Solana Spot ETF, SOL'den 9 kat daha iyi performans gösterebilir

Kripto piyasası üreticisi GSR Markets, ABD'deki Spot Solana (SOL) ETF'lerinin SOL fiyatını dokuz kat artırabileceğini öne sürüyor.

27 Haziran tarihli bir raporda firma, Solana'yı “üç büyük kripto para biriminin” bir parçası olarak tanımladı ve Solana'nın Amerika Birleşik Devletleri'nde onay alacak bir sonraki spot kripto para birimi ETF olup olamayacağını araştırdı.

Pek çok kişiyi şaşırtacak şekilde, GCR'nin raporu, VanEck'in Solana'da bir spot ETF başlatmak için başvurduğu gün yayınlandı.

SOL konusunda umutlu olan GSR, Solana spot ETF'lerinin, piyasa değerinin göreceli boyutuna bağlı olarak, Ocak ayındaki lansmanından bu yana Bitcoin spot ETF'lerinin gördüğü akışların %14'ünü alacağı varsayımıyla “8,9x” tahminine ulaştı.

GSR'nin olumlu senaryosu Solana'nın mevcut fiyatını 149 dolardan 1.320 doların üzerine çıkarabilir, Solana'nın piyasa değeri ise 614 milyar dolara çıkabilir.

GSR'nin “ayı” ve “temel” senaryolarına göre, Solana spot ETF'leri Bitcoin'den %2 ve %5 kazanacak ve bu da Solana'nın fiyatını sırasıyla 1,4 ve 3,4 kat artıracak.

Düşüş ve yükseliş senaryolarında SOL fiyatı. Kaynak: GSR

Şirket, Solana'nın spot ETF'lerinin staking ödüllerinden elde edilen geliri içermesi durumunda bu tahminlerin daha da yüksek olabileceğini söyledi. Ancak SEC, onaylı Ether (ETH) spot ETF'lerinde stake yapılmasına izin vermiyor.

“Eğer ABD'de Solana ETF'lerine izin verilirse, fiyat etkisi şimdiye kadarki en büyük etki olabilir.”

GSR'nin iyimserliğine rağmen Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas ve diğerleri, Solana'nın spot ETF'sinin ciddi şekilde değerlendirilmesi için ABD başkanı ve Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu başkanındaki bir değişikliğin gerekli olacağına inanıyor.

SEC Başkanı Gary Gensler, Binance ve Coinbase'e karşı açtığı davalarda SOL tokenini bir menkul kıymet olarak nitelendirerek onaya giden yolu şu anda onaylanmış Bitcoin (BTC) ve Ether spot ETF'lerinden çok daha zor hale getirdi.

VanEck'in talebi, kripto para varlık yöneticisi 3iQ'nun Kuzey Amerika'da ilk kez Kanada'da Solana spot ETF'sine başvurmasından bir hafta sonra geldi.

Solana'nın son fiyat hareketi ve önemli gelişmeler. Kaynak: GSR

Solana'nın ekosistemi ve ağı da 1,5 trilyon dolarlık varlık yöneticisi Franklin Templeton'dan övgü aldı, ancak firma gelecekte bir spot Solana ETF'si için herhangi bir plan açıklamadı.

Şu anda dünya çapında 1 milyar dolardan fazla Solana borsada işlem gören ürün sunulmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir