Ether yatırım ürünleri 2022'den bu yana en büyük çıkışı gördü

Ethereum bazlı yatırım ürünleri Haziran ayının son haftasında çalkantılı bir dönemden geçerek Ağustos 2022'den bu yana en yüksek çıkışı kaydetti.

CoinShares'in haftalık analizine göre yatırımcılar 24-29 Haziran tarihleri ​​arasında Ether (ETH) yatırım ürünlerinden 61 milyon dolar çekerek son iki haftadaki toplam çıkışı 119 milyon dolara, çekilen fonların Haziran ayı toplam bakiyesi ise 37 milyon dolara ulaştı. Bu düşüş, şu ana kadar çekilen 25 milyon dolar ile Ether fonlarını net akışlar açısından yılbaşından bu yana en kötü performans gösteren varlık haline getirdi.

Mayıs ayında Ether Borsası Yatırım Fonlarının (ETF'ler) ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanmasına rağmen, kripto para biriminin fiyatı Haziran ayında %8,7'den fazla düştü.

Analistler, onaylanan sekiz fonun önümüzdeki haftalarda piyasaya çıkmasını bekliyor. Bloomberg ETF analistleri Eric Balchunas ve James Seyffart'a göre SEC yakın zamanda olası ihraççılardan S-1 formlarını 8 Temmuz'a kadar yeniden göndermelerini talep etti ve ETF'lerin başlatılmasını Temmuz ortasına veya sonrasına erteledi. Bitwise, fonların 2025 yılı sonuna kadar 25 milyar dolar çekeceğini tahmin etti.

Haftalık kripto varlık akışları. Kaynak CoinShares

Hassasiyet değişiyor

Geçtiğimiz hafta, toplam 30 milyon dolarlık Ether çıkışı, dijital varlık yatırım ürünlerinin genel performansını düşürdü. Ancak CoinShares'e göre önceki haftaların aksine çoğu Bitcoin ETF sağlayıcısı mütevazı bir giriş gördü.

Hafta boyunca Grayscale'in Bitcoin (BTC) fonundan 153 milyon dolarlık çıkış görülürken, toplam 10 milyon dolarlık giriş diğer ihraççılar tarafından dengelendi.

“Çok varlıklı ve Bitcoin ETP'leri sırasıyla 18 milyon dolar ve 10 milyon dolarlık giriş getirdi. Kısa bitcoinler de geçen hafta toplam 4,2 milyon dolarlık çıkış gördü, bu da duyarlılığın değişebileceğini gösteriyor.”

CoinShares'e göre işlem hacimleri 29 Haziran itibarıyla haftalık %43 artışla 6,2 milyar dolara yükseldi, ancak şu ana kadarki haftalık ortalama olan 14,2 milyar doların “oldukça altında” kalıyor. Altcoinler arasında Solana (SOL) fonlarına 1,6 milyon dolarlık giriş görülürken, Litecoin (LTC) ise dönem boyunca 1,4 milyon dolarlık giriş elde etti.

Bu yıl blockchain hisselerinden toplam 545 milyon dolar çekildi, bu da piyasa değerinin %19'unu temsil ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir