Tüm gözler bu beş Bitcoin gelişmesinde

Bitcoin (BTC), 10 günün en düşük seviyelerine geriledikten sonra Nisan kapanışına belirsiz bir zeminde girdi.

En büyük kripto para birimi, Wall Street'teki işlem saatlerinde bir hafta süren satışların ardından kilit direnç seviyelerinin altında kalmayı sürdürüyor.

Makro ve jeopolitik istikrarsızlık, Bitcoin boğalarının bu ay uğraştığı önemli bir faktör oldu. Boğalar durumu değiştirebilecek mi?

Nisan mum kapanışının Bitcoin için 2024'ün şimdiye kadarki en kötü ayı olmasını önlemek için yalnızca birkaç gün kaldı.

BTC için mevcut görünüm cesaret verici değil. Spot fiyat ile tüm zamanların en yüksek seviyeleri arasındaki satış baskısı oldukça yüksek ve fiyat farkı sadece 12.000$ civarında olsa da bu seviyelere şimdilik ulaşılamaz görünüyor.

Bu nedenle piyasa gözlemcileri, aşağı yönlü baskının devam etmesi durumunda ana destek alanlarına başka yöne bakıyor.

Ancak iyimserler, BTC/USD'nin sadece dalgalandığını ve zamanla, ilk çeyrekte yaşanana benzer bir boğa piyasasının devam edeceğine inanıyor.

Bir doz deja vu bu haftaki geri dönüşe yardımcı olabilir. Amerika Birleşik Devletleri'nden dört ay sonra Hong Kong, kendi spot Bitcoin borsa yatırım fonlarını (ETF) başlatmaya hazırlanıyor.

Cointelegraph, BTC fiyatıyla ilgili her şeyi haftalık özetinde bu önemli konulara ve daha fazlasına göz atıyor.

Bitcoin Kasım 2022'den bu yana en kötü ayını yaşıyor

Haftalık kapanış, BTC/USD paritesinin Asya seansına doğru kaymaya devam etmesiyle zor durumdaki Bitcoin yatırımcılarına kısa bir soluklanma sağladı.

BTC/USD 1 saatlik grafik. Kaynak Ticaret Görünümü

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView'den alınan verilere göre parite 61.943 dolara düşerek 19 Nisan'dan bu yana en düşük seviyelerine ulaştı.

Geçtiğimiz hafta, 65.000 dolara yükselmesinin ardından BTC, Wall Street'teki açılışta defalarca satış baskısıyla karşı karşıya kaldı ve aralarında popüler trader Skew'in de bulunduğu yorumcular, bunu ABD'nin otomatik ticaret algoritmalarına bağladı.

Skew, 29 Nisan'da X'teki yeni analizine şöyle devam etti: “Olumlu akış desteğiyle kırılmaya kadar 67.000 ile 58.000 arasında daha uzun bir yengeç potansiyeli görüyorum.”

Şu ana kadar ayılar piyasayı uzun süre 60.000 doların altında tutamadı. Ancak 62.000 dolar civarındaki mevcut seviyelerde bile Nisan ayı %12'den fazla kayıp yaşama yolunda ilerliyor.

İzleme kaynağı CoinGlass'tan elde edilen veriler, bunun Bitcoin'in Kasım 2022'den bu yana en kötü performans gösteren ayı olacağını doğruluyor.

BTC/USD aylık getirileri (ekran görüntüsü). Kaynak CoinGlass

Skew, nerede biterse bitsin, aylık kapanışın başlı başına BTC fiyatı üzerinde önemli bir yeni odak oluşturacağını belirtti.

BTC/USD grafiği. Kaynak: Skew

Gözler Fed'in faiz kararına çevrildi

Bu hafta ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bir sonraki faiz kararıyla birlikte önemli makroekonomik olaylar devam ediyor.

Piyasalar son Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından herhangi bir sürpriz beklemezken, makro veriler üzerindeki son baskılar riskli varlıklara yatırım yapan boğaları endişelendiriyor. CME Group'un FedWatch Tool tahminlerine göre faiz indirimleri daha da gecikebilir.

Federal fonların olasılığı (ekran görüntüsü). Kaynak: ECM Grubu

Kobeissi Mektubu, X hakkındaki haftalık makroekonomik görünüm başlığında “Önümüzde büyük bir hafta var” diye özetledi.

“Enflasyon verileriyle dolu bir ayın ardından nihayet Fed'den güncel görüşler alacağız.”

Haftanın makro olaylarının öncesinde Fed Başkanı Jerome Powell'ın 1 Mayıs'taki yorumları ve ardından sırasıyla 2 ve 3 Mayıs'taki işsizlik başvuruları ve işsizlik verileri geliyor.

Ancak Bitcoin ve risk varlıkları için işler o kadar da kötü olmayabilir.

Skew, görünüm hakkında şunları söyledi: “En kötü senaryo, risk varlıkları için art arda gelen kötü dönemlerdir ve bu da ekonominin bir şekilde dağılacağı yönündeki bahislere yol açabilir.”

“Muhtemelen 50.000 ila 46.000 dolar arasındaki aralığı göreceğiz. 58.000 doların altına kapanana kadar bunun olacağını düşünmüyorum.”

USD/JPY 4 saatlik grafik. Kaynak Ticaret Görünümü

Bu hafta bazı stres belirtileri açıkça görülüyor. ABD yeni bir bölgesel banka iflasları dalgasına tanık olurken, Japon yeni, ani bir sıçrayışla dolar karşısında 1990'dan bu yana en düşük seviyelerine geriledi ve toparlanmadan önce 160 seviyesinin üzerine çıktı.

Hong Kong'da Bitcoin ETF'lerinin lansmanı

Gelecek hafta, Bitcoin'in Asya'da kurumsal olarak benimsenmesinde önemli bir an yaşanacak.

ABD'de olduğu gibi Hong Kong da Ocak ayında Bitcoin ETF'lerine kapılarını açmak üzere ve fiyat etkisine yönelik ilgi ve beklentiler şimdiden artmaya başlıyor.

Zincir içi istatistik platformu Woobull'un yaratıcısı Willy Woo, kripto para borsası Huobi'nin 2022 tarihli bir raporuna atıfta bulunarak, spot ETF ürünlerine ciddi talep olabileceğini vurguladı.

Woo, X gönderisinin bir bölümünde “Kullanıcı sayısı açısından Asya pazarı, ABD ve Avrupa pazarlarının toplamından DAHA BÜYÜK” dedi.

Blockchain araştırma ve danışmanlık grubu House of Chimera, gelecek sürümle ilgili bir ön raporda, kripto finansal hizmetler platformu Matrixport'un tahminlerine dayanarak potansiyel girişleri 25 milyar dolar olarak belirledi.

X'te “Önemli sermaye potansiyeli, likiditenin artmasına ve muhtemelen Bitcoin fiyatlarının istikrara kavuşmasına yol açabilir” diye yazdı.

“Aynı zamanda diğer Asya pazarları için de bir emsal teşkil ediyor ve potansiyel olarak kripto para birimleri lehine daha fazla düzenleyici düzenlemeyi etkiliyor.”

House of Chimera, düzenleyici engeller nedeniyle Çin anakarasından yatırımcı katılımının “sınırlı olabileceğini” söyledi.

“Hong Kong'da Bitcoin ETF'lerinin piyasaya sürülmesi bir dönüm noktasını temsil etse de, başarısı ve daha geniş pazar üzerindeki etkisi büyük ölçüde düzenleyici ortama, yatırımcı duyarlılığına ve kripto para birimi değerlemelerini etkileyen makroekonomik faktörlere bağlı olacaktır.”

Bu seviyeler Bitcoin’de destek görevi görecek

Bitcoin, 60.000 Dolar ve 58.000 Dolar dahil olmak üzere önemli destek seviyelerinin yakınında kalsa da, özellikle bir trend çizgisi kumda bir çizgi gibi ortaya çıkmaya başlıyor.

Cointelegraph'ın haberine göre, kısa vadeli Bitcoin (STH) sahiplerinin toplam maliyet tabanı artık analistlerin dikkatini çekiyor.

Bu yatırımcı grubu, BTC'nin bir kısmını 155 güne kadar elinde bulunduran ve esasen yatırımcı yelpazesinin spekülatif ucunu oluşturan kurumlara karşılık geliyor.

Şu anda 59.800 doların biraz altında olan STH'nin gerçekleşen fiyatı şu anda izlenmesi gereken önemli bir seviye. Bu seviye, 2022 ayı piyasasının en düşük seviyelerinden toparlanma boyunca destek görevi gördü ve paradigmayı yalnızca Eylül 2023'te kısa süreliğine kırdı.

Zincir içi veri platformu Look Into Bitcoin'in yaratıcısı Philip Swift şunu sordu: “Bu sefer destek olarak kalacak mı?” söz konusu Mevcut durumu sorguladı.

Bitcoin STH fiyat tablosunu yaptı. Kaynak: Philip Swift

Bu arada, “boğa piyasası destek bandını” oluşturan iki orta vadeli üstel hareketli ortalama veya EMA da daha derin bir geri çekilme durumunda hasar kontrolü görevi görecek şekilde hizalandı.

Popüler fenomen Daan Crypto Trades konuyla ilgili son gönderisinde “Biz konsolidasyona devam ettikçe boğa piyasası destek bandı fiyata ulaşıyor” diye yazdı.

“Eğer ona dokunsaydık güzel bir ivme kazanırdı. Tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2017'ye ulaştığımız 2021'de buna ihtiyacımız yoktu, ancak grup yetişemeden ayrıldık.”

Boğa piyasası destek bandını içeren BTC/USD grafiği. Kaynak Daan Kripto İşlemleri

Perakende yatırımcılar Bitcoin'e geri dönüyor

Potansiyel bir teşvik işareti olarak, BTC'nin cansız fiyat hareketine rağmen küçük yatırımcıların ilgisi geri dönüyor.

İlgili: Yıllardır en büyük altcoin rallisi yaklaşıyor mu?

Zincir üstü veri platformu Glassnode'da analist olan Checkmate'in belirttiği gibi, 100 BTC'den az olan cüzdanlar yatırımlarını artırmakla meşgul.

Checkmate, Checkonchain kaynağından alınan verilere göre, 30 günlük cüzdan bakiyelerinin Ocak ortasından bu yana ilk kez 8 Nisan'da pozitife döndüğünü gösterdi.

“Karidesler (

Bireysel Bitcoin sahiplerinin bakiyelerindeki değişim. Kaynak: Checkonchain

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir