Halving sonrası Bitcoin transferlerini kaydedin

Bitcoin işlemleri, yarılanmadan sadece üç gün sonra 926.842 işlemle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Glassnode verilerine göre Bitcoin (BTC), 23 Nisan'da günlük 926.000'den fazla işlem gerçekleştirerek Aralık 2023'te elde edilen 731.000'in üzerindeki önceki en yüksek işlem sayısını geride bıraktı.

Bitcoin: işlem sayısı, tüm zaman grafiği. Kaynak: Cam düğüm

Rekor sayıda günlük işlem, Bitcoin'in 20 Nisan'daki yarıya indirilmesinden üç gün sonra gerçekleşti ve bu, BTC ağındaki yeni bir protokol olan Bitcoin Runes'un piyasaya sürülmesiyle aynı zamana denk geldi.

Runes, Bitcoin'in aslan payını oluşturuyor ve tüm Bitcoin işlemlerinin %68'ini oluşturuyor. Dune'a göre yatırımcılar Runes ile ilgili toplam 3,6 milyon işlem gerçekleştirdi.

Runes, işlem paylaşımı. Kaynak: Duna

TeraWulf kurucu ortağı ve CEO'su Nazar Khan'a göre rune'ler Bitcoin ağının baskın token standardı olarak kalmasa da, bunlar Bitcoin'deki blok alanının değerinin bir kanıtıdır.

Khan, Cointelegraph'a verdiği röportajda şunları söyledi:

“Rünler ve sıra sayıları blok alanının değerini gösteriyor… Bitcoin ağı var olan en merkezi olmayan, güvenli ve sağlam ağdır, dolayısıyla bu blok alanından türetilen kullanım durumları ve değerler olacaktır.”

Rekor sayıda işleme rağmen Bitcoin fiyatı 64.000 dolar seviyesinin biraz üzerinde seyretmeye devam ediyor. CoinMarketCap verilerine göre dünyanın en iyi kripto para birimi aylık grafikte %9'dan fazla düşüş yaşadı.

BTC/USDT/1 günlük grafik. Kaynak CoinMarketCap

Bitcoin Runes için “gerçek fırsat” birkaç ay içinde gelebilir

Runes, Bitcoin topluluğunda önemli bir ilgi yaratmış olsa da, merkezi olmayan finans (DeFi) araştırmacısı Ignas'a göre, gerçek pazar fırsatları ancak ilk yatırımcı heyecanı dalgasının azalmasından aylar sonra ortaya çıkabilir:

“Runestone zaten RSIC'ler ve PUPS üretiyor ve sahiplerine parlak yeni Rune token lansmanları vaat ediyor. Ancak, JPEG sonrası NFT çılgınlığı gibi, piyasa da yakında sakinleşebilir.”

Ignas, başlangıçtaki kullanım eksiklikleri nedeniyle rünlerin piyasaya sürüldükten kısa süre sonra uçucu mecoin'lere benzer şekilde ticaret yapabileceği konusunda uyardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir