BlackRock, Bitcoin ETF yarışında liderliği ele geçirmek üzere

BlackRock'un Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF), iShares Bitcoin Trust (IBIT), yavaş yavaş Grayscale'in Bitcoin Trust ETF'sinin (GBTC) pazar payına yaklaşıyor.

Dune verilerine göre BlackRock'un IBIT'i 24,9 milyon dolar ile 17 Nisan'da ikinci en düşük günlük girişi kaydederken, 20,4 milyon dolar ile 9 Nisan'da en sessiz gününü kaydetti.

Düşük günlük girişlere rağmen, IBIT'in mevcut %32,6'lık pazar payı, 19 milyar dolar değerindeki en büyük Bitcoin spot Bitcoin (BTC) olan Grayscale'in %36,8'lik pazar payının gerisine düşüyor.

BlackRock'un ETF'si şu anda 16,8 milyar dolarlık Bitcoin'e sahip; bu da GBTC'den 2,2 milyar dolar daha az.

Pazar payına göre en iyi Bitcoin ETF'leri. Kaynak: Kumdan tepe

GBTC'nin Bitcoin varlıklarının Bitcoin yarılanması öncesinde %50 oranında düştüğü göz önüne alındığında, IBIT'in GBTC'yi birinci sıraya taşıması imkansız değil: 11 Ocak'ın ilk işlem gününde 619.220 BTC'den mevcut 308.105 BTC'ye.

Birikim modellerine bakıldığında, BlackRock'un Bitcoin birikimi, IBIT'in 866 milyon dolar değerinde net giriş kaydettiği 13 Mart'taki rekor gününden bu yana yavaşladı. Ancak BlackRock'un Bitcoin ETF'lerindeki varlıklar, lansman sırasında 2.621 BTC'den mevcut 272.550'ye %10.200'den fazla arttı.

Grayscale'in Bitcoin satışları da, GBTC'nin kuruluşundan bu yana dördüncü en büyük çıkış günü olan 607 milyon dolarlık çıkış kaydettiği 19 Mart'tan bu yana yavaşladı. Karşılaştırıldığında, Dune'a göre GBTC'den çıkışlar 17 Nisan'da 79 milyon doları buldu.

IBIT ve Grayscale, Bitcoin ETF akışları. Kaynak: Kumdan tepe

Kümülatif ETF girişleri Mart ayından bu yana yavaşlıyor. Geçtiğimiz hafta ETF'lere 199 milyon doların üzerinde net giriş yaşanırken, 11 Mart'tan itibaren bu rakam 2,58 milyar dolara geriledi.

Bitcoin ETF'lerinin haftalık net akışları. Kaynak: Kumdan tepe

Bitcoin fiyatı da ETF girişlerinin yavaşlaması nedeniyle baskı altında kaldı. CoinMarketCap'e göre önceki hafta saat 15:30 itibarıyla %10,7 düşüşle 62.971 dolara geriledi. Bitcoin, halvingden sadece birkaç gün önce, 17 Nisan'da 60.000 doların altına düştü.

Grayscale'in GBTC fonu, spot ticaretin başlamasından bu yana büyük bir satış yaşadı ve Bitcoin üzerinde önemli bir satış baskısı oluşturdu.

Büyük çıkışlar, GBTC'nin tüm ABD'deki Bitcoin ETF ihraççıları arasında en yüksek olan %1,5'lik yüksek işlem ücretine bağlanabilir. Buna karşılık, Grayscale'in IBIT'i %0,25 işlem ücreti alırken, Franklin Templeton'ın ETF'si yalnızca %0,19'luk bir işlem ücreti alıyor.

Cory Klippsten ile ETF'nin Bitcoin Fiyatı Üzerindeki Etkisinin İncelenmesi. Kaynak: Cointelegraph

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir