Bu kategoriler 2024 yılının ilk yarısında kripto para sektöründe öne çıktı

Kripto para sektörünün en karlı sektörleri 2024 yılının ilk yarısında ortaya çıktı; memecoin birçok yeni uzay yatırımcısını mutlu etti.

BitEye, CoinGecko ve Wu Blockchain verilerine göre memecoinler 2024'ün başından bu yana %1.834'lük şaşırtıcı bir getiri elde ederek rekabete öncülük etti.

İkinci sırada, yatırımcılara %214 getiri sunan gerçek dünya varlık (RWA) tokenizasyon sektörü yer alıyor. Yapay zeka projeleri %72 oranında sağlıklı bir getiri elde ederken Merkezi Olmayan Fiziksel Altyapı Ağları (DePIN) %59 oranında artış gösterdi.

Dijital varlık öncüleri Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) iyi performans göstermeye devam etti; Yılbaşından bugüne ETH %50, Bitcoin ise %45 civarında artış gösterdi.

Ayrıca Tier 1 platformları ortalama %43 oranında artarken oyun ve merkezi olmayan finans (DeFi) gibi sektörler rekabetin gerisinde kaldı. Oyun tokenları %19 ve DeFi %3 kazandı. Ancak katman-2 sektörü önemli bir düşüş yaşadı ve toplam madeni para kayıpları ortalama %41 civarındaydı.

Kârlılığın sektörlere göre dağılımı. Kaynaklar: BitEye, Wu Blockchain

İle ilgili: Bitcoin ve altcoinler zayıflarken memecoinler daha da kötüye gitti.

Memecoin çılgınlığı

Memecoinlerin astronomik yükselişi kısmen Solana ağına bağlanabilir. Mayıs ayında yalnızca Solana ağında 541.000 yeni token piyasaya sürüldü.

Andrew Tate, rapçi Lil Pump ve Iggy Azalea gibi ünlüler ve çevrimiçi fenomenler memecoin'leri piyasaya sürdü. Bu projelerin çoğu içeriden bilgi ticareti yapmakla ve bazı durumlarda pompala-boşalt planlarıyla suçlanıyor.

Solana'nın mimarisi ve tokenlerin ve akıllı sözleşmelerin dağıtımını basitleştiren kullanıcı dostu özelliklere odaklanması, ağa, Pantera Capital tarafından Solana'ya verilen blok zincirinin MacOS unvanını kazandırdı.

Gerçek dünya varlıklarının tokenleştirilmesi

Kurumsal yatırımcılar ve bankalar için favori bir konu haline gelen gerçek dünya varlık (RWA) tokenizasyonunun yeni ortaya çıkan alanına değinmeden hiçbir endüstri analizi sonuçlanmaz.

Dijital varlıklar için bir sonraki yenilik olarak kabul edilen gerçek dünya varlıklarının tokenleştirilmesi, yatırım fonları, hisse senetleri, tahviller, yatırım fonları ve hatta dünyanın her yerinden gayrimenkullerin blockchain'e taşınmasıyla 874 trilyon dolarlık servete yol açabilir.

Chainlink (LINK) gibi projeler, zenginliğin blockchain teknolojisi aracılığıyla dijitalleştirilmesine öncelik veren yeni ortaklıklarla dünya varlıklarını dijital dünyaya taşımak için adımlar atmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir