FTX, Solanas'larını çok düşük bir maliyetle elden çıkardı

Bloomberg'in 5 Nisan tarihli haberine göre FTX mütevelli yönetimi, Solana (SOL) tokenlarının yarısından fazlasını mevcut fiyatların %63 altında bir fiyata sattı. SOL tokenleri iflas eden borsanın varlıklarının çoğunluğunu oluşturuyor.

Konuyu bilen kişilerin Bloomberg'e söylediğine göre satış, Galaxy Trading ve Pantera Capital gibi varlık yöneticilerinin ve risk sermayedarlarının dikkatini çekti.

İflas eden borsa, token başına 64 dolardan 25 ila 30 milyon arasında kilitli SOL koini satarak FTX'in alacaklılarına yaklaşık 1,9 milyar dolar gelir elde etti. FTX, Solana'nın ilk yatırımcılarından biriydi. Tutulan 41 milyon SOL tokeni, dört yıllık bir hak kazanma programına tabidir; bu, son tarih sona erene kadar piyasada işlem yapamayacakları anlamına gelir.

CoinMarketCap'e göre, SOL tokenı bu yazının yazıldığı sırada 176 dolardan işlem görüyor; bu, kripto para piyasalarının toparlanması ve memecoin'lerin yükselişinin etkisiyle son 12 ayda %743 gibi etkileyici bir artış gösterdi.

SOL token performansı 12 ay. Kaynak CoinMarketCap

Mike Novogratz'ın Galaxy Digital'in bir bölümü olan Galaxy Trading'in, FTX mülkünden SOL tokenleri satın almak için yaklaşık 620 milyon dolar topladığı bildirildi. Fona yapılan yatırım %1 oranında yönetim ücretine tabi olacaktır. Kaynaklara göre fon aynı zamanda yatırımcılarına staking yoluyla getiri sağlamayı da hedefliyor. Galaxy Digital'in bir diğer yan kuruluşu olan Galaxy Asset Management, borsaya varlıklarının satışında yardımcı oldu.

Bloomberg, Pantera Capital'in ayrıca FTX mülkünden SOL tokenleri satın almak için 250 milyon dolar topladığını söyledi. Kanadalı bir blockchain şirketi olan Neptune Digital Assets, 27 Mart'ta her biri 64 $ karşılığında 26.964 SOL tokeni satın aldı.

FTX varlıklarının büyük bir indirimle satışı borsanın alacaklılarının eleştirilerine yol açtı.

28 Mart'ta, eski FTX CEO'su Sam Bankman-Fried, Kasım 2022'deki borsa çöküşünden kaynaklanan dolandırıcılık suçlamaları nedeniyle 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ceza verildiği sırada alacaklılar, şirketin tasfiye memurlarını borsanın “mülkiyet haklarını” ihlal etmekle suçladı. “alacaklıların.

FTX alacaklısı Sunil Kavuri şunları söyledi: “Milyarlarca dolarlık kripto para birimlerini tasfiye ettiler. [Sullivan & Cromwel] 11 sente satılan bir jeton var; Şu anda iki dolardan işlem görüyor. 10 milyar dolarlık FTX Solana tokenı [yanlış basım] “Aldılar ve yüzde 70 indirimle sattılar” dedi.

FTX alacaklıları, şirketin iflas işlemleri sırasında borsayı temsil etmeden önce dolandırıcılığa katıldığını iddia ederek Sullivan ve Cromwell'e karşı toplu dava açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir