Tether CEO'su OpenAI saldırısının ardından yapay zeka tabanlı önlemleri duyurdu

Tether CEO'su Paolo Ardoino, insanların ve mahremiyetin ancak yapay zeka (AI) modellerinin yerelleştirilmesiyle korunacağını savunuyor.

Ardoino, yerel olarak çalıştırılabilir yapay zeka modellerinin aynı zamanda model esnekliğini ve bağımsızlığını da sağlayacağını söyledi.

Kaynak: Paolo Ardoino

Akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar gibi kullanıcılara sunulan en son teknolojiye işaret eden Ardoino, “kamuya açık LLM modellerini kullanıcı verileriyle değiştirmek ve iyileştirmeleri yerel olarak cihazda tutmak” için yeterli güce sahip olduklarını söyledi.

Post X, “devam eden çalışma”nın yaygın kısaltması olan “WIP” ile bitiyordu.

Cointelegraph'a konuşan Ardoino, yerel olarak çalıştırılabilir yapay zeka modellerinin kullanıcı gizliliği ve bağımsızlığında bir “paradigma değişimini” temsil ettiğini söyledi:

“İster akıllı telefon ister dizüstü bilgisayar olsun, doğrudan kullanıcının cihazında çalışan bu modeller, üçüncü taraf sunuculara olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Bu, yalnızca verilerin yerel kalmasını sağlayarak güvenliği ve gizliliği artırmakla kalmıyor, aynı zamanda çevrimdışına da olanak sağlıyor.”

Bu şekilde kullanıcıların, bilgileri üzerinde tam kontrol sahibi olurken “yapay zeka ve veri analitiğiyle desteklenen güçlü deneyimlerin” keyfini çıkarabileceklerini söyledi.

Tether yakın zamanda yapay zeka alanına genişlediğini duyurdu. Ardoino, şirketin yerel olarak çalıştırılabilir modelleri yapay zeka çözümlerine entegre etmeyi “aktif olarak araştırdığını” söyledi.

Bu, ChatGPT geliştiricisi OpenAI tarafından yakın zamanda yapılan bir saldırıya yanıt olarak geldi.

Raporlara göre 2023'ün başlarında bir bilgisayar korsanı OpenAI'nin dahili mesajlaşma sistemlerine erişim sağladı. Bu erişimle şirketin yapay zeka tasarımının ayrıntılarından ödün verebildi.

Konuya aşina iki kaynak, hacker'ın OpenAI çalışanları arasında şirketin teknolojileri hakkındaki hassas tartışmaların ayrıntılarını çaldığını söyledi.

Ayrıca ChatGPT kullanıcıları, macOS kullanıcılarının konuşmalarının şifrelenmediğini, düz metin dosyalarında saklandığının ortaya çıkmasının ardından bir uyarı aldı.

Bu, Apple'ın ChatGPT'yi yeni “Apple Intelligence” yapay zeka destekli ürün ve hizmet serisine entegre edeceğini duyurmasından kısa bir süre sonra geldi.

Sorunun halihazırda çözüldüğü açıklanmış olsa da topluluk hâlâ bunun neden olduğunu merak ediyor. Bazı spekülasyonlar, ChatGPT'yi daha da geliştirmek ve eğitmek için OpenAI'nin sohbet günlüklerine erişmesinin kolaylaştırıldığı yönündedir.

OpenAI, Google, Meta ve Microsoft ile birlikte şu anda üst düzey AI modelleri yayınlayan önde gelen geliştiricilerden biri olarak biliniyor. Sektör analistleri ve hatta dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, yapay zeka modelleri üzerindeki Büyük Teknoloji tekelinin kullanıcılar için gizlilik ve veri kontrolü açısından ne anlama gelebileceği konusunda endişeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir