Kripto Güney Kore'de Uçmayı Vaat Ediyor

Güney Kore'nin büyük siyasi partileri, ülkenin yaklaşan genel seçimleri öncesinde seçmen desteğini güvence altına almak için kripto para birimiyle ilgili teşvikler vaat ediyor.

Bloomberg'in 5 Nisan'da bildirdiğine göre muhalefetteki Demokrat Parti, ABD Bitcoin ETF'leri de dahil olmak üzere doğrudan kripto tokenleri tutan yerel ve uluslararası borsa yatırım fonlarına (ETF'ler) yönelik kısıtlamaları kaldırma sözü verdi. Ocak ayında Bitcoin ETF'lerinin onaylanmasının ardından Güney Kore'nin menkul kıymetler düzenleyicisi, bu ETF'lerin yerel dağıtımının yerel yasaları ihlal edebileceği konusunda uyardı.

Demokrat Parti yetkilisi Hwanseok Choi, Bloomberg'e seçim manifestosuna atıfta bulunarak, “Hem yerli hem de uluslararası ETF'lere izin vereceğiz” dedi.

Ayrıca kripto seçmenleri arasında oy toplamaya çalışan Yoon Suk Yeol'un iktidardaki Halkın Gücü Partisi, 2025'te yürürlüğe girmesi planlanan dijital varlıklardan elde edilen karlara ilişkin vergileri erteleme sözü verdi.

Hükümet istatistiklerine göre, 2023'ün ilk yarısında yaklaşık altı milyon Güney Koreli, kayıtlı borsalar aracılığıyla kripto para ticareti yaptı. Bu rakam ülke nüfusunun %10'unu temsil ediyor. Resmi verilere göre seçmenlerin genel olarak %7'si kripto para birimlerine yatırım yaptı.

Korea Securities Depository'den elde edilen veriler, kripto para birimi kullanıcılarının ABD'de listelenen MicroStrategy (MRST) şirketinin hisselerine 200 milyon doların üzerinde yatırım yaptığını gösteriyor. Şirketin Bitcoin'e yoğun bir şekilde maruz kalması, bazı analistlerin bunu “esasen kaldıraçlı bir Bitcoin ETF” olarak etiketlemesine yol açtı.

Politikacıların vaatlerine rağmen Güney Koreliler kripto para birimlerine ilişkin daha sıkı düzenlemelere hazırlanıyor. Önümüzdeki haftalarda yerel finans yetkilileri, tokenların merkezi borsalarda listelenmesine yönelik yeni kurallar çıkarmayı planlıyor.

Yerel basında çıkan haberlere göre, yerel borsaların, temel nedenler belirlenene kadar bilgisayar korsanlığı olaylarından etkilenen dijital varlıkları listelemesi yasaklanacak. Ayrıca, yabancı dijital varlıklar yalnızca yerel yatırımcılar için bir tanıtım belgesi veya teknik rehber mevcut olması durumunda yerel borsalarda listelenecektir.

Ek olarak, Güney Kore'nin yaklaşan Sanal Varlık Kullanıcı Koruma Yasası, kripto para birimleri, piyasa manipülasyonu ve yasa dışı ticaret hakkında “açıklanmayan maddi bilgilerin” kullanımını yasaklıyor. Kripto para yasası 19 Temmuz 2024'te yürürlüğe girecek. Şubat ayında hükümet, ihlaller için önemli para cezaları ve bir yıldan fazla hapis veya yasa dışı kârın üç ila beş katı para cezası da dahil olmak üzere cezai yaptırımlar getiren bir güncelleme yayınladı.

Dergi: Inside Pink Drainer: Güvenlik Analisti Kripto Dolandırıcılığını Savunuyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir