Uzmanlar gluten tartışmasına son verdi! Glutensiz beslenme sizin için iyi mi?

Bir süre çoğumuzun varlığından bile haberi yoktu. Hassas kişilerin sayısı arttıkça glutenden uzak durma hissi de artmaya başladı. Glutensiz beslenme moda oldu. ATV Ana Haber'e konuşan uzmanlar, gluten konusunda önemli bir uyarıda bulunarak, sadece hassas kişilerin uzak durması gerektiğini söylüyor.

GLUTEN VEYA GLUTENSİZ MI?

Bazıları glutensiz beslenmeyi tercih ederken, bazıları da gluten içeren beslenmeyi tercih ediyor. Ancak son yapılan araştırmalara göre sağlıklı bireylerin glutensiz diyet uygulamasına gerek yok.

HASSASİYETİ OLANLAR UZAK DURSUN

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Uygar Düzci şunları söyledi: “Glutensiz beslenme çok tavsiye edilen bir durum değil. Glutensiz beslenme çölyak hastalığı dediğimiz gluten duyarlılığı olan kişilerde ortaya çıkan bir durumdur. Ekmek, pirinç veya tahıl tüketiyorsunuz ve eğer şişkinlik rahatsız edici bir hal alıyorsa gluten tüketmemeniz tavsiye ediliyor.” dedi.

Ekran görüntüsü 2024-07-09 134614

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Hüseyin Atilla Bektaş, “Glutensiz beslenmenin herkes için daha sağlıklı olduğunu iddia ediyorlar ancak araştırmalar durumun böyle olmadığını gösteriyor. Önemli olan tam tahıllı ekmek tüketmek. kepek ve ruşeymden ayrılmamış makarna, buğday, unlu mamuller ve bulgur pilavında hiçbir sakınca yoktur.” .” ifadelerine yer verdi.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Amerikalı milyonerin ölümcül deneyi!  Genç kanı arttırır mı?Amerikalı milyonerin ölümcül deneyi! Genç kanı arttırır mı?
İzmir açıklarında 7 kaçak göçmenin cesedi bulunduİzmir açıklarında 7 kaçak göçmenin cesedi bulundu
Skandal Çocuk kitabındaki 'ensest ilişki' skandalı! Bu açıklamalara tepkiler geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir