Bitwise CIO, Ethereum spot ETF'lerinde 15 milyar dolarlık bir hedef sağlıyor

Kripto topluluğu, Amerika Birleşik Devletleri'nde spot Ethereum Borsa Yatırım Fonlarının (ETF'ler) piyasaya sürülmesini sabırsızlıkla bekliyor. Bazı analistler ETF'lerin piyasaya büyük miktarda sermaye akışı çekebileceğine inanıyor.

Bitwise'ın yatırım sorumlusu Matt Hougan, yatırım ürünlerinin potansiyeli konusunda iyimser. Hougan, alım satımın ilk birkaç ayında spot Ether ETF'lerine önemli miktarda giriş olacağını öngörmüştü.

Hougan, 26 Haziran tarihli bir gönderisinde, “Ethereum ETP'leri piyasadaki ilk 18 ayda 15 milyar dolarlık net akış çekecek” dedi.

Hougan'ın 15 milyar dolarlık tahmini, Bitcoin (BTC) ile Ether (ETH) piyasa değeri karşılaştırması, uluslararası kripto ETP pazarı, Grayscale'e göre Ethereum Trust (ETHE) dönüşümü ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok konuya dayanıyor.

Analist, yatırımcıların piyasa kapitalizasyonlarıyla orantılı olarak Bitcoin ve Ethereum ETF'leri satın almalarını bekliyor.

“Başka bilgilerin yokluğunda, yatırımcıların BTC ve ETH ETP'lerini kabaca piyasa değerlerine uygun olarak satın almalarını beklerdim: BTC: 1,266 milyar dolar (piyasanın %74'ü) ve ETH: 432 milyar dolar (piyasanın %26'sı). “

Hougan'ın yüzdelere yalnızca ilk iki kripto para biriminin piyasa değerlerini ekleyerek ulaştığını unutmayın.

Kaynak: Ticaret Görünümü

Hougan, “ABD'li yatırımcılar spot Bitcoin ETP'lerine 56 milyar dolar yatırım yaptı” dedi ve “bu ETF'ler olgunlaştıkça ve Morgan Stanley gibi platformlarda onaylandıkça” bu rakamın 2025 sonuna kadar 100 milyar dolara ulaşmasını beklediğini ekledi.

“100 milyar doları referans noktası olarak kullanırsak ve Grayscale'in 10 milyar dolarlık Ethereum Trust'ı bir ETF'ye dönüştürmesi hesaba katılırsa, spot Ethereum ETF'leri 25 milyar dolarlık net giriş görebilir.”

Hougan, hesabını doğrulamak için uluslararası ETF pazarlarını daha da analiz etti ve Kanada ve Avrupa'nın iki varlık arasında benzer yatırım tahsislerine sahip olduğunu, Bitcoin ETP'lerinin yönetim altındaki toplam varlıkların (AUM) yaklaşık %78'ini oluşturduğunu ve Ethereum'daki ETP'lerin yaklaşık 78'i temsil ettiğini buldu. Yönetilen toplam varlıkların (AUM) yüzdesi yaklaşık %22'yi temsil ettiğini tespit etti.

“Varlık dağılımının iki coğrafyada neredeyse aynı olması, bana bu dağılımın ETP yatırımcıları arasında BTC ve ETH'ye olan göreceli talebi büyük ölçüde karşıladığını gösteriyor.”

Son olarak Hougan, Amerika Birleşik Devletleri'nde Ethereum spot ETF'lerinde staking eksikliği nedeniyle kurumların Bitcoin ETF'lerinde olduğu gibi bir Ethereum “taşıma ticaretine” katılmayacağı yönündeki çekincelerini ifade ederek “taşıma ticaretinin” potansiyel etkisini değerlendirdi.

Carry trading, bir varlığın spot piyasadan satın alınmasını ve eşdeğerinin vadeli piyasada satılmasını içerir. Amaç, varlığın vadeli işlem sözleşmesinin spot fiyatına göre primli işlem görmesi durumunda oluşan fiyat farkından kar elde etmektir.

Hougan, ihtiyatlı bir tahmin yapmak için Bitcoin pazarını boyutlandırdığında taşıma ticaretine bağlı 10 milyar dolarlık AUM'u (yönetim altındaki varlıklar) hesaba katmadan, 2025 yılı sonuna kadar Ethereum ETP'leri için 15 milyar dolarlık net giriş olacağını öngördü.

“ETH ETP'lerin büyük bir başarı elde edeceğini düşünüyorum En azından veriler bana bunu söylüyor.”

Ethereum Spot ETF ihraççıları, 23 Mayıs'ta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndan (SEC) onay aldıktan sonra belgelerini tamamlamaya devam ediyor

Şirketler sürecin bir parçası olarak güncellenmiş Form S-1 kayıt bildirimlerini dolduruyor. Bloomberg analisti Eric Balchunas'a göre Spot Ether ETF'leri 2 Temmuz'a kadar ABD'de işlem görmeye başlayabilir.

Kaynak: Eric Balchunas

25 Haziran'da yatırım yöneticisi VanEck, spot Ether ETF'si için SEC'e Form 8-A sunarak ETF'yi başlatmaya bir adım daha yaklaştı.

Ether fiyatı 3.300 dolar civarında destek buluyor

IntoTheBlock'tan elde edilen veriler, ETH'nin 3.300 dolar civarında destek bulduğunu gösteriyor.

Belirli bir fiyat aralığındaki varlıkları satın alan adresler hakkında bilgi görüntüleyen Money Near Price Giriş/Çıkış (IOMAP) modeli, bu seviyenin daha önce 3.257 ila 3.557 dolar arasında olduğunu ve yaklaşık 1,4 milyon ETH'nin 2,73 dolardan satın alındığını gösteriyor. . milyon adres onun bu işe karıştığını ortaya çıkardı.

Ethereum IOMAP Grafiği. Kaynak: IntoTheBlock

ETH/USD haftalık grafiğine bakıldığında 20 haftalık üssel hareketli ortalamanın (EMA) şu anda yukarıda belirtilen seviyede olduğu ve boğalar için güçlü bir savunma hattı oluşturduğu görülebilir.

ETH/USD haftalık grafiği. Kaynak Ticaret Görünümü

Kısa vadede yatırımcıların Ether için fiyat hedeflerini 3.500 ila 3.973 dolar arasında belirledikleri görülüyor.

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir