Ethereum ETF süreci sorunsuz ilerliyor

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, ABD'deki ilk Ether (ETH) spot borsa yatırım fonlarını (ETF'ler) listeleme sürecinin “sorunsuz bir şekilde ilerlediğini” söyledi.

25 Haziran'da Bloomberg konferansında konuşan Gensler, ETF'lerin ne zaman faaliyete geçebileceği konusunda ağzı sıkı kaldı ve Kasım ayında yapılacak ABD seçimlerinden önce faaliyete geçip geçemeyecekleri sorusunu yanıtsız bıraktı.

Bizim için mevcut olan kayıt bildirimleri, açıklama bildirimleri olarak adlandırılır. “Bu bilgi, yatırım kararı veren yatırımcılar için önemlidir.”

SEC, 23 Mayıs'ta sekiz ETF başvurusu sahibinin Form 19b-4 başvurularını onayladı ancak varlık yöneticileri hala Form S-1 başvurularını sonuçlandırıyor.

Analistler SEC'in belgeleri önümüzdeki hafta, Temmuz ayının ilk haftasında onaylayabileceğini tahmin ediyor.

Menkul kıymetler yasalarında “tutarsız hiçbir şey yok”

ABD kripto para birimi endüstrisi, Gensler liderliğindeki SEC'in yaptırımlarıyla karşı karşıya kaldıktan sonra milyonlar topladı ve kripto para birimlerini seçim konusu haline getirmek için lobi faaliyetleri yürüttü.

Başkan adayı Donald Trump, Başkan Joe Biden'ın “kripto para birimlerine karşı savaşı” sona erdireceğini söyledi ve milyarder yatırımcı Mark Cuban, Gensler'in “kelimenin tam anlamıyla Joe Biden'ın seçimine mal olabileceğini” söyledi.

Trump ve Cuban'ın yorumları sorulduğunda Gensler, seçimden bahsetmediklerini söyledi.

“Oldukça net kurallarımız var. Kripto menkul kıymetler ile menkul kıymet yasaları arasında tutarsız hiçbir şey yok.” “Maalesef kanunlara saygı duymayan çok insan var.”

Gensler, ABD yasalarına göre bir tür menkul kıymet olan yatırım sözleşmeleri olduğunu söylediği ve Amerikalı yatırımcılara “yeterli açıklama” sağlamayan yaklaşık 20.000 kripto token bulunduğunu söyledi.

“Burası birkaç yıl öncesinin en önemli kişilerinin cezaevinde olduğu, hapse girmenin veya iadeyi beklemenin eşiğinde olduğu bir bölge” dedi.

“Bu davayı mahkemelere taşıyoruz ve bu çözülecek çünkü yasalara uymayan insanlar Amerikan halkına zarar veriyor.”

AX, Ripple CEO'su Brad Garlinghouse, Gensler'in yorumlarını “saçma” olarak eleştirdi ve SEC başkanının “FTX'i tamamen görmezden geldiğini” söyledi.

“Gensler, Biden'ın seçimi kaybetmesine neden olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir