Yapay zeka insanları işsiz mi bırakıyor?

Yeni bir araştırmaya göre Google, yapay zeka (AI) gibi güçlü teknolojilerin yayılması ile işsizlik arasında “doğrudan bir ilişki” olmadığını söyledi.

Big Tech şirketi, MIT Sloan School of Management'ın önde gelen araştırmacılarından Andrew McAfee tarafından yürütülen, üretken yapay zekanın küresel ekonomik etkisine ilişkin çalışmayı 25 Nisan'da yayınladı.

Şu anda doğrudan bir korelasyonun olmadığı ve teknolojinin sınırlamaları nedeniyle bunun “en azından kısa vadede” değişmeyeceği ortaya çıktı. Rapor şunları söyledi:

“Planlama, muhakeme veya hafıza gerektiren çok adımlı görevleri henüz güvenilir bir şekilde gerçekleştiremiyor.”

Çalışma, yukarıda belirtilen becerileri gerektiren yüzlerce soruyu hem insanlara hem de 2023'teki en yüksek performansa sahip yapay zeka sistemlerine uygulayan önceki çalışmalara atıfta bulunuyor. Ortalama olarak, insanlar zamanın %92'sini doğru yanıtlarken, makineler soruların yalnızca %15'ini doğru yanıtladı. zaman.

Ancak rapor, üretken yapay zekanın zayıf yönlerinin nasıl ele alınacağını anlamak için “yoğun araştırmalarla” hızla gelişme yolunda olduğunu söylüyor.

Çalışmada OpenAI'nin GPT 3.5 sisteminin bir örneği kullanıldı. 2022'nin sonlarında piyasaya sürülen bu sürüm, mevcut yapay zeka çılgınlığı için önemli bir katalizör haline geldi ve ABD baro sınavında insanların yalnızca %10'unu geçti. Sadece bir yıl sonra piyasaya sürülen halefi GPT 4, %90 daha iyi sonuçlar elde etti.

Rapor şu sonuca varıyor: “Her toplumda yapılması gereken önemli işler var. Bu işlerin çoğu… ne kadar güçlü olursa olsun, günümüzün robotları ve yapay zekası tarafından yapılamaz.”

Yeni sanayi devrimi

Google tarafından yayınlanan çalışma, yapay zekayı “genel amaçlı teknoloji” olarak adlandırıyor ve onu, 1800'lerin sonlarında küresel sanayi devrimini ateşleyen kıvılcım olan buhar motoruyla karşılaştırıyor.

Sanayi devrimi sırasında teknolojinin kademeli olarak yayılmasının aksine, üretken yapay zekanın etkilerinin daha hızlı ortaya çıkması bekleniyor.

Çalışma, bunun ana nedeninin, mevcut altyapının büyük ölçüde halihazırda mevcut olması ve iyileştirmelerin küresel olarak hızlı bir şekilde uygulanmasına ve insanların hazır ve çalışır duruma gelmesi için kolayca erişilebilmesine olanak sağlaması olduğunu vurguluyor.

“Çoğu üretken yapay zeka kullanıcısının yeni bir kullanıcı arayüzüne veya programlama diline hakim olmasına gerek yok… Üretken yapay zeka ile etkileşimde ustalaşmak zaman ve pratik gerektirir, ancak çok fazla “bilgisayar becerisi” gerektirmez.

İşgücü dönüşümü

Araştırmaya göre, teknoloji “kitlesel teknolojik işsizliğe” neden olmasa da, işgücünün en yüksek maaşlı işler arasında “boşaltılmasına” katkıda bulunabileceğine dair çok sayıda kanıt var.

“Modern bir ekonomide yapılan tüm işler için, üretken yapay zekanın, mezunların yaptığı işler üzerinde yalnızca lise mezunlarının yaptığı işlerden daha büyük bir etkiye sahip olduğu bulundu.”

Teknolojinin aynı zamanda işletmeler arasındaki rekabeti bozma potansiyeline sahip olduğu ve üretken yapay zekanın belirli bir sektördeki küçük bir “süperstar” grubunu daha da güçlendirerek rakiplerini geride bırakmalarına olanak tanıyabileceği iddia edildi.

Raporda, “Görev süreleri dolmak üzere olan şirketler işten çıkarılacak ve yeni iş bulması ve yeni beceriler kazanması gereken kişilerin sayısı artacak” deniyor. Ancak araştırmaya göre makine öğrenimine yoğun yatırım yapan şirketler işçi çıkarmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir