Yarım Milyar Kaldıraçlı Ether (ETH) Riski

Ether'in geçen hafta sonu yaşadığı fiyat dalgalanmasını yaşaması durumunda yarım milyar dolardan fazla değere sahip uzun Ether (ETH) pozisyonları tasfiye edilebilir.

Buna, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) Mayıs ayında Ether spot borsa yatırım fonu (ETF) başvurularını reddedebileceğine dair artan endişeler de ekleniyor.

CoinMarketCap verilerine göre Ether şu anda 3.134 dolardan işlem görüyor.

Son 30 günde Ether fiyatı 3.705 ila 2.915 dolar arasında dalgalandı. Kaynak: CoinMarketCap

Geçtiğimiz birkaç hafta sonu boyunca ETH, hızlı bir şekilde temel destek seviyelerine dönmeden önce kısa fiyat dalgalanmaları yaşadı.

20 Nisan'da fiyat kısa süreliğine %2,25 düşüşle 3.036 dolara geriledi. Önceki 13 Nisan Cumartesi günü yaklaşık %9 düşüşle 2.950 dolara geriledikten sonra 3.075 dolara yükseldi.

Eğer hafta sonu bu durum tekrarlanırsa ciddi bir tasfiye riski ortaya çıkacak. CoinGlass'ın verilerine göre mevcut fiyattan sadece %2,25'lik benzer bir düşüş, 510 milyon dolarlık uzun tasfiyelere yol açacak.

Aksi takdirde, önceki hafta sonu görülen %9'luk düşüşe benzer şekilde daha sert bir düşüş, uzun pozisyonlardaki 853 milyon doları yok edebilir.

Ether fiyatının önemli bir tasfiye riski olmadan çok az yeri var. Kaynak CoinGlass

Potansiyel tasfiyelerin yüksek hacmi, Ethereum'un diğer düzenleyici zorlukların yanı sıra spot ETF uygulamalarının durumuna ilişkin daha geniş belirsizliklerle karşı karşıya olduğu bir zamanda ortaya çıkıyor.

24 Nisan'da Cointelegraph, ABD'li ihraççıların ve diğer firmaların, düzenleyici kurumla son haftalarda yapılan toplantıların ardından toplantılara katılan dört kişiyi gerekçe göstererek SEC'in Mayıs ayında spot Ether ETF başvurularını reddetmesini beklediklerini bildirdi.

Dört kişi, ihraççılar ile SEC arasındaki son toplantıların tek taraflı olduğunu ve kurum personelinin önerilen ürünlerle ilgili önemli ayrıntıları tartışmadığını söyledi.

Bu arada, 25 Nisan'da yazılım geliştirme şirketi Consensys, “ETH'yi bir menkul kıymet olarak düzenlemeyi” planladığını iddia ederek SEC ve beş komisyon üyesine karşı dava açtı.

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir