Finans devi, küresel varlıkların (RWA) tokenleştirilmesi için milyar dolarlık bir fon duyurdu.

Küresel varlık yöneticisi Investcorp, 26 Haziran tarihli bir basın bülteninde Strategic Capital Group (ISCG) ile varlık tokenizasyonu (RWA) konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Securitize arasında bir ortaklık yaptığını duyurdu.

Tokenize edilmiş fon, nitelikli yatırımcılara, bu tür şirketler tarafından yönetilen temel fonlara yatırım yapmak yerine doğrudan bu şirketlerdeki azınlık hisselerini satın alarak varlık yönetimi şirketlerine yatırım yapan bir özel sermaye yatırım yöntemi olan ISCG'nin genel ortak staking stratejisine erişim sunacak.

Tokenize özel sermaye fonunun açıklanmasının ardından Securitize CEO'su Carlos Domingo, tokenize edilmiş yatırım ürünlerinin bireysel yatırımcılara sunduğu kapsayıcı fırsatların altını çizdi:

“Alternatif varlıkları tokenize ederek engelleri kaldırıyoruz ve perakende yatırımcıların daha önce erişilemeyen fırsatlara katılmasını sağlıyoruz. Bu ortaklık, yeni finansal olanakların kilidini açmak için teknolojiden yararlanma konusundaki kararlılığımızı vurguluyor.”

Gerçek dünyadaki varlık tokenizasyonu: son sınır mı?

Gerçek dünya varlıklarının tokenleştirilmesi, memecoin'lerden hemen sonra kripto para ekonomisinin en karlı ikinci sektörü haline geldi. RWA madeni paraları 2024'ün ilk yarısında %214 oranında getiri sağladı.

Devlet tahvillerinden gayrimenkullere kadar her şey tokenize edilebilir, bu da ekonomideki paranın hızını katlanarak artırır ve yatırımcılara daha fazla verimlilik ve likidite sağlar. 2030 yılına gelindiğinde, gerçek dünyadaki varlık tokenizasyon pazarının dijitalleştirilmiş varlıklar açısından 2 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

Tokenleştirilmiş varlık piyasasının 2030'da nasıl görünebileceğine dair bir tahmin. Kaynak: McKinsey & Company

Tether kısa süre önce altın destekli ABD doları stabilcoini olan Alloy'u piyasaya sürerek varlık tokenizasyonu için güçlü bir kullanım örneği gösterdi. Bu hibrit yaklaşım, değerli metalin korunma gücünü, fiat para birimine sabitlenmiş bir tokenın işlevselliği ile birleştiriyor.

Finansal kurumlar kripto para birimlerine akın ediyor

Gerçek dünya varlıklarının tokenleştirilmesi, kurumsal yatırımcıları kripto para birimlerini ve blockchain teknolojisini benimsemeye iten faktörlerden biridir.

KPMG Kanada'dan Kunal Bhasin, yakın zamanda Cointelegraph'a verdiği röportajda kurumsal yatırımcıların tokenleştirilmiş ticari gayrimenkulleri benimseyeceğini ancak şu anda piyasanın olgunlaşmasını ve ticari gayrimenkul yatırımları için daha sağlam seçenekler sunmasını beklediklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir