BlackRock BUIDL Tokenize Hazine Fonu 500 Milyon Dolara Ulaştı

BlackRock USD Kurumsal Dijital Likidite Fonu (BUIDL), 500 milyon dolarlık piyasa değerine ulaştı ve bu rakama ulaşan ilk tokenize hazine fonu oldu.

Ethereum blockchain takipçisi Etherscan'e göre, dört aydan kısa bir süre önce piyasaya sürülen BlackRock BUIDL, şu anda 502,8 milyon dolar değerinde tokenize Hazine tahviline sahip.

BUIDL sözleşme adresi ile son 8 saat içerisinde yapılan işlemler. Kaynak: Etherscan

Nisan ayı sonlarında, 15 Mart'taki lansmanından altı haftadan kısa bir süre sonra BlackRock'un BUIDL fonu, Franklin OnChain ABD Hükümeti Para Fonu'nu (BENJI) geride bırakarak dünyadaki en büyük tokenize hazine fonu haline geldi. BUIDL o zamandan beri zirvedeki yerini korudu.

BUIDL fiyatı ABD doları ile 1:1 oranında belirlendi. Fon, gerçek varlık tokenizasyon platformu Securitize ile olan ortaklığı aracılığıyla her ay yatırımcılara günlük olarak tahakkuk eden temettüleri doğrudan ödüyor.

İle ilgili: BlackRock da Memecoin trendinden nasibini aldı

21Shares'in ana şirketi tarafından derlenen Dune Analytics verilerine göre şu anda blockchain üzerinde 1,67 milyar dolarlık tokenize hazine fonu bulunuyor.

Ethereum, hazine fonlarının %75'inden fazlasına sahip olmasıyla önde gelen tokenizasyon blok zinciri olarak öne çıkıyor. Stellar %23,9’luk payla ikinci sırada yer alıyor.

Ocak ayında BlackRock CEO'su Larry Fink, Boston Consulting Group'un 2030 yılına kadar 16 trilyon dolarlık bir pazar olacağını tahmin ettiği varlık tokenizasyonuyla sermaye piyasalarının daha verimli hale getirilebileceğini söyledi.

ABD Hazine tahvilleri pastanın yalnızca bir dilimi. Hisse senetleri, gayrimenkuller ve diğer birçok varlık da RWA teknolojisiyle tokenleştirilebilir.

Dune Analytics verilerine göre RWA işlemlerinin sayısı Nisan 2024'te zirveye ulaştı ancak o tarihten bu yana ivme önemli ölçüde azaldı.

Kaynak: Kumul analizi

WisdomTree, RWA'ları tokenize eden bir diğer büyük varlık yönetimi şirketidir; Ondo Finance, Backed Finance, Matrixdock, Maple Finance ve Swarm da bu alanda faaliyet gösteren şirketler arasında yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir