JPMorgan'ın Bitcoin yarılanması sonrasındaki tahmini dikkat çekti

JPMorgan'daki analistler, Bitcoin'in yarıya indirilmesi yaklaşırken son araştırma raporlarında yükselişe geçen yatırımcılara karşıt bir görüş dile getirdi.

Nikolaos Panigirtzoglou ve meslektaşları, geçtiğimiz gün yayınlanan JPMorgan raporunda, Bitcoin yarılanmasının ardından BTC fiyatında genel bir düşüş beklediklerini söyledi. Uzmanlar, madencilik ödüllerinin yarıya indirileceği etkinlikten günler önce durumun zaten belli olduğuna inanıyor:

“Zaten fiyatlandığı için Bitcoin'in fiyatının yarılanma sonrasında artmasını beklemiyoruz. Tam tersine, Bitcoin'in fiyatı yarılanma sonrasında çeşitli nedenlerden dolayı düşebilir.”

JPMorgan analistleri, vadeli işlem piyasasındaki açık pozisyonlara ilişkin yorumlarında, önde gelen kripto para biriminin hâlâ aşırı alım durumunda olduğunu tespit etti. Uzmanlar, BTC'nin bankanın volatiliteye dayalı olarak belirlediği 45.000 dolar hedefinin üzerinde olduğunu ve bu rakamın yarılanma sonrasında beklenen madencilik maliyetinin üzerinde kaldığını söyledi.

Nikolaos Panigirtzoglou'nun ekibi, kripto projelerine akın eden risk sermayedarlarının yarılanma sonrasında iştahının azalacağı görüşünde.

İle ilgili: Google Trendler'de Bitcoin yarılanmasına ilişkin aramalarda patlama yaşandı

Halving sonrasında rekor hash oranına ne olacak?

Bu hafta gerçekleşecek Bitcoin yarılanması, madencilerin aldığı ödülleri blok başına 6,25 BTC'den 3.125 BTC'ye düşürecek. Analistler bu düşüşün hem bitcoin madenciliği hash oranını hem de işlem gücünü olumsuz etkileyeceğini öngörüyor.

Kâr etmeyen madencilerin ağdan çekilmesi nedeniyle, halka açık en büyük madenciler arasında hashrate ve konsolidasyonun azalması bekleniyor. Yarılanmanın ardından bazı madencilik şirketlerinin enerji maliyetlerinin daha düşük olduğu Latin Amerika veya Afrika gibi bölgelere taşınma ihtimali var.

Eski madencilik ekipmanlarını yeniden kullanma fırsatları da vardır. Ancak bu makinelerle diğer kripto para birimlerinin madenciliği yapılabilse de bu para birimlerinin piyasa değerinin ve likiditesinin Bitcoin'e göre düşük olması nedeniyle kar elde etmek zor görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir