Dikkat! Ege'de av yasağı yarın başlıyor: Uymayanlara 200 bin TL'ye kadar para cezası

Su ürünleri üretimi açısından önemli bir potansiyele sahip olan Ege Denizi'nde avlanma yasakları yarın yürürlüğe girecek. Yasak döneminde avlanmamanın sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması açısından önemli olduğunu belirten İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, İzmir'in balıkçılık potansiyelini değerlendirdi. İzmir'in Türkiye'nin en önemli deniz avcılık bölgelerinden biri olduğunu belirten Şahin, şöyle konuştu: “Ege Denizi birçok balık türünün yakalandığı ve yılda yaklaşık 5 bin ton avlanan bir bölgedir. İzmir, deniz açısından da güçlü bir il. Yaklaşık 1700 kişi geleneksel avcılık yapıyor.

'Yasak, büyük tekneleri de içeriyor'

Ege'de av yasağının 15 Nisan-31 Ağustos tarihleri ​​arasında yaklaşık 4,5 aylık bir süreyi kapsadığını belirten Şahin, şöyle konuştu: “Bu dönemde profesyonel avcılık faaliyetlerini durduruyoruz, kıyı balıkçılığının geleneksel kısmında avcılığa devam edilebilir. bu, yasal sınırlara saygı gösterir. Buna büyük gemiler de dahildir.” “Amatör avcılar için özellikle kıyı balıkçılığı dediğimiz küçük teknelerimizde, gırgır ve trollerde kapalı dönemde herhangi bir sorun yaşanmamaktadır” dedi.

2ç

“REİS BEY TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ KONTROL BOTLARINDAN BİRİSİDİR”

Kaçak avcılıkla mücadelenin sadece İzmir'de değil, Türkiye genelinde kesintisiz olarak devam ettiğini belirten Şahin, şöyle konuştu: “İzmir'deki su ürünleri kontrol gemimiz 'Reis Bey' Türkiye'nin en önemli kontrol gemilerinden biri. Ayrıca Deniz Emniyeti, Sahil Güvenlik ile birlikte “Diğer unsurların da desteğiyle denetim faaliyetlerimizi 24 saat sürdürüyoruz. Reis Bey'den başka bir teknemiz daha var. Denetimlerimizi vardiyalar halinde yapıyoruz” dedi.

3ç

“SÜRDÜRÜLEBİLİR BALIKÇILIK İÇİN YASAK DÖNEMLERE UYULMASI GEREKİYOR”

Cezaların işletmenin durumuna göre değiştiğini belirten Şahin, yasağın ihlali durumunda 8 bin TL'den 200 bin TL'ye kadar idari para cezası uygulanacağını söyledi. Sürdürülebilir balıkçılık için yasak dönemlere uyulması gerektiğini belirten Şahin, şöyle konuştu: “Yasak dönemlerde izin verilen av ekipmanlarıyla av yapılırsa gelecek nesiller, çocuklarımız ve torunlarımız görebildiğimiz balıkları görme şansına sahip olacak. Sıkı avcılık yapılırsa çocuklarımız bile balık türlerini görmekte zorluk çekecektir. Bakanlık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü olarak Türkiye genelinde gerekli denetimleri yaparak denetimlerin sıklığını artırarak faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Rehberlik hizmetleri” dedi.

4ç

“YASAK DÖNEMİNDE ALICI OLMAZSA, ONU TUTACAK KİMSE OLMAYACAK”

Yasak dönemlerde kıyı balıkçılığından elde edilen ürünlerin satış noktalarında satılmasında herhangi bir sorun yaşanmadığını belirten Şahin, şöyle konuştu:

“Satış noktalarında gerekli kontrolü yapabilirsek av bölümünde kaçak avcılığın önüne geçebiliriz. Bizim için yakalayıp satan kişiler bizim paydaşlarımızdır. Yasak döneminde alıcı olmazsa biz de olmayacağız. Avcı olmayın. Tüketiciler hangi balığın hangi mevsimde yeneceğini, hangi balığın yasak döneminde olduğunu internet sitemizden görebilecekler. “Tüketiciler bu konuda bilgilendirilirse yasaklı balıkların satılmaması gerektiğini öğrenecekler. Bireysel tepkiler göstererek balıkların gelecek nesillere aktarılmasına da katkı sağlayacaklar.”

5ç

7ç

(DHA)Bu içerik Enes Çırtlık tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Tatilin son gününde trafik tıkandıTatilin son gününde trafik tıkandı
Eşi ve sevgilisi gözaltında... "500 bin TL'ye tetikçi kiraladılar"Eşi ve sevgilisi gözaltında… “500 bin TL'ye kiralık katil tuttular”
Tatil bitince acı sonuç ortaya çıktıTatil bitince acı sonuç ortaya çıktı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir