D vitamini neler içerir? Hangi besinler D vitamini içerir? D vitamini içeren besinler

Modern yaşam tarzı, kapalı mekanlarda geçirilen uzun saatler ve güneşe maruz kalmanın azalması birçok insanda D vitamini eksikliğine neden oluyor. D vitamini eksikliği kemik hastalığı, zayıf bağışıklık sistemi ve zihinsel sağlık sorunları gibi bir dizi sağlık sorununa yol açabilir. D vitamini vücut için son derece önemli bir vitamindir. Kemik sağlığından bağışıklık sistemine kadar birçok alanda hayati rol oynar.

D vitamini nedir?

D vitamini, “güneş ışığı vitamini” olarak da bilinen, yağda çözünen bir vitamindir. Kemik sağlığı, bağışıklık sistemi fonksiyonu ve kas fonksiyonu dahil olmak üzere birçok önemli vücut fonksiyonunda rol oynar. D vitamini eksikliği oldukça yaygındır ve belirli gruplarda, özellikle yaşlı yetişkinlerde, koyu tenli kişilerde ve yeterli güneş ışığına maruz kalmayan kişilerde daha yaygındır. D vitamini eksikliğinin belirtileri yorgunluk, kemik ağrısı, kas zayıflığı ve depresyonu içerebilir.

D vitamini neler içerir?

D vitamininin en iyi kaynağı güneş ışığıdır. Cildiniz güneşe maruz kaldığında D vitamini üretir. Güneş ışığından yeterli miktarda D vitamini alabilmek için haftada birkaç kez 15-20 dakika güneş ışığı almak yeterlidir. Ancak güneşin yanı sıra D vitamini içeren besinler tüketerek veya takviye alarak da D vitamini alabilirsiniz. Ancak D vitamini içeren besinlerin geniş bir yelpazesi yoktur çünkü sadece birkaç besin doğal olarak D vitamini açısından zengindir. Hangi besinler D vitamini içerir sorusunun cevabı için:

  • Somon, sardalya, uskumru ve ton balığı gibi yağlı balıklar D vitamininin en iyi besin kaynaklarından biridir.
  • Sığır ciğeri ve kuzu ciğeri gibi sakatatlar da D vitamini açısından zengindir.
  • Yumurta sarısında az miktarda D vitamini de bulunur.
  • Bazı peynir türleri D vitamini ile zenginleştirilmiştir.
  • Bazı mantar türleri güneş ışığına maruz kaldığında D vitamini üretir.

D vitamini eksikliği olan kişilere sıklıkla D vitamini takviyesi reçete edilir. D vitamini eksikliği olan kişilere ne yemeleri gerektiği konusunda yukarıdaki besinlere ek olarak süt, portakal suyu, kahvaltılık gevrekler gibi bazı besinler de D vitamini ile zenginleştirilir. da tüketilebilir.

Bu bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbi bir sorununuz varsa doktorunuza danışın.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Mansur Yavaş eşyalarını belediye girişine astıMansur Yavaş eşyalarını belediye girişine astı
Kılıçdaroğlu açıklaması: Detayların önemli kısmını paylaştımKılıçdaroğlu açıklaması: Detayların önemli kısmını paylaştım
Belediye başkanı tek tek açıkladı!  Belediye başkanı tek tek açıkladı! “Ülkü Ocakları'nda ayda 225 liraya kahve” Gazete ve televizyonlara ödenen parayı da duyurdu…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir