Fed'in Artan Likidite Bitcoin'i 10 Gün İçinde Yükseltebilir

ABD'deki makro görünümün BTC fiyatındaki yukarı yönlü dönüşü desteklemek için yaklaşık 10 günü var.

Bu, BTC fiyat hareketi ile ABD Federal Rezerv likiditesi arasındaki korelasyonu izleyen mali yorumcu Tedtalksmacro'ya göre.

Mali yorumcu Tedtalksmacro, likidite verileri ile Bitcoin fiyatı arasında bir korelasyon buldu.

BTC fiyatı ile Fed likiditesi arasındaki dirsek teması

Bitcoin (BTC) haziran ayında yaklaşık %3,2 oranında düşüş gösterse de ay sonundan önce tablo değişebilir.

Fed'in likidite koşullarının BTC/USD çiftini nasıl etkilediğini analiz eden Tedtalksmacro, birkaç aydır devam eden yakın bir korelasyonu ortaya çıkardı.

“Likidite önümüzdeki 10 gün içinde dibe vuracak, sonra tekrar yükselecek… hazırlıklı olun.”

BTC/USD ve Fed Likiditesi Kaynak: Tedtalksmacro.

Talking Macro'dan alınan bir grafik, BTC fiyatlarının Fed likiditesinin yerel zirve ve dip noktalarıyla senkronize olduğunu gösteriyor.

Bitcoin, Mart ayı ortasında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.800 dolara ulaştığında likiditede de bir artış olduğu görülüyor.

Likiditenin nasıl hesaplandığını açıklayan Tedtalksmacro, rakamın “Fed varlıkları, repo piyasaları ve Hazine verilerinin bir karışımına” dayandığını kaydetti.

Kaynak: Makro konuşmak

Bitcoin ETF'leri ABD şirketlerinin akınını bekliyor

Talking Macro, Bitcoin'in sorunlu kısa vadeli eğilimine atıfta bulunarak, ABD Bitcoin spot borsa yatırım fonlarına (ETF'ler) yönelik girişlerde yeni bir düşüşe işaret etti.

Haziran başında rekor ikinci en yüksek günlük girişin kaydedilmesinin ardından trend tersine döndü ve Wall Street'in son dört işlem gününde net çıkışlar meydana geldi.

İngiltere merkezli yatırım şirketi Farside Investors'ın verileri, son dört gündeki çıkışların 700 milyon doları aştığını ortaya koydu.

Bitcoin ETF akışları (ekran görüntüsü). Kaynak: Farside

ABD'li brokerların spot ETF ürünlerine yatırım yapması beklendiğinden, Bitcoin'e yeni bir kurumsal ilgi dalgası olması durumunda üçüncü çeyrek ve sonrası için beklentiler artmaya devam ediyor.

Cointelegraph'ın bildirdiğine göre bu olay, Bitcoin'in ağır bir kurumsal yatırım sınıfına dönüşmesini sürdürenler için çok önemli. Bunlar arasında spot ETF sağlayıcılarından biri olan varlık yöneticisi ARK Invest'in CEO'su Cathie Wood da yer alıyor.

Wood, Mart ayında ABD'li brokerlarla yaptığı röportajda “Henüz hiçbir platform Bitcoin'i onaylamadı, dolayısıyla tüm bu fiyat hareketi onlar onaylamadan önce gerçekleşti ve bu yüzden henüz başlamadık” dedi.

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir