Psoriatik artrit nedir? Psoriatik artritin belirtileri ve tedavisi

Romatoid sedef hastalığı hem cilt hem de eklem sağlığını etkileyebilir. Sedef hastalığının belirtileri kırmızı, pullu deri lezyonları olarak ortaya çıkabilir ve genellikle dirsekler, dizler, kafa derisi, eller ve ayaklar gibi vücudun çeşitli kısımlarını etkiler. Eklem belirtileri; eklem ağrısı, şişlik, sertlik, eklem hareketlerinde kısıtlılık ve bazen de eklemlerin eğriliği şeklinde kendini gösterebilir. Romatoid sedef hastalığı sıklıkla sedef hastalığı semptomlarının ortaya çıkmasından önce veya sonra ortaya çıkabilir ve bazen hiçbir cilt semptomu olmayabilir. Bu nedenle psoriatik artritin teşhisi bazen zor olabilir.

Psoriatik artrit nedir?

Psoriatik artrit, eklemlerde iltihaplanmaya neden olan ve sıklıkla sedef hastalığı adı verilen cilt hastalığıyla ilişkili olan otoimmün bir hastalıktır. Sedef hastalığı, ciltte kızarıklık, pullanma ve kabuklanma ile karakterize bir cilt hastalığıdır. Psöriatik artrit, sedef hastalığının semptomlarının yanı sıra eklem ağrısı, şişlik ve sertlik gibi romatoid artrite benzer semptomlarla kendini gösterir.

Psoriatik artritin belirtileri nelerdir?

Bu hastalık genellikle genç erişkinlik veya orta yaşta başlar ve yaşam boyu devam edebilir. Psoriatik artrit hem cilt hem de eklem sağlığını etkileyebilir. Sedef hastalığı belirtileri genellikle dirsekler, dizler, kafa derisi, eller ve ayaklar gibi vücudun çeşitli yerlerinde görülür. Eklem semptomları genellikle ellerde, ayaklarda, ayak parmaklarında, dirseklerde ve dizlerde görülür. Sedef romatizması nasıl anlaşılır sorusuna gelecek olursak, psoriatik artritin (psoriatik romatizma) belirtileri şu şekildedir:

 • Özellikle dirsek, diz, saçlı deri, el ve ayak gibi bölgelerde döküntüler ortaya çıkabilir.
 • Derinin pullanması, kabuklanması ve kalınlaşması sedef hastalığının tipik belirtileridir.
 • Cilt yüzeyinde gümüş veya beyaz plaklar oluşarak kaşıntıya neden olabilir.
 • Genellikle ellerde, ayaklarda, ayak parmaklarında, dizlerde ve dirseklerde ağrıya neden olabilir.
 • Eklem şişliği ve sertliği özellikle sabahları veya hareket sonrasında fark edilebilir.
 • Artrit nedeniyle eklem hareketlerinde kısıtlamalar ve zorluklar ortaya çıkabilir.
 • Genellikle her iki tarafta simetrik olarak artrite neden olabilir.
 • Tırnaklarda delikler veya delikler oluşabilir veya tırnaklar tırnak yatağından ayrılabilir.
 • Çoğu zaman yorgunluk ve halsizlik hissine neden olabilir.
 • Bazı durumlarda hafif derecede ateş ortaya çıkabilir.
 • Gözlerde iltihaplanma meydana gelebilir.

Psoriatik artrit (psöriatik romatizma) nasıl tedavi edilir?

Tedavi semptomları hafifletmeyi, hastalığın ilerlemesini durdurmayı ve eklem hasarını azaltmayı içerir. Sedef romatizması için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca fizik tedavi ve egzersiz programları eklem hareketliliğini artırabilir ve kas gücünü artırarak semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Psoriatik artrit (psöriatik romatizma) tedavileri aşağıdakileri içerir:

 • Ağrıyı, şişliği ve iltihabı azaltmak için ilaç ve fizik tedavi verilir.
 • Hastalığı değiştirici antiromatizmal ilaçlar ve biyolojik ilaçlarla hastalığın eklemlere ve diğer organlara vereceği zarar önlenebilir.
 • Hastaların günlük yaşam aktivitelerini kolaylaştırmak ve yaşam kalitelerini artırmak amacıyla çeşitli tedavi ve destek yöntemleri kullanılmaktadır.

Sedef romatizması tamamen ortadan kalkar mı?

Sedef romatizmasının (psoriatik artrit) tamamen ortadan kalkıp kaybolmayacağı sorusunun ne yazık ki net bir cevabı yoktur. Hastalığın seyri kişiden kişiye değişir ve bazı hastalarda tam iyileşme sağlanırken bazılarında semptomlar kontrol altına alınıp hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Sedef romatizmasında erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Hastalık erken teşhis edilir ve doğru tedavi uygulanırsa, tamamen iyileşme veya semptomların uzun süre kontrol altında tutulma şansı artar.

Bu bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbi bir sorunuz varsa doktorunuza danışmanız önemlidir.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
DMM bu suçlamalara yanıt verdi!DMM bu suçlamalara yanıt verdi!
Şırnak'ta Gabar ve Cudi dağlarının bölgeleri ilan edildi Şırnak'ın Gabar ve Cudi dağları bölgeleri 15 gün süreyle “geçici özel güvenlik bölgesi” ilan edildi.
Çay bahçesinde korkunç kaza! Silahlarla birlikte kafası kesilmiş bir erkek cesedi bulunduÇay bahçesinde korkunç kaza! Silahlarla birlikte kafası kesilmiş bir erkek cesedi bulundu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir