Randevu alıp gitmeyenlerin dikkatine! Bakan Koca duyurdu: Hastanelerde yeni dönem!

Bakan Koca, dün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Koca'nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“RANDEVU SORUNUNU KALICI OLARAK ÇÖZECEĞİZ”

“İl, hastane, şube bazında karşılaşılan sorunları biliyoruz. Hastane yöneticilerimiz de bu konuyla ilgili yoğun bir çalışma içerisinde. Hatırlarsanız tedbirlerin bir ay sonra kademeli olarak uygulamaya geçeceğini ve yaptırımların sıkılaştırılacağını söylemiştim. Sorun yaşadığımız branşlarda, hastanelerde birer birer talep artıyor. Yetiştirmemiz gereken doktor sayısının da gelecek için çok önemli bir önlem olması da son derece önemli. Ama mevcut yan dallar için de gerekli iyileştirmeleri yaptık. Bir yandan hastanelerimiz kapasiteyi belirliyor, bir yandan da randevu alıp randevuya gelmeyenlerden kaynaklanan bir hareketsizlik var. Yaptığımız analizler, önümüzdeki haftalarda yeni tedbirlerin kademeli olarak hayata geçirileceğini gösteriyor “Sorunu kalıcı olarak çözeceğiz.”

RANDEVU ALMAYANLAR DİKKAT!

Geçen yıl randevu alıp gelmeyenlerin sayısı 23 milyon iken bu yıl çeyrekte 6 milyon olduğunu belirten Koca, alınan tedbirlerle ilgili şunları söyledi:

“Randevu alıp 15 gün içinde randevuya gelmeyenleri sınırladık. Bu da randevuya bağlılık oranını artırdı. Ancak randevu alanlar için son dakikaya kadar randevuyu iptal etmek mümkün oldu. Randevuyu son dakikada iptal edenler bu durumda randevuya gelmemiş olsalar bile sınırlı kalmamak için son dakikaya kadar randevuyu iptal etmek mümkün oldu. Bu durumda iptal edenlerin sayısı 25 milyon tekil vatandaş son dakikalarda 81 milyon randevuyu iptal etti. Bu boş kontenjanlara yeni randevu alamadığımız için 17 milyon randevu kontenjanı boş kalacak. Bu onayı randevudan bir gün önce saat 23.59'a kadar onaylanmayan randevuların yerine başkasına randevu vereceğiz. Böylece son dakika iptallerinin yarattığı atıl kapasiteyi verimli kullanmış olacağız. bu da kapasitede %20'lik bir artışa karşılık geliyor. Yetki alıp vermesine rağmen gelmeyen kişiler aynı branştaki herhangi bir doktor veya sağlık kuruluşu ile iletişime geçemeyecektir. Aynı klinikten tekrar tekrar randevu alınması mümkün değildir. Yakında yürürlüğe girecek yöntem kapsamında, iki randevu alıp ikinci randevuya gelmeyenler için tüm şubelerimizde 15 gün süreyle kapalı randevu uygulayacağız. “Burada başlayacağız ve uygulama ilerledikçe ek önlemler almaya devam edeceğiz.”

“SENSÖRÜ İNSÜLİN HASTALARINA ÜCRETSİZ VERMEK İSTİYORUZ”

Tip 1 diyabetli kişilerin insülin takibinde büyük sorunlar yaşadığını belirten Sağlık Bakanı Koca, şu açıklamayı yaptı:

“İnsülin sensörü kullanımının diyabet kontrolünde önemli etkisi var. Ancak bildiğiniz gibi sensörler ithal ediliyor ve maliyeti oldukça yüksek. Biz sensörü tip 1 diyabetli tüm vatandaşlarımıza ücretsiz olarak vermek istiyoruz. takipte kullanım kolaylığı ve güvenilir veri toplama açısından özellikle çocuk yaş grubunda oldukça avantajlı.” Sensörün yerini tespit etmeye başladık, laboratuvar ortamında üretildi. Seri üretim devam ediyor. Pilot üretimle klinik kullanıma sunulacak. Önümüzdeki 6-7 hafta içerisinde klinikte de kullanmaya başlamak istiyoruz. “Çocuklara, özellikle çocuklara ulaşmak istiyoruz. Geliştirdiğimiz sensör değer açısından yüzde 90 yerli olacak. Yavaş yavaş devreye alacağız ama her gruba ücretsiz olacak.”
Bu içerik Doğukan Akbayır tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
"Columbia her zaman bir numara!" %50'ye varan indirimler başladı.“Columbia her zaman bir numaradır!” %50'ye varan indirimler başladı.
İYİ Parti'den bir istifa daha: Azınlığım!İYİ Parti'den bir istifa daha: Azınlığım!
Esenyurt'ta büyük yangın!  Duman gökyüzünü kapladıEsenyurt'ta büyük yangın! Duman gökyüzünü kapladı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir