Bitcoin'in yarıya indirilmesine ilişkin heyecan ETF satışlarını sekteye uğrattı

ABD Borsa Yatırım Fonu (ETF) piyasasındaki Bitcoin (BTC) yatırımları, art arda beş gün süren düşüşlerin ardından Bitcoin yarılanmasından kısa bir süre önce pozitif bir net giriş gördü.

Yarılanmanın ardından piyasa değerinde bir artış öngören dünya çapındaki yatırım uzmanları, mevcut portföylere Bitcoin eklenmesini önerdi. Bitcoin ETF piyasası da bu stratejiyi izlerken 12 Nisan'dan bu yana kırdığı kırılma serisini de kırdı.

Bitcoin ETF'lerinin spot net akışları. Kaynak: Farside

Farside verilerine göre ABD Bitcoin ETF ekosisteminde çoğu oyuncunun katkı vermemesi nedeniyle 12-18 Nisan tarihleri ​​arasında beş gün boyunca çıkışlar yaşandı. Çıkışlar büyük ölçüde, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) spot Bitcoin ETF'lerini onayladığı Ocak ayından bu yana yatırımları azaltan Grayscale Bitcoin Trust ETF'ye (GBTC) bağlanıyor.

Ancak 19 Nisan'da onaylı 10 ETF'den beşi, GBTC çıkışlarını gölgede bırakan pozitif girişler kaydetti ve piyasaya toplam 30,4 milyon dolar getirdi.

GBTC'den (45,8 milyon dolar) ve Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund'dan (FBTC) (1,8 milyon dolar) kümülatif 47,6 milyon dolarlık çıkıştan olumsuz etkilenen Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC), Bitcoin halving etkinliğinin başlamasından kısa bir süre önce, 54,8 milyon dolar kazandırdı.

Diğer katılımcılar arasında 4,9 milyon dolarlık Bitwise Bitcoin ETF (BITB), 12,5 milyon dolarlık ARK 21Shares Bitcoin ETF (ARKB), 3,9 milyon dolarlık ve 1,9 milyon dolarlık Invesco Galaxy Bitcoin ETF (BTCO) ve Franklin Bitcoin ETF (EZBC) yer alıyor.

İki yarılanma arasındaki Bitcoin fiyatı. Kaynak Ticaret Görünümü

Önceki Bitcoin yarılanması, varlığın piyasa değerinin 8.500 dolar civarında olduğu 11 Mayıs 2020'de gerçekleşmişti. Ancak Cointelegraph Markets Pro ve TradingView'den alınan verilere göre, BTC ihracındaki müteakip düşüş, dört yıl içinde değerini yaklaşık 65.000 dolara çıkardı.

20 Nisan saat 03:09'da dördüncü Bitcoin yarılanmasını tetikleyen 840.000 Bitcoin bloğu, yoğun talep nedeniyle anında ağ ücretlerini artırdı.

Kullanıcılar ilk yarı ömür bloğunda rune ve sıralı satoshi yazmak için 2,4 milyon dolar harcadı. Kaynak Mempool.space

Sonuç olarak Bitcoin kullanıcıları, Bitcoin'in dördüncü yarılanma bloğundaki sınırlı alandan paylarını almak için şaşırtıcı bir şekilde 37,7 BTC harcadı; bu, bugünkü fiyatlarla 2,4 milyon doların biraz üzerinde bir değere sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir