RWA projelerinin açıklanmayan faydaları

Kripto para birimlerinin hayatımıza girişini uzun yıllardır hissediyoruz ve bu durum giderek artıyor. Bitcoin ile başlayan bu yolculuk, Ethereum'un ortaya çıkması ve ardından gelen akıllı sözleşmelerle bambaşka bir boyut kazandı. Akıllı sözleşmelerin yaygınlaşmasıyla birlikte gördüğümüz terimlerden biri de Gerçek Dünya Varlıkları (RWA) projeleridir. Bu yazımızda RWA projelerini sunacağız ve bunları geniş anlamda tartışacağız.

Kripto varlıkların gelişim hızı ve yenilikçi yapısı göz önüne alındığında, RWA projeleri çok yeni bir kavram değildir ve birkaç yıldır hayatımızın bir parçası olmuştur. Ancak dünyada ve ülkemizde kripto para düzenlemelerinin ivme kazanmasıyla birlikte RWA token kavramı yeniden gündeme geldi ve adından sıkça söz ettirmeye başladı. Peki nedir bu RWA projeleri?

Gerçek Dünya Varlıkları, adından da anlaşılacağı gibi, fiziksel dünyadaki maddi varlıkları temsil eden blockchain tabanlı dijital belirteçlerdir. Fiziksel varlıkların RWA'ya dönüştürülmesi ve bunların blockchain üzerinde temsil edilmesi sürecine tokenizasyon diyoruz. Teorik olarak blockchain üzerinde temsil edilebilecek herhangi bir varlığın verilerini tokenizasyon yoluyla aktarabilir ve RWA ile temsil edebiliriz. Bu açıdan bakıldığında RWA'ların ve tokenizasyonun potansiyelinin ne kadar büyük olduğunu hayal edebilirsiniz. Finansal varlıklar (hisse senetleri, tahviller vb.), gayrimenkuller, emtialar, karbon kredileri, sigorta sözleşmeleri, sanat eserleri ve diğer birçok varlık, RWA tokenleri ile temsil edilebilir veya verileri depolamak için basitçe blockchain kullanılabilir.

Varlık tokenizasyonuyla oluşturulan RWA tokenleri, takas edilebilir, yani değiştirilebilir olabilir veya misli olmayan, yani NFT olarak üretilebilir. Önemli olan, ister misli olsun ister misli olsun, bu tokenlerin üretimi değil, maddi malları temsil etme yetenekleridir. Bir tokenın değiştirilebilir mi yoksa değiştirilebilir mi olduğunu değerlendirmeden önce, onun fiziksel bir varlığı temsil edip edemeyeceğini ve ardından bu temsilin gerçeğe dayalı olup olmadığını incelememiz gerekiyor. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi RWA'ların potansiyeli çok yüksek ve bu nedenle RWA tokenleri yaygınlaştıkça dolandırıcılar, rugpull projeleri ve türevleri ortaya çıkacak ve sayıları hızla artacaktır. O halde basit bir soruyla konuyu inceleyelim:

Neden blockchain üzerinde fiziksel bir varlığı temsil etmeliyiz?

Öncelikle blockchain ve dağıtık defter teknolojisinin hayatımızda değiştirdiği onlarca konu var. Finansal piyasalar değişimin ön saflarında yer alıyor. Bu iki teknolojiyle birlikte aracıların ortadan kalktığı veya azaldığı finansal piyasalar, merkezi otoriteye olan ihtiyacın azalması, değerin hızlı ve ucuz transferi gibi önemli konular hayatımıza girdi. RWA projeleri ve tokenizasyon bahsettiğimiz avantajlara yenilerini ekliyor.

Gelecekte bambaşka pazarlar ve ürün çeşitliliğiyle karşılaşacağız. Özellikle merkezi olmayan finans (DeFi) ile hayalden öteye gidemeyen büyük, evrensel ve çeşitlendirilmiş pazarlar oluşacak. RWA'ların olası fayda ve katkılarını küçük bir örnek senaryo ile inceleyelim:

Ordulu fındık üreticisi RWA işine girerse…

Ordu'da fındık üretimi yapan Mehmet Bey, ürettiği fındığın jetonlanmasını istiyor. Bu konuda teknoloji şirketlerinden yardım alıyor ve tokenize fındıklar için 1 kg fındık = 1 HazelnutToken (FT) olmak üzere RWA tokenları oluşturuyor. Bir RWA tokenı olan FındıkToken, hem iklim değişikliği hem de o dönemin koşulları nedeniyle Arjantin'de yaşayan Deigo isimli bir kişi tarafından kolaylıkla satın alınıp bir yatırım aracı haline gelebilmektedir. Diego, HazelnutTokens satın alırken uluslararası bir işlem için çok düşük işlem ücretleri ödüyor, fındığın sahibi olduğunu gösteren jetonları kolaylıkla tutabiliyor ve belki bunları çocuklarına aktarabiliyor ya da fiziksel fındık satın almak için bir araç olarak kullanabiliyor.

Hatta bir gün Diego'nun torunları bu jetonlarla Ordu'ya gelirler ve jetonlar kadar fiziki fındık satın alıp memleketlerine geri getirirler. Üstelik Diego token işlemleri halka açık bir blockchain üzerinde gerçekleştiği için kolaylıkla doğrulanabiliyor ve hem kurumların hem de bireylerin açık denetimi altında merkezi olmayan bir piyasa kullandığı için bu doğrulama herkes tarafından kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Diego ve Arjantinli hemşerilerinin yatırımları sayesinde Ordu'da bulunan FındıkToken yöneticisi Mehmet Bey, elde ettiği uluslararası finansman sayesinde şirketini teknolojik olarak geliştirecek, traktör satın alacak ve bunları sigortalatmak isteyecek. Mehmet Bey sigorta şirketini arayıp yeni aldığı traktörler için kendisine sözleşme gönderilmesini isteyecektir. Sigorta şirketi Mehmet Bey'e her traktör için ayrı ayrı NFT yani RWA Token sigorta sözleşmesi olarak sigorta sözleşmesi gönderecek ve Mehmet Bey ödemeyi yaptığında NFT sözleşmeleri otomatik olarak Mehmet Bey'in cüzdanına aktarılacak.

Gördüğünüz örnek senaryoda RWA tokenlerinin düşük maliyet, şeffaflık, likidite, otomasyon, ürün ve pazar genişliği, teknoloji alışkanlıklarındaki değişim ve daha birçok yenilik gibi faydalarını görüyoruz. Sonuç olarak RWA tokenleri ve tokenizasyon ekonomik ve sosyal anlamda hayatımıza büyük yenilikler getiriyor ve getirecek. Belki günümüz gerçeklerini hızla değiştirecek ama aynı zamanda bazı hukuki riskleri ve sorumlulukları da beraberinde getirecek. Önümüzdeki haftalarda RWA tokenlarının hukuki risklerini ve bu alandaki uluslararası düzenlemeleri tartışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir