının ardından Osmanlı padişahlarını canlandıran tiyatro oyuncuları katılımcıları selamladı.

Daha sonra Yavuz Sultan Selim'in eşi ve Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan'ın Merkez Efendi'yi karşıladığı ve kendisine şifalı ilaç belgesi verdiği bildirildi.

Geleneksel mesir saçılımı, Hafsa Sultan'ın her yıl baharın gelişiyle birlikte Sultan Camii'nin kubbe ve minarelerinden kendisine şifa veren macunun halka dağıtılmasını emretmesiyle başladı.

Sultan Camii'nin balkon ve kubbelerinin yanı sıra çevredeki apartmanların çatı ve balkonlarından da toplam yaklaşık 7 ton mesir macunu halka yayıldı.

Protokol üyelerinin de saçlarını yaptırdığı törende, sahadakiler mesir almak için birbirleriyle yarıştı. Bazı vatandaşların daha fazla mesir macunu almak için şemsiyelerini açıp ters çevirdiği görüldü.

21 Mart'ta Nevruz kutlamalarıyla başlayan şenlik, saç töreniyle sona erdi.

AW192298_16

MESİR'İN TARİHİ

Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim'in eşi ve Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan'ın hastalanmasının ardından Sultan Camii Medresesi'nin idarecisi ve doktoru Merkez Efendi, 41 çeşit bitki ve baharatı karıştırarak bir macun hazırladı.

Bu macunla iyileşen Hafsa Sultan, macunun diğer hastalara da verilmesini talep etmiş, talebin artması üzerine macun kağıda sarılarak Sultan Camii'nin kubbe ve minarelerinden saçılmıştı.

Mesir, zencefil, zulumba, tartar kreması, kişniş, kebabiye, havlıcan, hindistan cevizi, anason, yeni bahar, salatalık, çam sakızı, zafiran, tarçın, udülkahır, süpürge, hardal, esir, karanfil, çivit, bal meyankökü, kekik, sarı helile, raziyane, kimyon, zerdeçal, tarçın çiçekleri, karabiber, çörek otu, darı, ravent, limon tuzu, kakule, şam, vanilya, şeker, ayçiçeği, dikenli armut çiçeği, limon kabuğu rendesi, galando, siyah kimyon tohumları. ve portakal kabuğunu kullanın.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Bakan Yerlikaya'dan 1 Mayıs açıklaması: İstanbul'da 40 puan açıklandıBakan Yerlikaya'dan 1 Mayıs açıklaması: İstanbul'da 40 puan açıklandı
İnanılmaz olay!  Polis pasaportunu istedi, Kenyalı kadın soyunduİnanılmaz olay! Polis pasaportunu istedi, Kenyalı kadın soyundu
Trafikte şok an!  Birden...Trafikte şok an! Birden…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir