Solana ağındaki bu memecoinler bir ay içinde ortadan kayboldu

Bağımsız blockchain dedektifi ZachXBT tarafından paylaşılan verilere göre, yatırımcılardan toplam 26,7 milyon dolar topladıktan sonra son 30 gün içinde en az 12 Solana ön satış memecoin'i “tamamen terk edildi”.

21 Nisan'da X'te yayınlanan bir gönderide ZachXBT, tartışmalı ön satış yöntemiyle fon toplayan 12 Solana memecoin projesini vurguladı; Bunların birçoğu lansmandan sonra önemli ölçüde düştü ve içlerinden birinin hiç token yayınlamadığı görülüyor.

Kaynak: ZachXBT

ZachXBT'ye göre en pahalı “terkedilmiş” ön satış projesi, LIKE yazan “Bu Coin'i Seviyorum” adlı memecoin'di.

Projenin takma adlı kurucusu pokeee.eth, memecoin başına şaşırtıcı bir şekilde 52.220 SOL (SOL) tokeni topladı (mevcut fiyatlarla 7,7 milyon dolar) ve koini 17 Mart'ta 577 milyon dolarlık piyasa değeriyle piyasaya sürdü; Ancak memecoin'in değeri hızla düştü ve ilk sekiz saatte değerinin %90'ından fazlasını kaybetti.

Çıkış tarihi itibarıyla LIKE, lansman fiyatından %99,2 oranında düşüş yaşadı. Özellikle memecoin'in resmi X hesabı 31 Mart'tan bu yana tek bir yeni gönderi paylaşmadı ve pokeee.eth o zamandan beri kripto paradan bahsetmedi.

Terk edilen ikinci en büyük ön satış talebi ise MOONKE adlı tokena yönelik.

Başka bir sahte kurucu olan RockyXBT tarafından 20 Mart'ta yaklaşık 500 milyon dolarlık yüksek bir değerlemeyle başlatılan MOONKE, kısa süre sonra LIKE'a benzer bir yol izledi ve yalnızca birkaç saat içinde lansman fiyatından %99'dan fazla düşüş yaşadı.

MOONKE memecoin'i dikkat çekmeyi başaramadı. Kaynak Birdeye

4.567 SOL (mevcut fiyatlarla 812.000 $) toplayan bir proje, tokenını bile piyasaya sürmedi.

Cointelegraph yorum almak için pokeee.eth ve RockyXBT'ye ulaştı ancak yayınlanma tarihine kadar bir yanıt alamadı.

Memecoin'lere olan piyasa ilgisi son haftalarda biraz azaldı; Dogwifhat (WIF) dahil olmak üzere Solana merkezli büyük memecoin'lerin çoğu 1 Nisan'dan bu yana %40'tan fazla kayıp yaşadı.

Solana'nın memecoin pazar lideri Dogwifhat, 1 Nisan'dan bu yana değerinin %40'ından fazlasını kaybetti. Kaynak CoinGecko

O zamanlar, geçen ayki memecoin çılgınlığı, pek çok piyasa uzmanının, yüzlerce kripto projesinin milyonlarca dolar topladığı ancak birçoğunun sonuçta başarısız olduğu 2017'deki Ethereum token ilk halka arz döneminin patlamasıyla karşılaştırmalar yaptığını gördü.

Solana'nın son aylardaki en dikkat çekici satış öncesi fiyaskolarından biri Mart ayında, Slerf (SLERF) adlı bir memecoin geliştiricisinin SLERF'in satış öncesi tahsisatının tamamını “yağ yakan böcek parmağı” ile yaktığını iddia etmesiyle meydana geldi.

Geliştirici Slerf'in şaşırtıcı bir toplam 535.000 SOL (o sırada yaklaşık 10 milyon dolar değerinde) tüketmesine rağmen, kripto para hızla memecoin yatırımcıları arasında favori haline geldi, tokenin arkasında toplandı ve yaklaşık 750 milyon dolarlık en yüksek piyasa değerine ulaştığını gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir