Solana'da memecoin'ler nasıl oluşturulur?

Memecoin'ler tüm kripto ekosisteminin ortak bir parçasıdır. Pepe (PEPE), Dogwifhat (WIF) ve Shiba Inu (SHIB) gibi bazı memecoinler, Bitcoin (BTC), Cardano (ADA) ve Dogecoin gibi diğer memecoin projeleri arasında piyasa değerine göre ilk 50 kripto para birimi arasında yer alıyor ( DOGE).

Memecoin'ler hakkında bu kadar çok konuşulurken birçok kişi Solana gibi blockchain ağlarında nasıl memecoin oluşturulacağını merak ediyor olabilir. Bu Solana token oluşturma eğitimi, Solana blok zincirinde bir memecoin oluşturmayı kapsayacak, bir memecoin'in temellerini tartışacak ve nasıl pazarlanacağını açıklayacaktır.

Memecoin nedir?

Memecoin, beklenen değeri çok az olan bir kripto para birimidir. Ethereum ağının merkezi olmayan uygulamaları barındırma yeteneği gibi finansal bir avantaj sağlamak yerine, popüler kültürde bir anı yakalamak için memecoin var. Örneğin, Shiba Inu'nun yaratıcısı, popüler bir meme olduğu için Shiba Inu köpek ırkını yarattı.

Popüler hale gelen memecoin'ler, sonunda merkezi olmayan finans (DeFi) alanında da kullanılabilir hale gelebilir. Artık birçok çevrimiçi mağaza, mal ve hizmet karşılığında en popüler memecoinlerden biri olan Dogecoin'i kabul ediyor. Bir ödeme işleme hizmeti olan Coinbase Commerce, 2021 yılında DOGE'yi kabul etmeye başladı.

Herkes farklı nedenlerle yatırım yaparken, kullanıcılar genellikle düşük bir değerden başladıkları veya yatırımcının memecoin'leri eğlenceli bulduğu için memecoin'lere yatırım yapar. Ancak yatırımcılar memecoin ponzi planlarının kurbanı oldular ve bu süreçte binlerce dolar kaybettiler. Yatırımcıların yalnızca kaybetmeyi göze alabilecekleri kadar yatırım yapmaları önemlidir.

Memecoin'ler Ethereum, BNB Chain veya Solana gibi mevcut ağlar üzerine kurulabilir ancak Dogecoin gibi bazı projelerin kendi blockchain ağları vardır.

Geliştirme bilgisi olmadan memecoin oluşturabilir miyim?

Kullanıcılar nasıl programlanacağını veya yazılım geliştirileceğini bilmeden memecoin oluşturabilirler. Orion Tools Merkezi Olmayan Uygulama (DApp) gibi hizmetler, kodlama gerektirmeyen tokenlerin oluşturulmasına olanak tanır. Solana durumunda, kullanıcıların Solana token standartlarına uyması gerekir.

Solana'da memecoin oluşturmadan önce yapılması gerekenler

Solana blok zincirinde başarılı bir memecoin yaratmak biraz öngörü gerektirir.

Adım 1: Meme seçimi

Memecoin oluşturmak için hangi meme'i seçeceğinize karar verirken biraz araştırma yapmak en iyisidir. Meme, bir jeton oluşturmayı haklı çıkaracak kadar popüler mi? Özel bir alt dizini veya başka bir çevrimiçi topluluğu var mı? En popüler YouTube videolarında bunlardan bahsediliyor mu veya genel halk tarafından kullanılıyor mu? Eğer öyleyse, muhtemelen memecoin oluşturmak için iyi bir seçenektir.

Adım 2: Hizmet Planları

Daha büyük bir plan var mı? Bir kullanıcı memecoin'inin sadece yatırım yapmanın ötesinde bir faydaya sahip olmasını istiyorsa, tokenomikleri ve gelecek planlarını detaylandıran bir teknik inceleme veya web sitesi oluşturmak en iyisidir. Bu doğrulama, bir araya gelmek için bir plana sahip olacakları için özel bir topluluğun büyümesine yardımcı olacaktır.

3. Adım: Zaman taahhüdü

Kripto para birimi geliştirmek zaman alıcı bir çaba olabilir. Token oluşturmak sadece başlangıçtır. Kullanıcıların bunu pazarlaması, büyüyen bir topluluğu takip etmesi ve sonuçta fayda yaratması gerekiyor. Bu süreçler özveri ve bazı durumlarda Solana blockchain geliştirme ekosisteminin derinlemesine anlaşılmasını gerektirir.

Solana'da memecoin oluşturmak için adım adım kılavuz

Solana'da memecoin oluşturmak için çeşitli token oluşturma uygulamaları ve uzantıları bulunmaktadır. Birçoğu, kullanıcıların akıllı sözleşme geliştirmesinden kaçınmasına ve geliştirme bilgisi olmadan bir memecoin oluşturmasına olanak tanır. Birçok sahte jeton oluşturma hizmeti mevcut olduğundan kullanıcılar dikkatli olmalıdır. Bu kılavuz Orion Tools'un Solana token oluşturma platformunu kapsayacaktır.

Başlamak için kullanıcıların bir Solana cüzdanı alması gerekiyor. En popüler Solana cüzdanlarından biri Phantom Cüzdan'dır. Bir cüzdanınız olduğunda Orion Tools DApp'e gidin ve token oluşturucuya gidin.

Token oluşturucu, Solana tokenizasyonu hakkında token adı, sembol ve doldurulacak toplam arz gibi bazı ayrıntılar sağlar.

Kullanıcıların adı girdikten sonra istedikleri token sembolünü ve ondalık sayıyı girmeleri gerekmektedir. Daha büyük bir token arzı isteyen token yaratıcılarının çok sayıda ondalık basamağa sahip olması gerekir.

Bir borsada listelendiğinde sembol, kolay tanımlama için bir onay işaretiyle birlikte bir memecoin sağlar. Aksi takdirde Orion, memecoin için dokuz ondalık basamak önerir.

Bir sonraki adım, istediğiniz token tedarikini ve görselini girmektir. Token arzı gerçekte kaç tokenin var olduğunu belirler.

Daha sonra kullanıcının belirtecin bir açıklamasını oluşturması gerekir. Tokenın kullanım durumunu açıklayan birkaç kısa cümle olabilir.

Solana token standartları belirlendikten sonra token oluşturucunun “Token Oluştur” seçeneğine tıklaması gerekir. İşlemi ve Solana tokenı (SOL) ile ödenmesi gereken işlem ücretini ayrıntılarıyla açıklayan bir cüzdan işlem onayı görünecektir. Geçerli bir işlem başlatmak için kullanıcıların cüzdanlarında gerekli tutarın bulunması gerekir.

Artık token oluşturulduğuna göre, eğer kullanıcı bir likidite havuzu oluşturmak istiyorsa, az önce tamamladığı “Token Oluştur” aracındaki “Likidite Havuzu Oluştur” aracını kullanmalıdır. Oluşturulan jetonu seçip “Dondurma İznini İptal Et”e tıklamaları yeterlidir. Bu, başka bir işlem ücretine mal olacak, ancak yaratıcının varlıkları üzerinde kontrol sahibi olmasına olanak tanıyacak. Ancak uzun vadeli projeler için likidite havuzları gereklidir çünkü yatırımcıların tokeni satın almasına olanak tanır.

Solana tokenlarının basılmasını güvence altına almak için “Basma Yetkisini İptal Et” seçeneğine tıklamak da en iyisidir, böylece başka bir işlem ücretine neden olacak şekilde başkalarının token basmasını önleyebilirsiniz. Son olarak, işlemler tamamlandığında oluşturulan token bağlı cüzdanda görünecektir.

Artık token oluşturulduğuna göre yaratıcı, bir likidite havuzu oluşturmak veya varlıkları için pazar oluşturmak veya tokenlarını arkadaşlarıyla özel olarak paylaşmak için Raydium veya Invariant'ı kullanabilir. Bir likidite havuzu oluşturmak, herkesin token ticareti yapmasına olanak tanır ve memecoin oluşturma sürecine dahil olan birçok kişi için popüler bir seçimdir.

Solana blok zincirinde oluşturulan bir memecoin'in pazarlanması

Bir memecoin oluşturduktan sonra kullanıcılar muhtemelen Solana tokenı borsada dağıtılmadan önce ivme kazanmak isteyeceklerdir. Bunu yapmanın birkaç yolu var.

Telegram veya Discord kanalı oluşturun

Çoğu memecoin'in tokenlarla ilgili haberleri tanıtmak ve duyurular yapmak için kendi Telegram veya Discord kanalı vardır. Telegram veya Discord kanalı, memecoin'e farkındalık kazandırmanın ücretsiz bir yoludur ve kullanıcıların bu konu hakkında tartışıp sorular sorabileceği bir alan görevi görür.

Memecoin'in sosyal medyada tanıtımı

X veya Reddit gibi platformlarda bir memecoin'in tanıtımını yapmak, topluluğunun büyümesine yardımcı olabilir ve kullanıcıları Solana token ihraç geçmişi hakkında bilgilendirebilir. Örneğin, benzersiz memler oluşturmak ve bunları ilgili meme alt dizilerinde yayınlamak, projenize dikkat çekebilir.

etkileyici pazarlama

Tokenın yaratıcısının bunu ödeyecek parası varsa, memecoin'lerini etkileyiciler aracılığıyla tanıtabilirler. Etkileyiciler ve memler el ele gitme eğilimindedir ve eğer memecoin yeterince geniş bir kitleye dayanıyorsa, bir veya iki etkileyiciyle ortaklık kurmakta herhangi bir sorun olmamalıdır.

Memecoin oluşturmak karlı mıdır?

Kârlı bir memecoin'in yaratılması oldukça belirsizdir ve Solana'nın token ekonomisine özgü değildir. DOGE gibi popüler memecoinler başarılı olsa da çoğu önemli miktarda kar elde edemedi.

Kârlılık genellikle etkili pazarlamaya, güçlü bir topluluğa ve geniş bir izleyici kitlesinde yankı uyandıran akılda kalıcı bir meme'e bağlıdır. Kripto para piyasalarının doğal değişkenliği ve öngörülemezliği, yeni memecoin'in potansiyel başarısını daha da karmaşık hale getirerek onu riskli bir girişim haline getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir