Monte Gox, Temmuz ayında Bitcoin ve Bitcoin Cash ödemelerine başlıyor

Kripto para borsası Mt., 2024 yılında yatırımcı fonlarından 850.000 Bitcoin kaybetti. Gox, kullanıcılarına geri ödeme yapmaya başlayacak.

Borsa tarafından 24 Haziran'da yayınlanan yazılı bir nota göre Mt. Gox Trustee, Temmuz 2024'ten itibaren Bitcoin (BTC) ve Bitcoin Cash (BCH) iadelerini işleme koymaya başlayacak.

“Rehabilitasyon Mütevelli Heyeti, takas tamamlandıktan ve geri ödemeleri uygulamak için gerekli bilgiler alındıktan sonra kripto para borsalarına Bitcoin ve Bitcoin Cash iadelerini zamanında başlatacaktır.”

Mütevelli heyeti bir kez daha kullanıcılardan sabır istedi ve ödeme sırasının ilgili kripto para birimine bağlı olacağını ekledi:

“Rehabilitasyon Vekilinin gerekli bilgilerin değişimini ve onayını tamamlaması durumunda, kripto para birimi değişim sırasına göre geri ödemeleri başlatacağız. Lütfen geri ödemeler yapılana kadar bir süre bekleyin.”

Monte Gox'un yaklaşık 127.000 alacaklısına 9,4 milyar dolardan fazla Bitcoin borcu var. Bu alacaklılar, 2014 yılında borsanın fark edilmeyen çok sayıda hacker saldırısı nedeniyle çökmesinin ardından fonlarını geri almak için 10 yıldan fazla bekledi.

Monte Gox'un Mayıs ayında 9,6 milyar dolarlık Bitcoin transferi, geri ödeme sürecinin bir parçasıydı

Monte Gox iade planları sektörde en çok izlenen gelişmelerden biri oldu ve kullanıcılar, kaybettikleri BTC'lerin iadesini almak için 10 yılı aşkın süredir bekliyor.

28 Mayıs'ta Mt. Gox, 9,62 milyar dolar değerinde 141.686 BTC'yi Mt. “1Jbez” adlı yeni bir cüzdanda Gox ile ilgili harika cüzdanlar. Bu, beş yıldan fazla bir süredir çöken borsanın ilk zincir üstü fon hareketi.

Monte Gox Cüzdanı “1Jbez” Kaynak: CoinStats

Haberin yayınlanmasından kısa bir süre sonra Mt. Gox Rehabilitation Mütevelli Heyeti Nobuaki Kobayashi, konsolidasyonun borsanın alacaklılara geri ödemeye başlama planlarının bir parçası olduğunu doğruladı ancak geri ödemelerin ne zaman başlayacağından bahsetmedi. Kobayashi 28 Mayıs'ta yaptığı duyuruda şunları söyledi:

“Rehabilitasyon Mütevelli Heyeti, kripto para rehabilitasyon taleplerinin kripto para birimine tahsis edilen kısmı için geri ödeme yapmaya hazırlanıyor… Rehabilitasyon Mütevelli Heyeti yukarıdaki geri ödemeler için hazırlanmaya devam ederken lütfen geri ödemeler yapılana kadar bir süre bekleyin.”

Monte, Gox Efsanesini Çözüyor: Bir Kripto Para Birimi Devinin Yükselişi ve Düşüşü. Kaynak: Cointelegraph

Monte Gox 2014'te nasıl çöktü?

Monte Gox, en eski kripto para borsalarından biriydi ve bir zamanlar blockchain ekosisteminde yapılan tüm işlemlerin %70'inden fazlasını gerçekleştirmişti.

Monte Gox, bir güvenlik ihlalinin 51,9 milyar dolar değerindeki kullanıcı fonunda 850.000 BTC'nin kaybıyla sonuçlanmasının ardından 2014 yılında çevrimdışı olmuştu. Bitcoin’in şu anki fiyatı 61.100 doların üzerinde.

Bitcoin'in fiyatı, borsanın kapanmasından kısa bir süre sonra Şubat 2014'te 420 dolar gibi düşük bir seviyeye düştü. Monte Gox'un 2011 ile 2014 yılları arasında altı kez saldırıya uğradığı bildirildi.

Mt. Gox Rehabilitasyon Mütevelli Heyeti Duyurusu, Mt. Gox'un başlangıçta Eylül 2023 olarak ayarlanması nedeniyle mevcut ödeme son tarihi daha da gecikebilir; bu, borsanın alacaklılarına 31 Ekim 2023'e kadar geri ödeme yapması beklenen son tarihten bir ay öncedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir