Ethereum fiyatı Bitcoin'e kıyasla neden zayıf?

Ether (ETH) yeni yılın başından beri yükselişteydi ancak Mart ortasında düşmeye başladı. ETH, 1 Ocak'tan bu yana Bitcoin'in (BTC) gerisinde kaldı ve yıl başından bu yana USD çiftlerinde BTC'nin %57'sine kıyasla yaklaşık %48 kazanç elde etti.

Bitcoin ve Ether'in YTD trendi. Kaynak: Ticaret Görünümü

ETH'nin son günlerde BTC'den düşük performans göstermesinin üç ana nedeni var; Bunlar arasında ağ faaliyetlerindeki düşüş ve Mayıs ayında Ethereum spot ETF'lerinin onaylanmasına ilişkin duyarlılıktaki düşüş yer alıyor.

ETH son 30 gündür BTC karşısında düşüş eğiliminde

Ether, son 30 gün içinde %13,5 düşerek Bitcoin ve diğer üst düzey tokenlardan düşük performans gösterdi. BTC'nin fiyatı son 30 günde yalnızca %4 düşerken, BNB ve SOL gibi diğer üst düzey tokenler aynı dönemde sırasıyla %15,5 ve %16 arttı.

ETH/BTC oranı 8 Mart'ta düşmeye başladı ve 7 Nisan'da yılın en düşük seviyesi olan 0,047 dolara ulaştı.

Bitcoin ve Ether'in YTD trendi. Kaynak: Ticaret Görünümü/

Ether'in geçen ay Bitcoin'den düşük performans göstermesinin çeşitli nedenleri var; bunlar arasında tüm zamanların en yüksek fiyatları, BTC spot ETF'sine 10 milyar dolardan fazla yatırım yapılması ve 3 milyar dolara yaklaşan Bitcoin Ordinals işlem hacmi yer alıyor. Tarihsel olarak kripto para piyasasındaki boğa koşusundan önce gelen Bitcoin'in yaklaşan yarılanması da BTC'ye fayda sağladı.

Zincir içi aktivitenin azalması Ether'in düşük performansını destekliyor

Ölçeklendirme çözümleri de dahil olmak üzere Ethereum ağ faaliyetlerini incelemek, Ether'in neden BTC'den düşük performans göstermeye devam ettiğine dair fikir verebilir. Merkezi olmayan uygulamalar (DApp'ler) bu katman 1 blok zincirinin kalbinde yer alır ve kullanıcılar ve hacimler açısından kullanımın azalması, ETH'ye olan talebin azaldığını gösterir.

Web3 veri toplayıcı DappRadar'dan elde edilen veriler, büyük Ethereum merkezi olmayan uygulamalarının (DApp'ler) son 30 gün içinde aktif adres sayısında ortalama %6,42'lik bir düşüş gördüğünü gösteriyor.

30 günlük DApp hacimlerine göre blockchain sıralaması. Kaynak DappRadar

Son 30 gün içinde Ethereum DApp'leri, Uniswap, MetaMask Swap, Blur ve OpenSea'deki düşüşlerin öncülüğünde işlem hacminde %26,51'lik bir düşüş gördü.

En iyi Ethereum DApp'lerinin performansı. Kaynak: DappRadar

Coinglass'tan elde edilen ek veriler, son 30 gün içinde Ethereum ağ aktivitesinde (bazı ölçümlere göre) bir düşüş olduğunu ortaya koyuyor. Ethereum'daki günlük aktif adresler 20 Mart'ta 622.963'ten 10 Nisan'da 499.448'e düştü.

Ethereum'daki aktif adreslerin sayısı. Kaynak Glassnode

Ethereum, DeFi alanında yenilmesi gereken ağ olmaya devam ederken Solana, memecoin çılgınlığı ve stabilcoin transfer hacminin körüklediği zincir içi aktivite açısından yakın zamanda bu segmentte pazar payı kazandı.

Spot Ether ETF Mayıs'ta gelmeyebilir

Zincir içi ölçümlerin zayıflamasına ek olarak, Ethereum borsa yatırım fonunun (ETF) Mayıs ayına kadar onaylanma olasılığının azalması, ETH'nin düşüş momentumuna ve Bitcoin'e karşı zayıflığına katkıda bulunuyor.

VanEck CEO'su Jan van Eck, Mayıs ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun spot Ether ETF'lerini onaylamasıyla ilgili şüphelerini dile getiren son kişi oldu.
9 Nisan'da CNBC'ye verdiği röportajda van Eck, milyarlarca dolarlık yatırım firmasının Ethereum ETF başvurusunun “muhtemelen reddedileceğine” inandığını söyledi. VanEck ve Cathie Wood'un ARK Invest'i, Amerika Birleşik Devletleri'nde Ethereum ETF'de yer almak için başvuran ilk varlık yönetimi firmaları arasındaydı. Her iki şirket de sırasıyla 23 ve 24 Mayıs tarihlerinde SEC'in başvurularına ilişkin nihai kararını bekliyor.

Van Eck, SEC'in genellikle ETF başvuruları hakkında yorum yaptığını ve başvuru sahipleriyle sürekli etkileşim halinde olduğunu belirterek düzenleme sürecini açıkladı. Ancak konu Ethereum olunca dikkate değer bir sessizlik oluştu.

“Yasal sürecin işleyiş şekli, düzenleyicilerin talebiniz hakkında yorum yapmasıdır ve bu, Bitcoin ETF'leri için haftalar sürdü, ancak artık Ethereum söz konusu olduğunda ibre düşüyor.”

Daha önce Mayıs ayına kadar Ethereum ETF'nin onaylanma ihtimalini %70 olarak belirleyen Bloomberg ETF analisti Eric Blachunas da kötümser; son zamanlarda bu ihtimali %35'e düşürüyor ve SEC ile ihraççılarla iletişim eksikliğinin bu yatırımcılar için kötü bir işaret olabileceğini söylüyor. . Mayıs ayına kadar Ether ETF onayı almayı umuyoruz.

Kaynak: Eric Blachunas

Diğer analist James Seyffart da belgelerin sunulmasını beklerken iletişim eksikliğinin nedenlerini sorgulayarak SEC'in eylemsizliği konusundaki endişelerini dile getirdi.

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir