Menenjit nedir? Menenjit belirtileri ve tedavisi

Menenjit, beyni ve omuriliği çevreleyen zarların iltihaplanmasıyla karakterize ciddi bir enfeksiyondur. Bakteriyel, viral veya mantar kökenli olabilir. En sık görülenler arasında bakteriyel menenjit, özellikle de meningokokal bakterilerin neden olduğu menenjit vardır. Menenjit ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme yol açabilen acil bir durumdur.

Menenjit nedir?

Menenjit, beyni ve omuriliği çevreleyen zarların iltihaplanmasıdır. Bu zarlar beyni ve omuriliği enfeksiyondan korumaya yardımcı olan ince doku katmanlarıdır. Menenjite virüsler, bakteriler, mantarlar veya parazitler dahil olmak üzere çeşitli mikroorganizmalar neden olabilir. Menenjit belirtileri şunları içerir:

  • ani baş ağrısı
  • Bulantı ve kusma
  • boyun tutulması
  • ışığa duyarlılık
  • Uyuşukluk veya karışıklık
  • Kas ağrısı
  • Bazı durumlarda deri döküntüsü

Menenjit nasıl tedavi edilir?

Menenjit tedavisi altta yatan nedene bağlı olarak değişir. Bakteriyel menenjitte antibiyotik tedavisi ve destekleyici ilaç tedavileri kullanılabilir. Viral menenjite antibiyotikler cevap vermediğinden antiviral ilaçlar ve diğer destekleyici tedaviler kullanılır. Bazı menenjit türlerine karşı aşılar mevcuttur. Menenjit aşısı, bağışıklık sisteminin enfeksiyona neden olan mikroplara karşı direnç geliştirmesine yardımcı olur. Menenjit aşıları menenjitin önlenmesinde çok etkilidir. Ancak hiçbir aşı %100 etkili değildir. Aşılanmış kişiler yine de menenjite yakalanabilir ancak hastalık genellikle daha hafiftir ve daha az komplikasyona neden olur.

Menenjit bulaşıcı mıdır?

Menenjitin bulaşıcılığı hastalığa neden olan etkene bağlıdır. Bakteriler öksürük veya hapşırık yoluyla ortaya çıkan solunum damlacıkları yoluyla kişiden kişiye yayılabilir. Ayrıca enfekte bir kişiyle öpüşmek veya yiyecek veya içecek paylaşmak gibi yakın temas yoluyla da bulaşabilir. Bazı viral menenjit türleri de bulaşıcıdır. Virüsler, öksürme veya hapşırma yoluyla ortaya çıkan solunum damlacıkları yoluyla kişiden kişiye yayılabilir. Yakın temasla da bulaşabilir.

Bu bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbi bir sorununuz varsa doktorunuza danışın.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Antalya huzurevinde korku dolu anlar! Antalya huzurevinde korku dolu anlar!
Kararını açıkladı!  Başkanlığı bırakınKararını açıkladı! Başkanlığı bırakın
diyen öğretmenle ilgili yeni gelişme “Köyün tamamı teröre destek veriyor” diyen öğretmenle ilgili yeni gelişme! Milli Eğitim Bakanı Tekin'den açıklama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir