Spot Bitcoin ETF'leri bu ülkede onaylandı mı?

Avustralya'nın en büyük borsası olan Avustralya Menkul Kıymetler Borsası (ASX), 2024 yılı sonuna kadar birçok Bitcoin (BTC) spot borsa yatırım fonuna (ETF) yeşil ışık yakabilir.

Bloomberg'e anonim bir kişi tarafından sağlanan bilgiye göre, ABD ve Hong Kong'daki fon ihraççılarının izinden giden VanEck Avustralya ve yerel ETF odaklı fon yöneticisi BetaShares'in spot Bitcoin ETF başvuruları, yıl sonundan önce ülkede onay alacak. Konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklar.

Bitcoin ETF'leri için spot başvurulardaki artış, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki on bir ayrı üründe yaklaşık 53 milyar dolarlık yönetim altındaki varlık (AUM) biriktiren Bitcoin ETF'lerinin onaylarını takip ediyor.

Bitcoin ETF'nin tarihsel net akışı. Kaynak: CryptoQuant

BetaShares'in dijital sorumlusu Justin Arzadon, ABD merkezli ETF'lere önemli miktarda girişin Avustralya'daki ürün lansmanlarına güven verdiğini ve “dijital varlıkların burada kalacağını kanıtladığını” söyledi.

Varlık yönetimi şirketi Monochrome'un CEO'su Jeff Yew, Cointelegraph'a yaptığı açıklamada Avustralya'yı “kripto para birimi ağırlıklı bir ülke” olarak nitelendirdi ve Avustralya spot Bitcoin ETF'lerinin açıklanan ilk üç yılda 3 ila 4 milyar dolar arasında net giriş yaratmasını beklediğini söyledi.

Yew, Bitcoin ETF'lerine olan talebin öncelikle Bitcoin'e yatırım yapmak isteyen fon yöneticileri ve kendi kendini yöneten süper fon (SMSF) yatırımcıları tarafından yönlendirileceği ve perakende yatırımcıların daha küçük ama yine de önemli bir iştahı olacağı görüşünde.

Yew, SMSF yatırımcılarının zaten Bitcoin'i doğrudan kripto para borsalarından satın aldıklarını, bunun doğası gereği riskli olduğunu ve kripto para borsaları çökerse “saatli bomba” gibi görüneceğini söyledi.

“Avustralya Vergi Dairesi, borsalarda dolaşan 1 milyar dolardan fazla kripto para biriminin bulunduğunu ve bunların çoğunluğunun SMSF yatırımcılarından geldiğini söylüyor.”

Öte yandan Yew, Bitcoin ETF'lerinin bu yatırımcıların yüksek düzeyde düzenlemeye tabi ve dolayısıyla daha güvenli dijital varlıklara yatırım yapmalarına olanak tanıdığını söyledi.

Monochrome, ilk olarak 14 Temmuz 2023'te ASX'te bir Bitcoin spot ETF'sini açıkladı, ancak daha sonra ASX'teki yavaş bir onay sürecinin ardından çok daha küçük bir borsa olan Cboe Avustralya'yı tercih etti.

Kaynak: Jeff Yew

“Daha gerçekçi bir zaman çerçevesi ve daha şeffaf bir fiyatlandırma çerçevesi sunan bir borsa olduğu için Cboe'ye taşındık.”

Yew, “ASX'in son zamanlarda düzenleyici kurumla sorunlar yaşadığı bir sır değil” dedi. “Yeni ürünlere yönelik iştahın sınırlı olduğunu düşünüyorum.”

Şirket yöneticisi hâlâ Cboe Avustralya'nın şirketinin başvurusunu “önümüzdeki birkaç hafta içinde” onaylamasını bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir