Coinbase altcoinler nedeniyle yeniden dava ediliyor

Kripto para borsası Coinbase ve CEO'su Brian Armstrong, yatırımcıların menkul kıymet satın alma konusunda kandırıldığını ve şirketin iş modelinin yasa dışı olduğunu iddia eden yeni bir toplu davayla karşı karşıya.

Davacılar Gerardo Aceves, Thomas Fan, Edwin Martinez, Tiffany Smoot, Edouard Cordi ve California ve Florida'dan Brett Maggard adına Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi San Francisco Bölümü'nde açılan davada, Coinbase'in dijital platform varlık satışlarının tarihi şirketin kuruluşuna kadar uzanıyor. O zamandan beri devletin menkul kıymetler yasalarını bilerek ihlal ettiğini iddia etti.

Davada menkul kıymet olarak talep edilen altcoinler arasında Solana (SOL), Polygon (MATIC), Near Protokol (NEAR), Decentraland (MANA), Algorand (ALGO), Uniswap (UNI), Tezos (XTZ) ve Stellar Lumens (XLM) yer alıyor. . . alıyor.

Vaka belgeleri. Kaynak: CourtListener

Şikayetçiler, Coinbase'in kullanıcı sözleşmesinde kendisinin bir “menkul kıymetler aracısı” olduğunu kabul ettiğini ve borsa tarafından satılan dijital varlık menkul kıymetlerini yatırım sözleşmelerine veya diğer menkul kıymetlere dönüştürdüğünü iddia ediyor. Ayrıca Coinbase Prime komisyonculuğunun bir hisse senedi komisyonculuğu olduğunu iddia ediyorlar.

Davacılar, jürili yargılama yoluyla tam tazminat, eyalet yasalarına göre telafi edici tazminat ve ihtiyati tedbir talebinde bulunuyorlar. Bu dava, tüketicilerin Coinbase'in menkul kıymet satışından zarar gördüğünü iddia eden başka bir toplu davaya benzer.

Coinbase, ikincil kripto para birimi satışlarının menkul kıymet işlemlerine ilişkin kriterleri karşılamadığını ve menkul kıymet düzenlemelerine uygunluğun sorgulandığını savundu.

Bu yeni dava, Coinbase'in, Coinbase'de satılan tokenlerin menkul kıymet olarak sınıflandırılması gerekip gerekmediğini de sorgulayan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile olan kamuya açık hukuk mücadelesinden ayrı. Coinbase yakın zamanda hakimin davanın devam etmesine izin veren kararına yanıt olarak geçici bir itirazda bulundu.

Şu anda Senatör Elizabeth Warren'ı görevden almak için kampanya yürüten kripto avukatı John Deaton, 26 Nisan'da New York Güney Bölgesi Birleşik Devletler Bölge Mahkemesinde 4.701 Coinbase müşterisi adına yapılan geçici şikayeti desteklemek için bir dost brifingi sundu.

Coinbase, iyileşen piyasa performansı ve spot Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonlarının piyasaya sürülmesi sayesinde 2024'ün ilk çeyreğinde güçlü sonuçlar bildirdi. Borsa, ilk çeyrekte 1,6 milyar dolar toplam gelir ve 1,2 milyar dolar net kar elde ederek faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi düzeltilmiş kazançtan 1 milyar dolar elde etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir