Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 1915 mesajı: Tarihte yaşananlar vicdanın ve bilimin rehberliğinde ele alınmalıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan'a gönderdiği mesaj şöyle:

“Türkiye Ermenileri Patriği Sayın Sahak Maşalyan,

Değerli Ermeni cemaatinin üyeleri,

Sevgili vatandaşlarım,

Sizleri en derin duygularla, saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Birinci Dünya Savaşı'nın olumsuz koşullarında hayatlarını kaybeden Osmanlı Devleti'nin Ermeni vatandaşlarını bir kez daha saygıyla anıyor, torunlarına başsağlığı diliyorum.

Çatışma, isyan, çete hareketleri ve terör eylemleri nedeniyle ölen veya şehit olan Osmanlı toplumunun tüm mensuplarına Allah'tan rahmet diliyorum.

Birinci Dünya Savaşı'nın Osmanlı topraklarında yarattığı yıkım hafızalarımızda derin izler bırakmıştır.

Atalarımızdan miras kalan barış ve huzur ikliminin devamı ancak ortak çabalarımızla mümkündür.

Ürettiği kültürel ve insani eserlerle Anadolu topraklarını zenginleştiren Ermeni vatandaşlarımızın güvenliği, refahı ve mutluluğu bugün hala garanti altındadır.

Tek bir Ermeni vatandaşının bile kendi topraklarında ötekileştirilmesine, dışlanmasına, ikinci sınıf hissetmesine izin vermedik, vermeyeceğiz.

Tarihin olaylarıyla radikal söylemlere, ötekileştirmelere ve nefret söylemlerine kapılmadan, aklın, vicdanın ve bilimin rehberliğinde yüzleşmek önemlidir.

Ulusal hafızamıza kazınan olaylar arasında ayrım yapmadan empati kurmak, nefret tohumlarının kök salmasını da engelleyecektir.

Gelecek nesilleri dünyayı saran şiddet ve savaş sarmalından korumanın yolunun, ortak acılarımızdan çıkaracağımız dersler ışığında geleceğimizi birlikte inşa etmek olduğuna inanıyoruz.

Bu düşüncelerle Ermeni Cemaatinin kıymetli mensuplarını bir kez daha en kalbi duygularla selamlıyorum.”Bu içerik Devrim Karadağ tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İranlı rapçi Tomac Salihi'ye idam cezası!İranlı rapçi Tomac Salihi'ye idam cezası!
Küçükçekmece'de silahlı saldırı!  Yaralılar var Küçükçekmece'de silahlı saldırı! Yaralılar var
THY'nin 25 Nisan'da Fransa'ya yapacağı seferlerin bir kısmı iptal edildi!THY'nin 25 Nisan'da Fransa'ya yapacağı seferlerin bir kısmı iptal edildi!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir