Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kritik ziyareti öncesinde Irak'tan dikkat çeken açıklama: 'Büyük ve sürpriz bir anlaşmaya imza atılacak'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son kez başbakan olduğu 2012'de olmak üzere 12 yıl aradan sonra ilk kez yarın Irak'a gidecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak ziyaretinin ana gündeminin terörle mücadele olması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erbil ve Bağdat'ı ziyaret edecek.

Irak hükümet sözcüsü Basim el-Awvadi de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 22 Nisan'daki Irak ziyaretinin iki ülke ilişkileri ve ziyaretten beklentiler açısından yansımalarını değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak ziyareti için hazırlıkların yaklaşık bir yıl önce başladığını belirten Avvadi, şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanımızın bu ziyaretiyle Irak-Türkiye ilişkilerinde önemli ve niteliksel bir sıçrama yaşanacaktır.” dedi.

Avvadi, Erdoğan'ın Bağdat'taki temaslarında masaya yatırılacak “su meselesi, Kalkınma Yolu projesi, PKK terör örgütünün Irak'taki varlığı ve Türk şirketlerinin Irak'taki yatırımları” konularındaki karma komisyonların çalışmalarının değerlendirildiğini ifade etti. bitti.

“YOL GELİŞTİRME PROJESİNİN EN ÖNEMLİ MERKEZLERİ IRAK VE TÜRKİYE'DİR”

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Muhammed Şiya el-Sudani arasında su konusunda çok önemli ve stratejik bir anlaşma imzalanacak.” Avvadi, “Türkiye, su yönetimi ve kullanımında dünyanın en başarılı ülkelerinden biri ve bu alanda büyük tecrübeye sahip. Bu bağlamda önemli ve sürpriz bir anlaşmaya imza atılacak.” dedi.

Irak Milli Güvenlik Kurulu'nun terör örgütü PKK'yı Irak'ta “yasaklı örgüt” olarak nitelendirdiğini hatırlatan Avvadi, şöyle konuştu:

“Onlara (PKK) Irak'ta Birleşmiş Milletler'in (BM) denetimi altında 'mülteci' statüsü verilecek ve herhangi bir siyasi parti ve faaliyette bulunmayacak. Bu neredeyse Irak ile İran arasında imzalanan güvenlik anlaşmasının benzeri olacak. “

Kalkınma yolu projesinde Irak ile Türkiye arasındaki ortaklığın altını çizen Avvadi, bu projenin Erdoğan'ın Irak ziyaretinin en önemli aşamasını oluşturduğunu söyledi.

Avvadi, “Kalkınma Yolu Projesi'nin en önemli merkezleri Irak ve Türkiye'dir. Bu konuda önemli anlaşmalar yapılacak. Bu proje çerçevesinde Türk şirketlerinin Irak'taki rolü de değerlendirilecek.” dedi.

Irak petrolünün Türkiye'ye yeniden ihraç edilmesi sorununun Türkiye tarafından çözüldüğünü belirten Avvadi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Petrol ihracatı konusu Bağdat'taki merkezi hükümet ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) arasında bir soruna dönüştü. Esasen bu konunun gecikmesi Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin burada faaliyet gösteren şirketlerle petrol konusunda imzaladığı anlaşmalardan kaynaklanıyor. ihracat Bu şirketler artık Irak Federal Petrol Bakanlığı ve Irak Petrol Pazarlama Dairesi'dir. “Petrol Bakanlığı'nın kendi kanunlarının yanı sıra Anayasa'ya karşı da sorumluluğu var. Bu konu Başbakan Sudani'nin Washington ziyareti sırasında geniş çapta tartışıldı.”

“ORTAK TİCARET HACMİ ARTACAK”

Öte yandan Irak Ticaret Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Riyad Fahir el Haşimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bağdat ziyaretiyle birlikte Türkiye ile mevcut ticaret hacminin artabileceğini söyledi.

Haşimi, Erdoğan'ın Irak ziyareti sırasında iki ülke arasında “ortak ticaret komisyonu” kurulmasına yönelik anlaşmanın imzalanacağını kaydederek, şunları kaydetti:

“Irak ile Türkiye arasındaki ortak ticaret hacmi şu anda 16 milyar dolar civarında. Bu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti sonrasında oluşacak pazara bağlı olarak artabilir.” (AA)
Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Milli Savunma Bakanlığı açıkladı: 2 PKK'lı terörist teslim olduMilli Savunma Bakanlığı duyurdu: 2 PKK'lı terörist teslim oldu
Engelli komşusuna dehşet yaşattı!  Burnunu kırdı ve semaverin üzerine sıcak su döktü.Engelli komşusuna dehşet yaşattı! Burnunu kırdı ve semaverin üzerine sıcak su döktü.
Sosyal medyada fotoğraflar trend oldu!  Bu suçlamaların ardından polis müdahale ettiSosyal medyada fotoğraflar trend oldu! Bu suçlamaların ardından polis müdahale etti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir