Dünya tıp literatürüne girdi: Türk doktorun “Fındık Tekniği” yöntemi! Kanser ameliyatlarında kullanılıyor

Prof., yaklaşık bir ay önce uluslararası hakemli tıp-bilim dergisi BMC Cerrahi'de yayınlanan ve kendi soyadıyla literatüre giren cerrahi yöntem hakkında açıklamalarda bulundu. Dr. Fındık, 2018 yılından bu yana lokal ileri akciğer kanseri ameliyatlarında bu tekniği kullandıklarını anlattı.

Lokal ileri akciğer tümörlerinin bazen kalp zarına yapışık halde bulunabildiğini belirten Fındık, şöyle konuştu: “Bu gibi durumlarda tümörü perikardla birlikte çıkarmamız gerekiyor. Bu noktada yaygın olarak kullanılan 'yapay protez' perikarda dikiliyor. kalp dokusunun dışarı doğru fıtıklaşmasını önlemek için. bilgisini paylaştı.

ENFEKSİYON VE Aritmi RİSKİNİ AZALTIR

Profesör. Yapay protezin sonradan hastalara bazı sıkıntılar yaşatabileceğini belirten Dr. Fındık, sözlerine şöyle devam etti:

“Perikard üzerine dikilen yapay protezin çeşitli dezavantajları bulunmaktadır. Perikard üzerine yabancı bir dokunun yerleştirilmesi enfeksiyon riski, yeniden ameliyat ve aritmi gibi sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle hangi yöntemin uygulanabileceği konusunda çalışmalarımıza başladık. Yapay protez yerine geliştirdiğimiz ve 2018 yılından bu yana başarıyla uyguladığımız yeni bir teknik, Avrupa'nın en prestijli bilimsel dergilerinden birinde yayınlandı.

Ekran görüntüsü 04-29-2024 074114

Literatürde bu isimle yer alan 'Fındık tekniği' dediğimiz yöntemde yapay protez kullanmıyoruz. Bunun yerine perikardı farklı bir dikiş tekniğiyle birbirine dikiyoruz. Bu, hastalarda enfeksiyon, aritmi ve yeniden ameliyat riskini azaltır. “Ameliyat sonrası daha rahat, sorunsuz bir süreç geçiriyorlar.”

“Olumlu tepkiler aldık”

Profesör. Dr. Göktürk Fındık, bu yöntemle ameliyat olan hastalardan olumlu geri dönüşler aldığını ve ameliyat sonuçlarının uluslararası makalede de yer aldığını söyledi.

Ekran görüntüsü 04-29-2024 074125

Mesleğinde 25 yılını geçirdiğini vurgulayan ve yöntemi dünya literatürüne kazandırmaktan onur duyduğunun altını çizen Fındık, şöyle konuştu: “'Perikardiyal Halı Dokusu' dediğimiz bu yöntemi geliştirmiş olmaktan gurur ve mutluluk duyuyorum. “Fındık tekniği” adıyla literatüre girmiştir. Umarım tüm hastalarımız şifa bulma ve faydalanma imkanına sahip olur.” değerlendirmesini yaptı. (AA)

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Dünyaca ünlü ilaç şirketi AstraZeneca, sonunda Kovid-19'a karşı aşısını itiraf etti... Bu etkiyi yaratıyor!Dünyaca ünlü ilaç şirketi AstraZeneca, sonunda Kovid-19'a karşı aşısını itiraf etti… Bu etkiyi yaratıyor!
MİT'ten Kuzey Irak'a operasyonMİT'ten Kuzey Irak'a operasyon
İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf istifa ettiİskoçya Başbakanı Hamza Yusuf istifa etti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir