Fransız yetkililer, Neymar'ın PSG transferleriyle ilgili vergi skandalı iddialarını araştırıyor

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Brezilyalı futbolcu Neymar'ın 2017 yılında Fransız futbol kulübü Paris Saint-Germain'e transferiyle ilgili soruşturma kapsamında Fransa Maliye ve Ekonomi Bakanlıkları, Yolsuzlukla Mücadele ve Mali Dolandırıcılık Dairesi tarafından basıldı.

REKLAM

Fransız yetkililer, Paris Saint-Germain (PSG) futbol kulübünün, Brezilyalı futbolcu Neymar Jr.'ın 2017 yılında kulübe transferi sırasında “avantajlı vergi muamelesi” gördüğü yönündeki iddiaları araştırıyor.

Katar, Fransız futbol liginin en iyi takımlarından biri olan Paris Saint-Germain futbol kulübünün sahibidir.

Fransız basınında çıkan haberlere göre, yolsuzlukla mücadele görevlileri bu hafta başında Fransa Maliye Bakanlığı'na baskın düzenledi ve Neymar'ın 222 milyon avroluk rekor transferinde PSG'nin yüzde 40 vergi ödemekten kaçınmasına politikacıların yardım ettiği şüphesi üzerine soruşturma başlattı.

Euronews Business iddiaları araştırıyor.

Neymar'ın 2017'deki transferinde ne oldu?

Fransız medya kuruluşu Mediapart, bu ayın başında yayınladığı bir araştırma raporunda, aralarında dönemin Kamu Hesapları Bakanı Gerald Darmanin'in de bulunduğu bazı üst düzey Fransız siyasetçilerin, PSG'nin Neymar'ın zorunlu transfer ücretini atlatmasına aktif olarak yardım ettiğini ortaya çıkardı.

2017 yılında PSG Katar'ın sahipleri Neymar'ı takıma katmak istediğinde futbol yıldızı FC Barcelona'da forma giyiyordu.

Neymar'ı İspanyol kulübünden uzaklaştırmanın tek yolunun ona 222 milyon avroluk rekor bir serbest kalma maddesi ödemesi olacağı bildirildi.

PSG, sözleşme şartlarına göre Neymar'ın ödeyebilmesi için parayı Neymar'a aktaracak.

Ancak bu, 222 milyon Euro'nun kâr olarak kabul edileceği ve dolayısıyla ikamet edilen sonraki ülkenin kurallarına göre vergiye tabi olacağı anlamına geliyordu.

“FootballLeaks” belgelerini araştıran Fransız gazeteciler, şu anki İçişleri Bakanı Darmanin'in, üst düzey meslektaşlarından biri olan Jerome Fournel'in (yakın zamana kadar Fransız vergi dairesinin başkanıydı, şimdi Ekonomi Bakanı olarak atandı), bazı PSG liderlerinin ve daha sonra İletişimden sorumlu olduğunu ortaya çıkardı. şef Jean-Martial, Ribes arasında çeşitli konuşmalar ve toplantılar olduğunu açıkladı.

Müzakerelerin ardından Fransız vergi yetkilileri Neymar'ın 222 milyon avroluk kontratına vergi koymamaya karar vererek PSG'yi 88 ​​milyon avro ödemekten kurtardı.

Aynı Fransız kaynaklara göre Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da bu durumun farkında olabilir ve hatta bunu teşvik edebilir.

Soruşturma başlatıldı

Açıklamaların ardından yetkililer soruşturma başlattı. Yolsuzlukla mücadele polisi Pazartesi günü Ekonomi ve Maliye Bakanlığı genel merkezine baskın düzenledi.

Macron'un en yakın meslektaşlarından biri olan İçişleri Bakanı Darmanin henüz suçlanmadı.

Ancak Aralık ayında Fransız savcılar, Ribes'i diğer suçlamaların yanı sıra “yolsuzluk” suçlarıyla da suçlayarak dava açtı.

Suçlama, Katar, PSG ve bazı Fransız ve Katarlı politikacılar ve etkili isimlerin dahil olduğu lobi faaliyetlerine ilişkin ayrı bir soruşturmanın parçası.

Ribes'in avukatı Romain Vanni geçen ay Fransız Le Monde gazetesine verdiği demeçte, “Bay Ribes kendisine yönelik suçlamaları reddediyor ve PSG'de geçirdiği uzun yıllar boyunca yaptığı tüm eylemlerin her zaman yasal olduğunu söylüyor.” dedi.

Diğer soruşturma yeni değil ve 2022'de PSG'nin sahibi Nasır El Halafi'nin adı birçok raporda şüpheli kişi olarak geçiyordu.

REKLAM

Neymar'ın milyonlarca sterlinlik transferiyle ilgili son soruşturmada da aynı kişilerin yer aldığı iddia ediliyor. Her iki soruşturmada da aynı yargıçlar yer alıyor.

Bu arada ne PSG ne de El Halefi, Euronews Business'ın yorum taleplerine yanıt vermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir