Japonya'daki kurumsal yatırımcılar kripto para birimlerine odaklanıyor

Japonya'da ankete katılan kurumsal yatırımcıların yarısından fazlası önümüzdeki üç yıl içinde kripto para sektörüne yatırım yapacaklarını söyledi.

Finansal hizmetler şirketi Nomura Holdings ve dijital varlık bölümü Laser Digital, 24 Haziran'da “Dijital Varlık Yatırım Trendlerine İlişkin Kurumsal Yatırımcı Anketi” adlı anketin sonuçlarını açıkladı.

Araştırmaya kurumsal yatırımcılar, aile ofisleri ve kamu hizmetleri de dahil olmak üzere 547 yatırım yöneticisi katıldı.

Anket, Japon yatırım yöneticilerinin dijital varlıklarla ilgili niyetlerini keşfetmeyi ve kripto para birimlerine yatırım yapmayı düşünürken karşılaştıkları zorlukları vurguluyor.

Kripto para birimlerine ilgi artıyor

Ankete katılanların %54'ü önümüzdeki üç yıl içinde kripto para birimlerine yatırım yapmaya ilgi duyduğunu ifade etti. Yöneticilerin çoğu “yatırım yapmak istediklerini” veya “yatırım yapma olasılıklarının yüksek olduğunu” söyledi. Diğerleri “büyük olasılıkla yatırım yapmak istemediklerini” veya “yatırım yapmak istemediklerini” söyledi.

Yatırım yöneticilerinin kripto para birimlerine yatırım yapmak istemesinin nedenleri. Kaynak: Nomura Holdings

Neden dijital varlıklara yatırım yapmak istedikleri sorulduğunda katılımcılar, kripto para birimlerini portföylerini çeşitlendirmek için uygun bir araç olarak gördüklerini gösterdi. Ankete katılanların %60'ı kripto para birimi varlıklarını çeşitlendirme fırsatı olarak görüyor.

Bu arada diğer nedenler arasında diğer varlıklarla düşük korelasyon, enflasyona karşı koruma, yüksek getiri potansiyeli ve kripto para biriminin 7/24 aktif olması yer alıyor.

Tahsis söz konusu olduğunda çoğu yönetici, varlıklarının %2-5'ini kripto para birimlerine ayırmayı tercih ediyor. Ankete katılanların yüzde 66'sı önümüzdeki üç yıl içinde yüzde 2-5'ini kripto para yatırımlarına ayırmayı tercih etti.

Dahası, ankete katılanların %25'i kripto para birimleri hakkında “olumlu” bir izlenime sahip, bu da Japonya'daki kripto para birimi endüstrisinin geleceği için iyimser bir görünüme işaret ediyor.

Yatırımın önündeki itici güçler ve engeller

Araştırmacılar ayrıca şu anda yatırım yapan veya kripto para dünyasına girmeyi düşünenler için önemli faktörleri de belirlediler. Ankete göre, kripto borsa yatırım fonlarının (ETF'ler), yatırım fonlarının, staking ve borç verme seçeneklerinin geliştirilmesi, kripto para birimlerini dikkate almanın önemli nedenleri olarak vurgulandı.

Kurumsal yatırımcıların tercih ettiği varlık türleri. Kaynak Nomura Holdings

Katılımcıların neredeyse yarısı Web3 projelerine doğrudan veya risk sermayesi fonları aracılığıyla yatırım yapmakla ilgilendiklerini belirtti.

Sınırlı Ortakların (LP'lerin) edinebileceği varlıklar arasında kripto para birimlerini de içerecek olan Sınırlı Ortaklıklar Yasası'nın planlanan revizyonunun bu yatırımları kolaylaştırması bekleniyor.

Buna karşılık kripto para piyasasına girmekte tereddüt eden yatırım yöneticileri de çeşitli engellerden bahsetti. Karşı taraf riski, yüksek oynaklık ve sıkı düzenleyici gereklilikler bu yöneticilerin endişe duyduğu konulardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir